Filtruj według

Wzrost

Wzrost

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 1 189,00 zł - 27 000,00 zł

Marka

Marka

Kolory

Kolory

Rozmiar

Rozmiar

Amortyzator przód

Amortyzator przód

Amortyzator tył

Amortyzator tył

Hamulec tarczowy

Hamulec tarczowy

Rok

Rok

Dla kogo

Dla kogo

Rama (materiał)

Rama (materiał)

Ilość biegów

Ilość biegów

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Historia i rozwój koła 27,5"

Po powstaniu koła 29" brakowało złotego środka pomiędzy istniejącymi rozmiarami kół w rowerze MTB.

26-calowe koła nie były w stanie sprostać wymaganiom bardziej ambitnych rowerzystów. Zniechęcały też osoby o wysokim wzroście. Nawet dobór większego rozmiaru ramy nie przynosił wystarczającego rezultatu.
Koła 29" nie pozwalały zaś na komfortową i bezpieczną jazdę osobom o niższym wzroście. Także ich zwrotność w bardzo wymagającym terenie pozostawiała wiele do życzenia.

Taka sytuacja wymusiła odpowiedź ze strony branży rowerowej. Moment zwrotny nastąpił w 2007 roku. Wtedy to amerykański projektant Kirk Pacenti stworzył nowy rozmiar koła MTB - 27,5 cala. Mimo że ten rozmiar znany był już wcześniej, to zastosowanie go w MTB było przełomem. Od około 2014 roku koła 27,5" na dobre zagościły w dziedzinie kolarstwa górskiego. Załagodziły dotychczasowy spór między zwolennikami małych kół 26 a dużych obręczy 29".

Rowery MTB 27,5" to więc kategoria powstała jako kompromis między rowerami na kołach 26 i 29".

Zalety i wady użytkowania kół 27,5" w rowerze górskim

Koła 27,5 to doskonałe połączenie najlepszych cech kół 26 i 29 cali. Są idealnym wyborem dla tych, którzy nie mogą się zdecydować między dwoma skrajnymi opcjami.

Użycie koła 27,5" w rowerze sprawia, że jest on szybszy od modelu 26\'\'. Przy niewielkim zwiększeniu masy zachowuje płynność jazdy na wysokim poziomie. Przy zachowaniu praktycznie identycznej geometrii roweru jest on jeszcze bardziej dynamiczny i zwrotny. Nawet przy dużej prędkości koła pozwalają zachować kontrolę jazdy. Użytkowanie roweru należy do wyjątkowo komfortowych. Gdy na naszej ścieżce znajdą się typowo górskie nierówności, koła 27,5" sprostają wyzwaniu.

Dla amatora różnice między kołem 27,5” a 26" mogą nie być zasadniczo wyczuwalne. Jednak dla bardziej zaawansowanych kolarzy koła 27,5" mogą okazać się niewystarczające. Odczują oni mniejszy komfort jazdy w terenie niż na kołach 29”. Również opory toczenia na nierównościach mogą okazać się niewspółmierne.

Podsumowanie

Dzięki dużej zwinności oraz przyczepności, koła 27,5" odnajdują zastosowanie w cięższych dyscyplinach. Do takich należy all mountain i enduro. Użycie kół w tym rozmiarze sprawdzi się również w maratonach i wyścigach XC. Jest to propozycja dla tych, którzy chcą mieć większe koła niż 26", ale nie czują się dobrze na 29". Wiele osób uważa, że w trudnym technicznie terenie, na kołach 27,5’’ pojedziemy szybciej niż na 26’’ czy nawet 29’’.

Jeśli zatem szukamy roweru oferującego dużą zwrotność przy zachowaniu odpowiedniej przyczepności warto zdecydować się na rower górski 27,5".

Więcej
Mniej
0zł