Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 789,00 zł

Marka

Marka

Waga

Waga

  • 0 kg - 18 kg

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Bagażnik rowerowy stanowi ważny element wyposażenia roweru. Jego zadanie jest oczywiste, ale wcale nie łatwe. Odpowiednio skonstruowany bagażnik do roweru musi bowiem zapewnić stabilne, bezpieczne i wygodne miejsce do przewożenia bagaży, w tym sakw lub toreb. Najczęściej umieszcza się go nad tylnym kołem, gdzie istnieje możliwość solidnego wsparcia ramy bagażnika, a umieszczone na nim przedmioty nie przesłaniają pola widzenia rowerzysty.

przedni bagażnik rowerowy

Istnieją również bagażniki rowerowe przednie. Jak sama nazwa sugeruje, montuje je się z przodu roweru, do widelca. W tym celu wykorzystuje się połączenia śrubowe lub opaski zaciskowe i rzepy. Z racji większych ograniczeń przewozowych niż w przypadku bagażników tylnych, są one mniej popularne. Przedni bagażnik do roweru wykorzystywany bywa przez zaawansowanych rowerzystów, którzy często wybierają się w długie trasy. Stanowi on wówczas uzupełnienie tylnego bagażnika i toreb mocowanych do ramy. Wiadomo, że długa wyprawa rowerowa wymusza zabranie ze sobą dużej ilości bagażu.

bagażnik rowerowy tylny

Bagażniki rowerowe tylne umieszczane są nad kołem tylnym. W większości posiadają one regulowane mocowania, pozwalające dopasować wymiary konstrukcji do rozmiaru kół rowerowych. Materiał, z jakiego takie bagażniki są wykonane to aluminium. Dzięki temu są lekkie, przez co nie dokładają zbyt wiele dodatkowej wagi do masy roweru. Taka konstrukcja zapewnia także odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Najczęściej możemy spotkać się z maksymalną ładownością bagażnika do 25 kg, choć zdarzają się i takie, których nośność przewidziana jest do maksymalnie 40 kg. W każdym razie pozwoli to załadować dość dużo bagażu.

tylny bagażnik do roweru pod sakwy

Oprócz konstrukcji klasycznych są dostępne także bagażniki rowerowe z bocznymi osłonami, które umożliwiają instalację sakw rowerowych. Dzięki temu unikamy ryzyka ocierania się bagażu o koło roweru. Warto zwrócić uwagę, aby bagażnik rowerowy z zamontowanymi sakwami umożliwiał nam swobodne pedałowanie i hamowanie. Nie powinien on w żaden sposób ograniczać swobody ruchów rowerzysty.

bagażnik do roweru na sztycę

Jeżeli posiadamy rower sportowy, bez fabrycznych otworów montażowych bagażnika, możemy wykorzystać bagażnik mocowany do sztycy siodełka. W tym wypadku konstrukcja jest przykręcana lub blokowana specjalną obejmą z dźwignią do wspornika siodła. Jeśli szukamy bagażnika do roweru MTB lub szosowego, może się okazać, że bagażnik montowany do sztycy siodła jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Wbrew pozorom, bagażnik do roweru MTB jest dość często stosowanym elementem wyposażenia dodatkowego roweru.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość instalacji w praktycznie każdym typie roweru oraz bardzo szybki montaż. Jednak przed zakupem bagażnika warto określić jakie bagaże mamy zamiar na nim przewozić i dopasować jego udźwig oraz rodzaj do swoich indywidualnych potrzeb.

Bagażniki do sztycy siodła, choć łatwe i szybkie w montażu, mają ograniczone możliwości przewozowe. Ich udźwig to najczęściej maksymalnie 10 kg. Jednak istnieją na rynku bagażniki mocowane do wspornika siodła, które posiadają dodatkowo wsporniki do ramy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ich nośność może wynieść nawet do 50 kg. Co więcej, jeśli taki bagażnik posiada osłony boczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w tym przypadku zamontować sakwy boczne.

Jak bezpiecznie przewozić bagaż na bagażniku rowerowym?

W bezpiecznym przewożeniu większych bagaży przydatne okazują się specjalne linki gumowe z haczykami do zaczepienia o bagażnik rowerowy. Taka guma na bagażnik rowerowy zapewni stabilność przewożonego ładunku i chroni przed jego zgubieniem.

bagażnik rowerowy — zastosowanie

Bagażniki rowerowe przydadzą się przy przewożeniu zakupów, ekwipunku wyprawowo-biwakowego oraz ciężkich plecaków i toreb. Pozwolą zatem przewozić wszelkie przedmioty, których nie bylibyśmy w stanie umieścić nigdzie indziej na rowerze. Dzięki zastosowaniu bagażnika przewożony towar będzie stabilny podczas jazdy. Wpływa to zatem bezpieczeństwo nasze i samego ładunku.

Więcej
Mniej
0zł