Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 54,00 zł - 82,00 zł

Marka

Marka

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Plecak rowerowy może służyć do przewożenia różnych, niezbędnych podczas wycieczki przedmiotów. Jeśli uznamy za niewystarczające bidony mocowane do ramy roweru, to w plecaku możemy umieścić także dodatkowy bidon z wodą lub izotonikiem. W sytuacji potrzeby skorzystania z takiego zapasu niezbędne będzie zatrzymanie się i dokonanie zamiany bidonów, ale jest na to inne rozwiązanie — bukłak do plecaka.

Pomysł na stworzenie pierwszego bukłaka rowerowego narodził się w 1989 roku. Wtedy to, entuzjasta rowerowy Michael Eidson, przygotowując się do wymagających zawodów Hotter’N Hell 100, wykorzystał klasyczny worek do kroplówki, który napełnił wodą, wsunął do podkolanówki, a następnie do plecaka. Następnie przerzucił gumowy wężyk przez ramię i zacisnął go spinaczem do bielizny. Dzięki temu rozwiązaniu Eidson był w stanie pić w czasie pedałowania, podczas gdy inni zawodnicy się z niego śmiali, stale napełniając swoje bidony wodą podczas postoju. Tak oto powstał pierwszy bukłak na wodę, czyli rozwiązanie pozwalające na nawadnianie bez użycia rąk.

Bukłak do plecaka, jak i same plecaki do przewozu bukłaków, jako pierwsza wypuściła na rynek firma Camelbak. Po dziś dzień marka słynie z produkcji systemów nawadniania do różnych typów aktywności. Wiele innych firm postanowiło wykorzystać popularność tego wynalazku i również posiada w swojej ofercie takie plecaki, jak i same bukłaki.

z czego zrobione są współczesne bukłaki?

Do produkcji bukłaków używany jest PCW, czyli polichlorek winylu (z ang. PVC) lub PEVA — kopolimer etylenu i octanu winylu (poly ethylene-vinyl acetate). Zapewnia to bukłakom lekkość i dużą trwałość, przy zachowaniu odpowieniego stopnia elastyczności (rozciągliwości). Warto podkreślić, że markowe bukłaki pozbawione są szkodliwego BPA i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Wielu producentów stosuje też technologię zapobiegającą rozwijaniu się bakterii wewnątrz bukłaka.

bukłak rowerowy — pojemność

Bukłak na wodę do plecaka występuje w różnych pojemnościach. Zazwyczaj jest to od 1,5 do 3 litrów. Jaką wartość wybierzemy, zależy od naszych osobistych preferencji. Im bardziej pojemny jest bukłak rowerowy, tym większy zapas wody możemy zabrać ze sobą. Jednak duży bukłak wymaga odpowiednio dużego plecaka. Dlatego, jeśli chodzi o krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, możemy wybrać mniejszy plecak z bukłakiem o pojemności 1,5l. Na długie wyprawy zalecamy większy plecak i bukłak 2,5-3l.

jak mocujemy bukłak na wodę do plecaka?

Plecaki przygotowane do współpracy z bukłakami posiadają specjalną przegrodę wraz z uchwytem (haczyk, rzep, sznurek). Wystarczy, że umieścimy bukłak w takiej przegrodzie i zaczepimy go na dedykowanym uchwycie. Wężyk należy przeprowadzić przez przeznaczony do tego otwór i poprowadzić wzdłuż jednego ramienia plecaka.

zalety stosowania bukłaka do plecaka

  • umożliwia picie bez zatrzymywania się i odrywania rąk od kierownicy
  • wygodny w przewożeniu w przystosowanym do tego plecaku
  • zapobiega rozlaniu się płynu — gwarantuje szczelność
  • pozwala zabrać dużą ilość płynu ze sobą niezależnie od zastosowanych w rowerze bidonów
Więcej
Mniej
0zł