Czy warto kupić rower elektryczny?

Czy warto kupić rower elektryczny?

Rowery elektryczne, podobnie jak inne pojazdy z segmentu elektromobilności, z dnia na dzień zyskują na popularności. Mimo to, wiele osób waha się przed zakupem swojego pierwszego roweru elektrycznego. Wynika to przede wszystkim z wielu wątpliwości i pytań, na które ciężko znaleźć jednoznaczne odpowiedzi w ogólnodostępnych źródłach. Takie niewiadome dotyczą równie dobrze aspektów technicznych, jak i samego przeznaczenia rowerów elektrycznych.

rower elektryczny

Planując zakup pierwszego e-bika, a więc wydatek rzędu paru-parunastu tysięcy złotych, pierwszym pytaniem, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź zapewne będzie to o opłacalność nowego nabytku.

Jak szybko zwróci mi się koszt zakupu roweru elektrycznego jeśli zastąpię nim (choć częściowo) samochód lub inny środek transportu na codzienne dojazdy?

Jak długo będę w stanie używać roweru elektrycznego bez potrzeby wymiany akumulatora na nowy?

I w końcu — Czy w ogóle potrzebuję roweru elektrycznego?

Na pytania odnośnie kwestii technicznych, takich jak akumulator i silnik w rowerze elektrycznym odpowiedzieliśmy już w poprzednich artykułach. Jeśli jeszcze ich nie przeczytałaś/eś, serdecznie zapraszamy do lektury:

część I: akumulator

część II: silnik

emojiPrzeszukując Internet w poszukiwaniu informacji odnoście rowerów elektrycznych, możemy natknąć się na prześmiewcze komentarze zwolenników tradycyjnych rowerów napędzanych tylko siłą własnych mięśni. Można by rzec — komentarze przeciwników elektromobilności, w tym rowerów ze wspomaganiem. Dotyczy to zwłaszcza forów o tematyce rowerowej, jak i komentarzy na Facebooku pod różnego rodzaju postami, których tematem przewodnim jest rower elektryczny.

Często można spotkać się z uwagami, że rowery elektryczne są dla leniwych, dla tych którym nie chce się "kręcić". Albo, że rowerzyści korzystający ze wspomagania elektrycznego po prostu oszukują. W końcu pojawiają się kwestie ekologiczne i komentarze, że rowery elektryczne nie są dobre dla środowiska, bo przecież potrzebują prądu, który powstaje w nieekologicznej elektrowni. Do tego dochodzi wątek recyklingu zużytych akumulatorów itp itd. Dlatego powstał ten artykuł, w którym postanowiłem rozprawić się z takimi komentarzami. Jak zawsze, postaram się zrobić to możliwie jak najbardziej obiektywnie. Zatem przejdźmy do najczęściej pojawiających się pytań i kwestii związanych z rowerami elektrycznymi.

Czy zakup roweru to dobra inwestycja? Czy wydatek szybko się zwraca?

ROWER ELEKTRYCZNY OSZCZĘDNOŚĆ

Wiadome jest, że jeśli korzystamy z prywatnego auta lub środka transportu publicznego do codziennych dojazdów, wiąże się to z wydatkami na paliwo lub bilety. Oszczędności może zatem przynieść przesiadka na rower elektryczny. Wystarczy, że skorzystamy z dojazdów "elektrykiem" co drugi dzień w tygodniu lub tylko wtedy kiedy jest ładna pogoda, a już zauważymy poprawę naszego bieżącego budżetu. Oczywiście rower elektryczny trzeba ładować, a prąd nie jest darmowy. Mimo wszystko koszt naładowania do pełna akumulatora i dystans, jaki jesteśmy w stanie dzięki temu pokonać, będzie nieporównywalny z kosztami paliwa lub biletów komunikacji miejskiej. Inaczej też spojrzymy na kwestię kosztu energii elektrycznej, jeśli posiadamy w domu instalację fotowoltaiczną, ale to już oddzielny temat...

Podsumowując, zakup roweru elektrycznego to dobra inwestycja, która może zwrócić się w dość krótkim czasie. Jak szybko to nastąpi, zależy oczywiście od wydatku poniesionego na zakup samego roweru i od tego, jak często będziemy z niego korzystać w zastępstwie za jazdę autem lub środkiem komunikacji publicznej.

Po co w ogóle mi rower elektryczny? Jakie są korzyści z użytkowania roweru elektrycznego?

