Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 108,00 zł

Marka

Marka

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Klocki i okładziny hamulcowe, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, pełnią bardzo ważną funkcję w każdym jednośladzie. To właśnie dzięki nim możliwe jest kontrolowanie szybkości jazdy, a także zatrzymanie pojazdu przed napotkaną przeszkodą, unikając tym samym zderzenia oraz upadku. Klocki i okładziny hamulcowe poddawane są każdego dnia dużym obciążeniom. Ze względu na to, że te małe komponenty współpracują w sposób bezpośredni także z obręczami od kół, ich właściwy dobór to podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy. W ofercie rowerzysta.pl znajdziesz zarówno okładziny, jak i klocki hamulcowe do roweru w wielu modelach. Sprawdź asortyment naszego e-sklepu i wybierz idealne komponenty dla swojego jednośladu.

Jaką funkcję pełnią klocki hamulcowe do roweru?

Klocki hamulcowe rowerowe wchodzą w skład układu hamowania w jednośladzie. To niezbędne elementy, dzięki którym możliwe jest spowolnienie lub całkowite zatrzymanie pojazdu. Ponadto klocki rowerowe odpowiadają za wyciszenie pracy kół. Ich działanie opiera się na bardzo prostej zasadzie. Po naciśnięciu przez cyklistę dźwigni umiejscowionej na kierownicy jednośladu, linka odpowiadająca za połączenie jej z ramionami hamulca ściąga je do siebie. Wówczas klocki hamulcowe do roweru zaciskają się na obręczy, powodując tarcie. To drugie przyczynia się do zwolnienia obrotu koła lub jego całkowitego zatrzymania.

To, o czym warto niewątpliwie wspomnieć, to fakt, że regularny kontakt z twardą obręczą sprawia, że gumowa okładzina hamulca ściera się i w konsekwencji ulega całkowitemu zużyciu. Z biegiem czasu staje się coraz cieńsza, co stopniowo obniża efektywność hamowania, aby z czasem całkowicie uniemożliwić ten proces. Dlatego też tak ważnym jest, aby poddawać rower cyklicznym przeglądom i w razie konieczności dokonać zmiany okładziny. Bowiem jazda z nadmiernie zużytymi komponentami zagraża bezpieczeństwu cyklisty.

Klocki do roweru – rodzaje

Klocki hamulcowe rowerowe dostępne są w wielu modelach. Różnią się kształtami, typami, a także użytymi do ich produkcji mieszankami gumy. W zależności od tego, jaki rodzaj klocków hamulcowych zostanie wybrany, może wpływać to na jakość hamowania w określonych warunkach. Najpopularniejsze klocki do roweru, to:

  • Modele V-brake,
  • Modele szczękowe,
  • Klocki hamulcowe do roweru tarczowe,
  • Klocki hamulcowe do roweru hydrauliczne,
  • Klocki zintegrowane,
  • Klocki z wymiennym elementem ciernym.

W ofercie rowerzysta.pl znajdują się rozmaite modele klocków, dopasowane do rodzaju jednośladu oraz warunków, w jakich jest on użytkowany. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu i wyboru odpowiednich części rowerowych dla siebie.

Czym kierować się, dobierając klocki hamulcowe rowerowe?

Rowerowe klocki hamulcowe są zbudowane w taki sposób, jak wymagają tego od nich konkretne hamulce rowerowe. Jeżeli mowa o dostępnych w naszej ofercie modelach v-brake, powstały one z wysokiej jakości gumy. Surowce użyte do ich produkcji różnią się kolorem i twardością. To natomiast ma bezpośredni przełożenie na ich użyteczność w danym terenie. W zależności od wybranego rodzaju klocków, będą one prawidłowo działać zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Jeśli natomiast chodzi o klocki hamulcowe rowerowe tarczowe, to są one dostępne w trzech rodzajach. Można zdecydować się np. na modele żywiczne, które chronią tarcze hamulcowe przed nadmiernym zużyciem, jednak nie są w pełni skuteczne podczas hamowania przy dużych zjazdach. Totalnym przeciwieństwem do nich są natomiast metaliczne klocki rowerowe tarczowe. Doskonale sprawdzają się w trakcie hamowania przy dużych zjazdach, jednak w znacznie większym stopniu zużywają tarcze. Kompromisem pomiędzy wyżej wymienionymi klockami są modele półmetaliczne. Cykliści często decydują się na ich wybór, gdyż zapewniają dobre hamowanie i umiarkowane ścieranie tarczy. Dobrym rozwiązaniem są także klocki zintegrowane z obudową, gdzie element mocujący i cierny są ze sobą połączone na stałe. Kolejnymi wartymi rozważenia modelami są te, w których, w razie potrzeby, można wymieniać okładziny hamulcowe . To idealny wybór dla osób, które mocno eksploatują swój jednoślad, co prowadzi do szybkiego zużywania się elementów ciernych.

Rowerowe klocki hamulcowe – kiedy zdecydować się na ich wymianę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy należy wymienić klocki hamulcowe? Rower, który będzie wymagał takiego zabiegu, najczęściej zamanifestuje to opóźnionym i głośniejszym hamowaniem. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że w każdym jednośladzie czas ten może być różny. Wszystko bowiem zależy od tego, jak często i intensywnie użytkowany jest pojazd. Osoby, które od wielkiego dzwonu sięgają po swój rower, raczej będą mogły cieszyć się sprawnymi komponentami przez dłuższy czas. Inaczej sprawy się mają w przypadku zawodowych cyklistów, eksploatujących swój jednoślad każdego dnia. W ich przypadku wymiana poszczególnych części, do których należą m.in. klocki hamulcowe do roweru, będzie konieczna dużo częściej. Warto wspomnieć także o tym, że podstawą do wymiany klocków na nowe są widoczne na nich mikropęknięcia lub pęknięcia. Sprawne komponenty to bowiem podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać ich stan i w razie konieczności dokonywać niezbędnych napraw.

Klocki rowerowe – bogata oferta na rowerzysta.pl

Odwiedzając nasz sklep internetowy przekonasz się, jak wiele części rowerowych u nas znajdziesz. Przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki asortyment najwyższej jakości modeli, pochodzących od znanych i cenionych producentów. W naszej ofercie dostępne są komponenty takich marek jak: Shimano, Prox, Kellys i wiele innych. Na wirtualnych półkach rowerzysta.pl prezentujemy klocki hamulcowe tarczowe do roweru czy modele v-brake. Proponujemy Ci części o szczególnej budowie, które dzięki specjalnemu wyprofilowaniu zmniejszają tarcie podczas hamowania i redukują piskliwe odgłosy. Za sprawą samoczyszczących profili klocki zyskują dłuższą żywotność, a redukowanie prędkości czy hamowanie w trakcie deszczu nie sprawia problemów. Wśród przygotowanych przez nas rozwiązań znajdziesz także niezawodne okładziny hamulcowe do roweru w wielu modelach. Zapraszamy Cię do skorzystania z naszej oferty.

Więcej
Mniej
0zł