0zł

Filtruj według

Wzrost

Wzrost

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 2 232,00 zł - 49 999,00 zł

Marka

Marka

Kolory

Kolory

Rozmiar

Rozmiar

Amortyzator przód

Amortyzator przód

Amortyzator tył

Amortyzator tył

Hamulec tarczowy

Hamulec tarczowy

Rok

Rok

Dla kogo

Dla kogo

Ilość biegów

Ilość biegów

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Rowery szosowe jako kategoria

Kategorię rowerów szosowych uznaje się za jedną z bardziej konserwatywnych odmian wśród sportów rowerowych. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat można jednak zauważyć wyraźną ewolucję w tej dziedzinie. Rozwój technologi, jak i presja osiągania co raz to lepszych wyników na drodze, sprawiły, że rower szosowy przestał kojarzyć się z klasyczną stalową konstrukcją z rurami łączonymi mufami.

Aktualna oferta rowerów szosowych obejmuje rowery komfortowe zwane endurancewyścigowe o klasycznej geometrii ramy i rowery aero z zachowaniem maksymalnej aerodynamicznej budowy.

Czym się wyróżniają rowery szosowe?

Rowery szosowe to grupa rowerów dostosowanych do jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Są wyjątkowo lekkie, a przy tym szybkie, wytrzymałe i zwinne. Służyć mogą w codziennej turystyce. Głównym jednak założeniem rowerów szosowych są treningi i wyścigi. Rowery z tej kategorii dedykowane są zarówno amatorom, jak i zaawansowanym rowerzystom.

Ze względu na specjalne przeznaczenie, rowery szosowe opracowane zostały z najlepszych materiałów. Do wyboru są ramy karbonowe, jak i aluminiowe. Waga rowerów szosowych mało kiedy przekracza 10 kg. Najbardziej zaawansowane modele mogą ważyć nawet poniżej 5 kg. Jednak przepisy Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) stanowią, że minimalna waga roweru szosowego podczas udziału w oficjalnym wyścigu nie może być mniejsza niż 6,8 kg. Doskonale wyważona aerodynamika i wytrzymałość, pozwalają na szybką jazdę i łatwe pedałowanie pod górę.

Wyposażenie rowerów szosowych

Standardem w rowerach szosowych jest kierownica typu baranek. Użycie wygiętego kształtu kierownicy daje ogromny potencjał zmiany pozycji na rowerze. Chwyt dolny sprawdzi się w jeździe na dłuższy dystans. Zapewnia idealną aerodynamikę. Chwyt górny pozwala wyprostować bardziej plecy, jednak kosztem słabszej kontroli. Kompromisem jest chwyt górny przy klamkach.

Klasyczne hamulce rowerowe szczękowe lub nowoczesne hamulce tarczowe mają zapewnić skuteczność hamowania.

Mechanizm korbowy z dużymi tarczami umożliwia efektywne pedałowanie przy znacznych prędkościach. Duża liczba przełożeń zapewni odpowiednie obciążenie podczas jazdy w dół i ułatwi pokonywanie podjazdów.

Ostatnim kluczowym elementem, który wyróżnia rowery szosowe na tle pozostałych kategorii to opony. Najczęściej spotykana szerokość to jedynie 23 lub 25 mm. Takie opony zazwyczaj nie posiadają w ogóle bieżnika — są gładkie. W wersji bardziej rekreacyjnej pojawia się skromny bieżnik. Ma on zapewnić odprowadzanie wody podczas deszczu i pewniejsze trzymanie w zakrętach. Aby możliwe było założenie tak wąskich opon konieczne jest oczywiście użycie odpowiednich obręczy.

Podsumowanie

Budowa i wyposażenie roweru szosowego ukształtowały się poprzez bogatą historię tej kategorii rowerowej. Wszystkie cechy roweru szosowego sprowadzają się do jednego: jak najlepsze osiągi. Dotyczy to zarówno prędkości, jak i wydajności jazdy. Każdy element w rowerze został dokładnie przemyślany. Mimo to producenci wciąż starają się wprowadzać nowości technologiczne. Można by rzec, że "wyścig zbrojeń" trwa.

Więcej
Mniej