Poza wspomnianymi już korzyściami finansowymi rower elektryczny ma szereg innych zalet:

- przyjemność z jazdy

PRZYJEMNOŚĆ JAZDY NA ROWERZE ELEKTRYCZNYM

Rower elektryczny z pewnością dostarcza nowych wrażeń z jazdy. Jesteśmy w stanie jechać dalej, dłużej, pokonywać większe wzniesienia a przy tym mniej się męczymy. Jazda z większymi prędkościami niż w przypadku zwykłego roweru, nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale też dostarcza nowych wrażeń i uwalnia adrenalinę.

- oszczędza czas i wysiłek

dojazd do pracy na rowerze elektrycznym

Rower elektryczny jest doskonałym środkiem transportu na codzienne dojazdy do pracy, szkoły, załatwianie spraw na mieście. Czyli w sytuacjach, kiedy zazwyczaj się nam spieszy i zależy nam na odpowiedniej prezencji. W przypadku klasycznego roweru takie dojazdy wiążą się zazwyczaj ze sporym wysiłkiem, jaki każdego dnia musimy w to włożyć. W rezultacie dojeżdżamy na miejsce spoceni i pojawia się potrzeba wzięcia prysznica. Dlatego może to skutecznie zniechęcić, aby używać roweru na codzienne dojazdy. Z pomocą przychodzi rower elektryczny, który pomaga oszczędzić czas, energię i pozwala nam dojechać na miejsce "świeżym". Co ciekawe, jeśli poruszamy się w zatłoczonym mieście, dojazd rowerem elektrycznym może okazać się szybszym i bardziej przyjemnym sposobem na codzienne docieranie w wyznaczone miejsce niż jazda samochodem, autobusem czy tramwajem. Do tego, nie musimy tracić czasu i nerwów na poszukiwanie miejsca parkingowego — rower elektryczny zaparkujemy niemal wszędzie i to za darmo.

- przełamanie rowerowej rutyny

jazda na ebike

Jeśli masz już dość jazdy ciągle po tych samych trasach, a dłuższe wycieczki wykraczają poza Twoje fizyczne możliwości, to warto rozważyć zakup roweru elektrycznego. Umożliwi on pokonywanie dystansów, o których, w przypadku klasycznego roweru, nawet nie myśleliśmy. Będzie więc sposobem na lepsze poznanie bliższej i dalszej okolicy, sposobem na przetarcie nowych szlaków i przełamanie dotychczasowej rutyny.

- urozmaicenie treningu

jazda w terenie na rowerze elektrycznym

Jesteś ambitnym rowerzystą, który w bardziej profesjonalny sposób podchodzi do jazdy na rowerze? Zapewne myślisz, po co mi w takim razie rower elektryczny? Jazda ze wspomaganiem owszem stanowi ułatwienie, pamiętajmy jednak, że rower elektryczny nie jedzie za nas. Oczywiście, w takim przypadku, nie zachęcam do zamiany klasycznego roweru na elektryczny, a do rozważenia zakupu e-roweru jako uzupełnienie naszej "stajni rowerowej". Trening z wykorzystaniem roweru elektrycznego również może być efektywny. Dzięki wspomaganiu pokonamy dalszy dystans, łatwiej pokonamy większe wzniesienia, a odpowiednio dozując stopień takiego wspomagania, z pewnością odczujemy wysiłek. Jakby okazało się to niewystarczające, można spróbować całkowicie wyłączyć wspomaganie na pewnych odcinkach i kontynuować jazdę jak na klasycznym rowerze. Biorąc pod uwagę większą wagę roweru elektrycznego, będzie to nie lada wyczyn.

- sposób na aktywność fizyczną

starszy pan na rowerze elektrycznym starsza pani na rowerze elektrycznym

Nie wszyscy muszą być wprawionymi rowerzystami z doskonałym przygotowaniem fizycznym. Pamiętajmy o osobach starszych, którzy mimo wieku, chcą prowadzić aktywny tryb życia. Są też tacy, którym zależy na zgubieniu zbędnych kilogramów. Są osoby po różnych zabiegach medycznych i wymagają aktywnej rehabilitacji. Bez wątpienia, ciężko w ich przypadku byłoby sprawnie poruszać się rowerem. Można by rzec, że z myślą o nich powstała idea roweru elektrycznego. Jeśli choć jakaś część z tych osób wykorzysta potencjał do utrzymania aktywności, jaki daje rower elektryczny, będzie to niezmierny sukces.

- sposób na udane wspólne przejażdżki

wspólna jazda na rowerach elektrycznych

W każdej rodzinie lub grupie znajomych znajdują się osoby bardziej, lub mniej sprawne fizyczne. Takie dysproporcje w fizycznych możliwościach mogą skutecznie zniechęcić do wspólnych wycieczek rowerowych. Kolejny raz, rower elektryczny przyjdzie więc z pomocą tym ze słabszą kondycją. Dzięki temu przejażdżki rodzinne lub w gronie znajomych mogą stać się bardziej przyjemne, a w wielu przypadkach w ogóle możliwe.

