0zł

Darmowa

dostawa rowerów

4.9/5.0

Ocena na Opineo

Rowerowy

pakiet korzyści

Korzystne

raty lub leasing

Bezpieczne

płatności online

Aktywne filtry

Rękawiczki rowerowe to ważny element odzieży kolarskiej. Przydadzą się one niezależnie od tego, czy dojeżdżasz do pracy, udajesz się na weekendową wycieczkę czy bierzesz udział w zawodach kolarskich. Można by rzec, że powinien je posiadać każdy rowerzysta.

zalety stosowania rękawiczek rowerowych

Rękawice rowerowe, pomimo że są jedynie dodatkiem do odzieży kolarskiej, mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Chronią one nasze dłonie przed niekorzystnymi warunkami tj. wiatr, deszcz i niskie temperatury. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokonywać kolejne kilometry bez ryzyka wychłodzenia tej części ciała. Jednocześnie zapewniają odpowiedni chwyt kierownicy. Niwelują więc ryzyko ześlizgnięcia się ręki z kierownicy w najmniej oczekiwanym momencie jazdy. W razie wywrotki mogą też zapobiec zadrapaniom lub w pewnym stopniu je ograniczyć.

Jednak rękawiczki rowerowe mają swoje zastosowanie nie tylko, wtedy gdy jest zimno. Oprócz typowo jesienno-zimowych rękawic na rynku dostępne są też rękawice letnie.

letnie rękawiczki rowerowe

Stosowanie rękawiczek rowerowych w porze wiosenno-letniej ma wiele zalet. Podobnie jak w przypadku rękawic zimowych, stanowią one warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami. Latem może to być deszcz i wiatr, ale także piach, różnego rodzaju odłamki wydobywające się spod kół, czy gałęzie drzew i ciernie podczas pokonywania leśnych ścieżek. W razie nieszczęśliwego upadku takie rękawiczki są w stanie ochronić skórę rąk, która jest najbardziej narażona na kontakt z podłożem.

Letnie rękawiczki rowerowe jak np. Merida Speed mogą także znacznie podnieść komfort jazdy. Dzięki temu, że stanowią dodatkową warstwę dla naszych dłoni a wewnętrzna część często posiada poduszki piankowe lub żelowe, zapewnią amortyzację drgań przenoszonych z nierówności terenu na kierownicę. Pomogą także uchronić przed odciskami spowodowanymi ciągłym trzymaniem kierownicy. Do tego w upalne dni możemy uniknąć nieprzyjemnego uczucia ślizgania się spoconych dłoni na chwytach kierownicy, co jest potencjalnie niebezpieczne. Większość modeli rękawiczek letnich posiada na kciuku miękki materiał typu frotte, który pochłania pot i jest idealny do ocierania twarzy podczas upalnych dni.

krótkie czy pełne?

Wybierając rękawiczki letnie, będziemy mieli do wyboru modele z długimi, jak i z krótkimi palcami tzw. mitenki. Rękawiczki pełne (np. Husqvarna Pathfinder LF Gloves) przydadzą się w takich dyscyplinach jak MTB, downhill i freeride, czyli w szeroko pojętej jeździe terenowej. Takie rękawiczki przydadzą się także w innych dyscyplinach, w tym w rekreacyjnym zastosowaniu, kiedy jest pora przejściowa między latem a jesienią.

Cienkie, z licznymi wzmocnieniami rękawiczki długopalczaste nie do końca będą odpowiednie dla kolarzy szosowych, którym wystarczy wersja bez palców. Także podczas jazdy rekreacyjnej lepszym rozwiązaniem mogą okazać się rękawiczki z krótkimi palcami.

Tak naprawdę wybór pomiędzy rękawiczkami krótkimi czy pełnymi należy do nas samych i należy kierować się własnymi preferencjami. Ważne jest jednak to, aby były one właściwie dopasowane, gdyż tylko wtedy będą w pełni spełniać swoje funkcje i będą po prostu komfortowe.