0zł

Filtruj według

Wzrost

Wzrost

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 1 109,00 zł - 4 699,00 zł

Marka

Marka

Kolory

Kolory

Rozmiar

Rozmiar

Hamulec tarczowy

Hamulec tarczowy

Rok

Rok

Płeć

Płeć

Rama (materiał)

Rama (materiał)

Ilość biegów

Ilość biegów

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

  • Dostępność: w magazynie

Zarys historii

Koła 26-calowe dominowały w rowerze górskim od momentu jego wynalezienia w latach 80. XX wieku przez kolejnych niemal 30 lat.

Oznacza to, że koło 26" w rowerze MTB ma długą historię i zostało przyjęte jako standard.

Wady i zalety koła 26" w rowerze górskim

Porównując do większych kół, koła 26 mają większy opór toczenia. Ze względu na mniejszą powierzchnię styku opony z podłożem charakteryzują się mniejszą przyczepnością. Wady te rekompensuje jednak zwrotność, przyspieszenie (zrywność) i ogólna dynamika. Istotną zaletą jest też niższa masa w stosunku do kół 27,5, czy 29".

Przeznaczenie

Rowery górskie zostały zaprojektowane do jazdy w każdym terenie. Nadają się głównie do jazdy po górskich szlakach, bezdrożach i na przełaj. Takie też było przeznaczenie 26" kół, w jakie owe rowery były i nadal są wyposażone.

Wypierane obecnie przez większe koła, rozmiar 26" nie pozostaje bezużyteczny. Rowery na kołach 26 znajdują zastosowanie tak naprawdę w każdej dyscyplinie kolarstwa górskiego. Najlepiej jednak sprawdzą się w ekstremalnych odmianach MTB typu dowhill, dirt jumping, enduro czy freeride.

Rowery górskie z kołami 26" polecane są także osobom, które nie mają sprecyzowanych wymagań i zamierzają jeździć rekreacyjnie. Ze względu na mniejszą średnicę, która wymusza zastosowanie mniejszego rozmiaru ram, idealnie nadają się dla osób o niższym wzroście. Stąd też większość rowerów młodzieżowych wyposażona jest w koła 26-calowe.

Jeśli chodzi o tanie rowery górskie — tu również rowery 26" wiodą prym. Dysponując kwotą do 2000 złotych, bez większego problemu znajdziemy ciekawy model z kołami 26". Poza wspomnianymi powyżej właściwościami jezdnymi możemy zyskać w ten sposób przyzwoity osprzęt roweru.

Więcej
Mniej