Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Trenażery rowerowe to urządzenia, które umożliwiają jazdę na rowerze w miejscu stacjonarnym. Pozwalają one na trening siły i wytrzymałości bez potrzeby ruszania się z domu. Dają nam też możliwość śledzenia postępów i monitorowania swojego treningu, dzięki czemu można lepiej zarządzać swoimi ćwiczeniami.

Trenażery rowerowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: rolkowe, pod tylne koło i bezpośrednie.

trenażery rolkowe

Trenażery rolkowe są najmniej popularne, choć są to urządzenia najprostsze i najtańsze. Ich konstrukcja składa się z podstawy i trzech rolek, na których ustawia się rower. Wszystkie rolki obracają się w tym samym tempie podczas pedałowania. Dzieje się tak, gdyż przednia rolka jest połączona specjalną linką z jedną z tylnych rolek.

Wielką zaletą trenażera rolkowego jest to, że stwarza on realistyczne warunki do jazdy. Jednak początki mogą być trudne, gdyż poruszanie się na rowerze ustawionym na rolkach wymaga wprawy i ćwiczenia równowagi. Jeśli już opanujemy technikę jazdy, będziemy zaskoczeni, jak realistyczne warunki taki trenażer jest w stanie nam zapewnić. Rolki pozwalają nawet na swobodne poruszanie się stojąc tylko na pedałach.

Ze względu na niewielkie rozmiary, prostotę obsługi i jednoczesną wydajność, trenażery rolkowe zyskały sobie rzeszę zwolenników zarówno wśród amatorów, jak i zawodowców. Takie trenażery są często wykorzystywane przez zawodników podczas zawodów kolarskich, gdyż idealnie nadają się do rozgrzewki przed startem.

trenażery pod tylne koło

Drugą kategorią trenażerów rowerowych są urządzenia z rolką oporową pod tylne koło. Posiadają one solidną ramę, która utrzymuje rower stabilnie w miejscu. Opór generowany jest za pomocą płynu lub magnesów, które powstrzymują koło zamachowe. Tylne koło roweru opiera się zaś na stalowej lub elastomerowej rolce. Większość modeli posiada manetkę do sterowania oporem.

Trenażery na tylne koło są bardzo popularne wśród zapalonych rowerzystów. Są one przystępne cenowo, a jednocześnie oferują dużą wydajność treningową. Obecnie duży popyt jest na trenażery pod tylne koło z opcję smart jak np. Saris M2 Smart Trainer czy Elite Novo Smart. Oznacza to, że umożliwiają one łączenie się z takimi aplikacjami jak np. Tacx, Rouvy czy Zwift.

Korzystanie z aplikacji łączy w sobie cechy gry komputerowej z platformą treningową. Główną zaletą jest automatyczne dopasowanie oporu pedałowania do profilu wirtualnej trasy lub danego planu treningowego. Oprócz tego aplikacja dostarcza szczegółowych informacji na temat mocy lub prędkości jazdy. Korzystanie z trenażera w opcji smart w połączeniu z odpowiednią aplikacją pozwala zarówno na spokojne realizowanie dostępnych planów treningowych, jak i na udział w wirtualnych wyścigach z innymi kolarzami.

Używanie trenażera pod tylne koło wymaga zastosowania specjalnej opony tylnego koła, np. Schwalbe Insider. Wykonana jest ona ze specjalnej mieszanki gumy, dzięki czemu niweluje tarcie i hałas, a także zapewnia długą żywotność samej opony, jak i rolki trenażera. Przydatna również może okazać się podstawka przedniego koła, dostępna w zestawie z trenażerem lub oddzielnie. Stabilizuje ona przednie koło roweru, podczas gdy tylne pracuje na rolce trenażera.

trenażery bezpośrednie

Trenażery z napędem bezpośrednim z impetem wkroczyły na rynek i obecnie cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, gdyż posiadają one kluczową cechę, dzięki której poniekąd dyskwalifikują rywali. Otóż trenażer typu direct drive nie wymaga tylnego koła roweru. Nasz jednoślad wpinamy bezpośrednio do trenażera, który ma zamontowaną kasetę do koła zamachowego. Podczas pedałowania napędzane jest bezpośrednio koło zamachowe. Wszystko to sprawia, że trenażery bezpośrednie są wyraźnie cichsze i stabilniejsze niż trenażery rolkowe lub na tylne koło. Do tego oferują bardziej realistyczną i płynną pracę.

Ciekawą i niedrogą propozycją trenażera z napędem bezpośrednim jest Elite Turno Misuro, który zapewni bardzo płynną i cichą pracę.

Najlepiej sprawdzą się modele interaktywne tj. Elite Direto XR-TElite Suito-T czy Elite Justo, które mogą symulować trasy dostępne w aplikacjach. Najlepsze modele oferują nawet możliwość balansowania, tak jak ma to miejsce podczas prawdziwej jazdy na zewnątrz.

Trenażery z napędem bezpośrednim nie wymagają użycia dodatkowych akcesoriów jak specjalne opony czy podstawki pod przednie koło.

Więcej
Mniej
0zł