0zł

Filtruj według

Wzrost

Wzrost

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 1 231,00 zł - 5 499,00 zł

Marka

Marka

Kolory

Kolory

Rozmiar

Rozmiar

Amortyzator przód

Amortyzator przód

Amortyzator tył

Amortyzator tył

Hamulec tarczowy

Hamulec tarczowy

Rok

Rok

Dla kogo

Dla kogo

Rama (materiał)

Rama (materiał)

Ilość biegów

Ilość biegów

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Zarys historii

Koła 26-calowe dominowały w rowerze górskim od momentu jego wynalezienia w latach 80. XX wieku przez kolejnych niemal 30 lat.

Oznacza to, że koło 26" w rowerze MTB ma długą historię i zostało przyjęte jako standard.

Wady i zalety koła 26" w rowerze górskim

Porównując do większych kół, koła 26 mają większy opór toczenia. Ze względu na mniejszą powierzchnię styku opony z podłożem charakteryzują się mniejszą przyczepnością. Wady te rekompensuje jednak zwrotność, przyspieszenie (zrywność) i ogólna dynamika. Istotną zaletą jest też niższa masa w stosunku do kół 27,5, czy 29".

Przeznaczenie

Rowery górskie zostały zaprojektowane do jazdy w każdym terenie. Nadają się głównie do jazdy po górskich szlakach, bezdrożach i na przełaj. Takie też było przeznaczenie 26" kół, w jakie owe rowery były i nadal są wyposażone.

Wypierane obecnie przez większe koła, rozmiar 26" nie pozostaje bezużyteczny. Rowery na kołach 26 znajdują zastosowanie tak naprawdę w każdej dyscyplinie kolarstwa górskiego. Najlepiej jednak sprawdzą się w ekstremalnych odmianach MTB typu dowhill, dirt jumping, enduro czy freeride.

Rowery górskie z kołami 26" polecane są także osobom, które nie mają sprecyzowanych wymagań i zamierzają jeździć rekreacyjnie. Ze względu na mniejszą średnicę, która wymusza zastosowanie mniejszego rozmiaru ram, idealnie nadają się dla osób o niższym wzroście. Stąd też większość rowerów młodzieżowych wyposażona jest w koła 26-calowe.

Jeśli chodzi o tanie rowery górskie — tu również rowery 26" wiodą prym. Dysponując kwotą do 2000 złotych, bez większego problemu znajdziemy ciekawy model z kołami 26". Poza wspomnianymi powyżej właściwościami jezdnymi możemy zyskać w ten sposób przyzwoity osprzęt roweru.

Więcej
Mniej