Filtruj według

Wzrost

Wzrost

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 1 385,00 zł - 9 499,00 zł

Marka

Marka

Kolory

Kolory

Rozmiar

Rozmiar

Amortyzator przód

Amortyzator przód

Amortyzator tył

Amortyzator tył

Hamulec tarczowy

Hamulec tarczowy

Rok

Rok

Dla kogo

Dla kogo

Rama (materiał)

Rama (materiał)

Ilość biegów

Ilość biegów

Pojemność baterii

Pojemność baterii

Umiejscowienie silnika

Umiejscowienie silnika

Umiejscowienie baterii

Umiejscowienie baterii

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Sprawdzone rowery crossowe do zadań specjalnych w sklepie Rowerzysta.pl

Rowery crossowe są bliskimi kuzynami rowerów trekkingowych. Stanowią swoiste ogniwo pomiędzy szybkimi rowerami szosowymi i wytrzymałymi rowerami górskimi. Rower crossowy ma zalety obu tych konstrukcji. Sprawia to, że jest uniwersalnym i wielozadaniowym pojazdem. Wiele osób uważa, że rower crossowy to konstrukcja stricte wyczynowa, przeznaczona do szalonych eskapad po bezdrożach. To jednak tylko część prawdy. Tego typu jednoślad równie dobrze sprawdzi się podczas miejskich wycieczek, dojazdów do szkoły i pracy oraz jako powszechny środek transportu.

Dlaczego warto wybrać rower crossowy?

Przede wszystkim z racji jego doskonałych osiągów w praktycznie każdym terenie. To idealna propozycja dla osób, które wykorzystują rower do wielu aktywności i nie chcą ograniczać się do wyspecjalizowanego modelu.

Większość miłośników rowerów tak właśnie robi. Rowery crossowe używane są w roli środka transportu w mieście, przyrządu treningowego, jak i pojazdu turystycznego. Sprawdzą się zatem jako sprzęt do codziennego, rekreacyjnego, jak i bardziej zaawansowanego użytku.

Cechy roweru crossowego

Rowery crossowe wyróżniają stosunkowo duże koła (28-calowe) i siodełko umieszczone nieco niżej niż kierownica, co gwarantuje wygodną pozycję podczas jazdy w każdych warunkach. Dzięki temu można uniknąć bólu pleców czy bólu nadgarstków i przedramion w czasie dłuższych wycieczek na crossowym rowerze. Do takich rowerów stosuje się opony o konstrukcji pośredniej pomiędzy ogumieniem szosowym i górskim. Oznacza to, że rower crossowy ma opony grubsze i wyposażone w agresywniejszy bieżnik niż rower szosowy. Z kolei w porównaniu do roweru górskiego, opony są cieńsze i mniej „terenowe”.

Mimo to rower crossowy sprawdzi się do jazdy po nierównościach i leśnych szlakach rowerowych czy nawet terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z bardziej wymagającymi podjazdami. Tu oczywiście kluczowe znaczenie ma rodzaj napędu i liczba przełożeń w rowerze crossowym. Najlepsze rowery crossowe posiadają napęd Shimano XT 48-36-26.

Zalety roweru crossowego

Jedną z największych zalet, jaką mogą się pochwalić rowery crossowe, jest duża liczba przełożeń. W rowerach miejskich, jeżdżących po prostych drogach, najczęściej wystarczają trzy biegi. Rower crossowy zwykle oferuje aż 21 biegów, a w najlepszych rowerach crossowych dostępnych jest nawet 30. Daje to możliwość łatwego i wygodnego pokonywania długich tras i wzniesień. Dlatego też rowery crossowe są wyjątkowo uniwersalne. Dzięki odpowiedniej konstrukcji można sprawnie jeździć po asfaltowych ulicach miasta. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można skręcić w piaszczystą drogę, zachowując przyczepność i komfort jazdy. Rower crossowy wbrew obiegowej opinii, nie jest jedynie ciekawostką dla młodych ludzi, kochających agresywną jazdę wyczynową. To ciekawa i bardzo praktyczna konstrukcja dla cyklistów w każdym wieku. Docenią ją osoby poszukujące wytrzymałego i wielozadaniowego roweru, który zapewni także odpowiedni poziom komfortu jazdy. Rowery crossowe odciążają kręgosłup, a dzięki szerokim i żelowym siodełkom, a także dobrej amortyzacji ze skokiem od 50 do 65 mm zwiększają wygodę jazdy nawet po nierównościach. Crossowe rowery mają aluminiowe ramy, które zmniejszają ich masę i ułatwiają pokonywanie dłuższych tras. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru crossowego? 

Wybierając rower crossowy należy zwrócić uwagę na charakterystyczną ramę. W tym przypadku rurka jest mocowana wyżej przy siodełku niż np. w rowerach górskich. Z tego też powodu rowery crossowe nieco wolniej wchodzą w zakręty, ale mimo wszystko umożliwiają dobre manewrowanie. Oczywiście ramy mogą być wykonane z różnych materiałów. Zwykle jest to aluminium, które zmniejsza wagę roweru, ale też gwarantuje dużą odporność na uszkodzenia.

Dobry rower crossowy powinien posiadać duże, najlepiej 28-calowe koła. Dzięki wąskim oponom o średnim bieżniku jazda po prostym terenie, ale też po drogach szutrowych, czy nieutwardzanych ścieżkach jest komfortowa. Nie bez znaczenia jest też amortyzator o małym skoku. W rowerach crossowych mogą występować hamulce v-brake lub hamulce tarczowe. Wszystko zależy od producenta. Jeżeli zamierzacie poruszać się w bardziej wymagających warunkach, to powinniście postawić na hamulce tarczowe. Zwróćcie jeszcze uwagę na żelowe siodełko, które zapewnia wygodę i zapobiega otarciom przy dłuższych trasach. Nie jest to klasyczny sportowy model, ale nie jest tak duży jak w rowerach miejskich.

Więcej
Mniej
0zł