Rowery dziecięce - jak prawidłowo dobrać rozmiar

Rowery dziecięce - jak prawidłowo dobrać rozmiar

Oczywiste jest, że dzieci bardzo lubią jazdę na rowerze. Jako dorośli, powinniśmy zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny naszych pociech. Dlatego dobrym pomysłem będzie zaszczepienie w dziecku rowerowej pasji już od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko będzie mogło szkolić swoją koordynację ruchową, a przy tym, przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór roweru dla dziecka może być trudny. Mnogość ofert, rozmiarów i parametrów wcale tego nie ułatwiają. Do tego dochodzą oczekiwania rodziców i samego dziecka.

Niniejszy artykuł powstał po to, aby ułatwić zakup właściwego roweru dziecięcego. Zwracamy uwagę na różne kwestie, przede wszystkim na dobór właściwego rozmiaru. Tylko taki rower będzie spełniał wymogi bezpieczeństwa i nie zniechęci dziecka do dalszej jazdy.

rower biegowy idealny na początek

Rowerek biegowy to prosta konstrukcja. Składa się z ramy, kierownicy, siodła i dwóch kółek najczęściej w rozmiarze 12 cali. Rama wykonana jest z aluminium, choć bywają modele z ramą magnezową np. Kellys Kiru. Ich waga jest bardzo niska i potrafi wynieść nawet 2,5 kg.

Niektóre modele "biegówek" posiadają na wyposażeniu jeden hamulec typu v-brake. Nie jest on koniecznością na tym etapie. Jeśli jednak dziecko jest skore do nabierania prędkości, może okazać się pomocny.

Rowerek biegowy będzie doskonałym wprowadzeniem do etapu jazdy na rowerze z pedałami. Łącząc naukę z zabawą, pozwoli naszemu dziecku szkolić swoją koordynację ruchową. Być może będzie to początek sportowej pasji, która pozostanie na wiele, wiele lat.

Dedykowany wiek dziecka: 1,5-2,5

Kellys Kiru Kellys Kite

                      Kellys Kiru to nowoczesny rowerek biegowy z magzezową ramą                            Stylowa aluminiowa "biegówka" Kellys Kite

rower 12 cali

Umiejętność samodzielnego pedałowania opanowują zazwyczaj dzieci w wieku 2-3 lat. To dla nich dedykowane są rowery z kołami 12 cali.

Takie rowery standardowo wyposażone są w boczne kółka podpierające i często w uchwyt/drążek do trzymania przez osobę dorosłą. Oznacza to, że na takim rowerze może jeździć dziecko, które nie potrafi jeszcze utrzymywać równowagi. Jest to więc odpowiedni rower do nauki jazdy na rowerze już od drugiego roku życia. Oczywiście przy asekuracji opiekuna. Jeśli zauważymy, że dziecko już dobrze sobie radzi i jest w stanie utrzymywać równowagę, warto zdemontować boczne kółka i zachęcić dziecko do samodzielnej jazdy. Możemy wspomagać malucha przez trzymanie uchwytu do prowadzenia.

Jeśli chcemy, aby dziecko szybko i z radością nauczyło się jeździć, upewnijmy się, że rozmiar roweru jest odpowiednio dobrany do wzrostu i długości nóg naszej pociechy. Dziecko, siedząc na siodle, powinno być w stanie trzymać stopy lub przynajmniej palce na ziemi. Wówczas będzie w stanie bezpiecznie ruszać z miejsca i zatrzymać się w razie potrzeby.

Rowery dla dwulatków posiadają ramy stalowe lub aluminiowe. Standardem jest obecność hamulców: v-brake z przodu oraz torpedo z tyłu. Oba są proste w obsłudze i pomogą dziecku kontrolować prędkość.

Rowery 12" wyposażone są też w liczne akcesoria. Bardzo często posiadają takie elementy jak osłony kierownicy czy mostka, odblaski, błotniki, bagażnik, dzwonek, a nawet stylowy koszyczek z przodu. Obowiązkowa jest osłona łańcucha.

Romet Tola 12 Romet Tom 12

                                                                Romet Tola 12                                                                                      Romet Tom 12                                                             

Limber 12

                         Limber 12

rower 14 cali

Jeśli dziecko ma więcej niż ok. 110 cm wzrostu, zaleca się zmienić rower 12 cali na większy. Kolejnym etapem jest więc rower z kołami 14".

Rowery 14 cali będą odpowiednie w zakresie wzrostu dziecka: 100-115 cm. Posiadają one praktycznie wszystkie cechy wspólne z rowerami 12". Różnicą będzie oczywiście rozmiar kół i wielkość ramy.