- podążanie z obecnym trendem

moda na rower elektryczny

Moda na rowery elektryczne trwa w najlepsze i nie ma w tym nic złego, jeśli spojrzymy na powyższe argumenty. Korzystajmy z dobrodziejstw, które daje nam współczesna technologia. Rowery elektryczne powstały po to, by ułatwić nam życie. Zatem nie dziwmy się, że ich popularność ciągle rośnie.

co z ekologią?

ekologia

Na koniec wątek, który budzi duże kontrowersje i często pojawia się w komentarzach na temat rowerów elektrycznych. Zaznaczę, że nie mam zamiaru wdawać się z kimkolwiek w polemikę, a jedynie wyrażę moje stanowisko, które w tym przypadku może być nie do końca obiektywne. Zawsze byłem i będę zwolennikiem ekologicznego stylu życia. Wynika to po prostu z troski o środowisko i przyrodę nas otaczającą. Czy rower elektryczny jest ekologiczny skoro potrzebuje prądu? Prąd nie dosyć, że nie jest darmowy, to też nie bierze się znikąd. Ten argument jest często wykorzystywany przez przeciwników rowerów elektrycznych i w ogóle pojazdów elektrycznych, którzy podkreślają nieekologiczny proces produkcji energii elektrycznej przez elektrociepłownie węglowe. Niestety, ale węgiel nadal jest głównym paliwem służącym do wytwarzania energii elektrycznej w naszym kraju. Jednak to powoli się zmienia. Udział odnawialnych źródeł energii przy produkcji prądu cały czas rośnie. Pojawił się też plan budowy elektrowni jądrowej, który co prawda, w dość dużej perspektywie czasowej, ma ogromne szanse na realizację. Do tego coraz więcej firm i prywatnych gospodarstw korzysta z fotowoltaiki. Widać zatem dążenie społeczeństwa do ekologicznych sposobów uzyskiwania energii elektrycznej. Wniosek jest prosty: im więcej prądu będzie powstawało w sposób ekologiczny lub w sposób jak najmniej szkodliwy środowisku, tym bardziej będziemy mogli powiedzieć o rowerach elektrycznych, że są ekologiczne.

energia elektryczna

Tak na marginesie, osobiście uważam, że każdy rower elektryczny wykorzystany zamiast samochodu, przynosi korzyść naszemu środowisku. Wolę jak obok mnie przejeżdża cichy, nieemitujący szkodliwych spalin rower elektryczny niż np. stary, kopcący samochód z silnikiem diesla. Nawet jeśli mam świadomość, że energia elektryczna zmagazynowana w akumulatorze tego roweru powstała w klasycznej elektrowni.

Wychodząc poza obszar naszego kraju, z łatwością znajdziemy państwa bardziej ekologiczne w kwestii produkcji energii elektrycznej. Przykładowo w Szwecji energia elektryczna pochodzi głównie ze źródeł niekonwencjonalnych. Podobnie jest w Norwegii, gdzie głównym źródłem prądu są elektrownie wodne. Jeśli Polska, choć w części dogoni takie kraje, z pewnością wielu z nas dostrzeże, że prąd może być ekologiczny i pojazdy elektryczne wyznaczają słuszny kierunek w mobilności.

odnawialne źródła energii

Jeśli mówimy o ekologii, nie sposób pominąć wątku akumulatorów. Co się z nimi dzieje lub co powinniśmy zrobić jeśli taka bateria się zużyje?

Jednym ze sposobów pozostawienia zużytego akumulatora w obiegu jest tzw. recelling, czyli regeneracja baterii polegająca na wymianie jej wewnętrznych ogniw. Usługę tą najlepiej jest pozostawić profesjonalnej firmie lub specjaliście.

recycling

Jeśli jednak postanowimy pozbyć się zużytego akumulatora, należy oddać go do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie następnie powinien on zostać poddany recyklingowi. Proces przetwarzania zużytych akumulatorów nie tylko neutralizuje ich szkodliwość dla środowiska, ale także pozwala odzyskać cenne surowce, takie jak miedź, nikiel i kobalt.

Czy warto kupić rower elektryczny? czy warto kupić rower elektryczny

Jeśli tylko mamy możliwości finansowe i chcemy rozwijać naszą pasję rowerową lub potrzebujemy taniego środka transportu, to zdecydowanie warto zakupić rower elektryczny. Będzie stanowił on źródło dobrej zabawy, pomysł na alternatywny trening i przełamanie naszej rowerowej rutyny. Rower elektryczny to sposób na niedrogie i ekologiczne przemieszczanie się.

0zł