Jeśli dziecko nie opanowało samodzielnej jazdy na poprzednim jednośladzie, warto wykorzystać rower 14" do dalszej nauki. Upewnijmy się, że dziecko jest w stanie podpierać się przynajmniej palcami stóp o podłoże. Tylko wtedy będzie w stanie bezpiecznie ruszać i zatrzymywać się bez wywrotki.

 

Tabou Mini Alu 14 Tabou Rocket Alu 14

                                                                           Tabou Mini Alu 14                                                            Tabou Rocket Alu 14

                      

rowery 16 cali

Jeśli szukamy roweru dla naszego czterolatka lub pięciolatka powinniśmy wybierać spośród tych wyposażonych w koła 16". Także niejeden sześciolatek będzie mógł używać takiego roweru. Rowery 16 cali idealnie sprawdzą się przy wzroście 105-118 cm.

Rowery 16" mają dostosowaną do potrzeb dziecka ramę wykonaną najczęściej z aluminium. Obniżona geometria ułatwia bezpieczne korzystanie. W razie potrzeby dziecko łatwo może zeskoczyć z roweru.

Na tym etapie, możemy zauważyć podział rowerów na dwie grupy. Rowery z jednym przełożeniem, tylnym hamulcem torpedo i bocznymi kółkami będą w dalszym ciągu służyć nauce samodzielnej jazdy. Natomiast rowery bez kół podporowych, z hamulcami v-brake, a czasem nawet z przerzutkami, będą użyteczne, jeśli dziecko potrafi już utrzymywać równowagę i samodzielnie pokonywać choćby nieduże odległości.

Ciekawym przykładem jest Woom 3 wyposażony w nowoczesną przerzutkę w piaście. Zmienia ona biegi automatycznie – zależnie od prędkości, bez ręcznego przełączania.

Woom 3

    Woom 3 z przerzutką w piaście, która zmienia biegi automatycznie

Limber 16 girl Limber 16 boy

                                                                 Limber 16 girl                                                                                            Limber 16 boy

rowery 18 cali

Rowery w tym rozmiarze są często pomijane w procesie zakupu roweru dla dziecka. Jeśli jednak spóźniliśmy się z zakupem "16-calówki" lub dziecko jest większego wzrostu niż ten zalecany dla poprzedniej grupy rowerów, rower z kołami 18 cali może okazać się idealną propozycją. Takie rowery są swoistym pomostem pomiędzy 16 a 20-calowymi odpowiednikami. Będą więc właściwe dla dzieci o wzroście 110-125 cm.

Jeśli chodzi o budowę, wyposażenie i zastosowane rozwiązania to rowery 18 cali są większym odpowiednikiem tych 16-calowych. Jedynie trudniej (choć zdarzają się) znaleźć wśród nich modele z bocznymi kółkami i z uchwytem do prowadzenia.

                                Tabou Mini Alu Lite 18

rowery 20 cali                                                                                                                                                                                                                

Ostatnią kategorią wśród rowerów dziecięcych są modele wyposażone w koła 20 cali. Będą one odpowiednie dla dzieci w wieku 5-8 lat o wzroście 118-136 cm.

Segment ten obejmuje rowery uniwersalne, jak i górskie, wyposażone w szersze opony i przedni amortyzator.

Możemy znaleźć rowery 20 cali bez przerzutek i z bocznymi kółkami. Posłużą one dzieciom w dalszej nauce jazdy. Jednak najczęściej spotykane w tej kategorii będą rowery bez kółek pomocniczych i z przerzutkami. Biegi zmieniane są za pomocą manetki obrotowej i jest to odpowiednie rozwiązanie dla dzieci.

Za hamowanie odpowiedzialne są hamulce v-brake, choć na tym etapie zdarzają się już rowery z hamulcami tarczowymi. W każdym jednak przypadku, dźwignie hamulca będą dostosowane do mniejszych rąk i siły nacisku.

Romet Jolene Kid Romet Rabler 20 Kid

      Romet Jolene 20 Kid 2                                                                                          Romet Rambler 20 Kid 1

Rowerów dziecięcych jest cały ogrom. Możemy poczuć się przytłoczeni różnorodnością rozmiarów, kolorów, wyposażenia. Pamiętajmy jednak, że nawet najładniejszy i podobający się dziecku rower nie sprawi mu radości z jazdy, jeśli jego wielkość będzie źle dobrana. Właściwie dopasowany rozmiar roweru wpływa na komfort i bezpieczeństwo. Odpowiedni do wzrostu rower z pewnością zachęci dziecko do nauki jazdy i pozwoli z uśmiechem na twarzy przeżywać pierwsze przygody z dwoma kołami.

rower dziecięce i junior

0zł