Pierwszy rower na dwóch kółkach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dziecięcego i na jaką markę warto postawić?

Pierwszy rower na dwóch kółkach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dziecięcego i na jaką markę warto postawić?

Dziecko, które nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi, powinno zacząć od rowerku biegowego. Jego zakup jest absolutnie polecany, bo dzięki użytkowaniu takiego modelu maluch jest lepiej przygotowany do zmiany na większy rower na dwóch kółkach. Oczywiście większy nie oznacza zbyt duży czy taki na zapas, bo rower dziecięcy powinien być dopasowany do dziecięcej anatomii i wzrostu. Dziś postaramy się udzielić kilku wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dziecięcego, a także, na jaką markę warto postawić. 

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej w rowerze dziecięcym? 

Kluczowe znaczenie ma dobranie właściwego rozmiaru roweru. Dzięki temu dziecko będzie mogło przybrać prawidłową postawę ciała, a najlepsza to wyprostowana. Dopiero starszym dzieciom można sprawić rowery górskie. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzą się te miejskie. Rowery dla dzieci mają wielkość ramy od 11 do 16 cali, a rozmiar kół waha się od 16 do 24 cali. Aby dobrać odpowiedni rozmiar ramy, trzeba nie tyle wziąć pod uwagę wzrost dziecka, choć ten jest ważny, ile sprawdzić długość przekroku. A więc nogi mierzymy od wewnętrznej strony. Na podstawie tabeli możemy dopasować właściwy rozmiar dziecięcego roweru. Oczywiście zawsze można pójść z dzieckiem do sklepu i dopasować rower w najprostszy sposób. Dziecko powinno na niego usiąść, to znaczy przełożyć nogę przez ramę i usiąść na siodełku. Nie powinno się to odbywać poprzez podsadzanie. Dziecko musi samo sobie z tym poradzić, bo w innym przypadku rower jest dla niego po prostu za duży i należy poszukać mniejszego. Dziecko siedząc na rowerze, musi swobodnie sięgać do kierownicy i nie przyjmować przy tym pozycji pochylonej. Powinno sięgać nie tylko do pedałów, ale swobodnie najlepiej całą stopą sięgać podłoża. Gdy dziecko musi stawać na palcach, by wejść na rower czy zejść z roweru, to taki jednoślad jest dla niego zbyt duży. Z drugiej strony dziecko nie może sięgać kolanami kierownicy, bo to z kolei oznacza, że rower jest za mały. Chyba nie trzeba przypominać, że jazda na za małym rowerze jest bardzo niewygodna i sprzyja wadom postawy, a na zbyt dużym – po prostu niebezpieczna. Oczywiście częściej zdarza się druga sytuacja, bo kupowanie różnych rzeczy na zapas to standard, w końcu jako rodzice chcecie zaoszczędzić. Ale w tym przypadku oszczędność się nie opłaca, bo możecie całkowicie zniechęcić dziecko do jazdy.         

Jakie opony do roweru dziecięcego będą najlepsze? 

Istotne znaczenie mają opony w rowerach dziecięcych. Niewątpliwie szersze zapewniają lepszą przyczepność. W warunkach miejskich sprawdzą się opony semi slick. Z kolei do jazdy po nierównościach trzeba wybierać już rowery dziecięce z bieżnikiem i klockami. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że dziecko najpierw powinno uczyć się jeździć na w miarę równej nawierzchni, a dopiero później wybierać jazdę po pagórkach i niezbyt równym terenie. Nie oznacza to jednak, że dziecko ma uczyć się jazdy na drodze asfaltowej, bo nie jest to najlepszy pomysł. Najlepiej do nauki jazdy na rowerze sprawdzi się miększy teren, gdzie upadek nie będzie tak bolesny, np. trawnik przed domem, a jeśli nie macie takiej możliwości, wybierzcie trawnik w parku. Na asfalcie dziecko może się poobijać, nawet jeśli jako przezorni rodzice postawicie na nałokietniki i nakolanniki, a także dziecięcy kask rowerowy. 

      

Na jakie komponenty rowerowe należy zwrócić uwagę? 

Pamiętajcie, że ważne są przełożenia. W przypadku pierwszego rowerka do rekreacyjnej jazdy po prostych ścieżkach parkowych wystarczy jedno przełożenie. Nie potrzeba ich od razu sześciu, tym bardziej że dziecko dopiero uczy się koordynacji ruchowej. Z tego powodu rower poza hamulcem ręcznym powinien być wyposażony także w hamulec w pedałach, czyli torpedo. Istotne znaczenie ma również osłona łańcucha. Chroni nie tylko przed jego zerwaniem podczas upadku dziecka z roweru, ale również zapobiega wkręceniu się sznurówek w mechanizm. Jak wiadomo to zawsze, nawet w przypadku dorosłych wiąże się z utratą równowagi i upadkiem. Warto zwrócić uwagę także na ciężar roweru. Są modele z ramą stalową, jak i aluminiową. Najczęściej miejskie mają ramę stalową. Ważne jednak, by nie były cięższe niż ok. 10 kg. Młodszym dzieciom wszak na początku pomagacie w podnoszeniu roweru, jednak późnej uczą się, jak radzić sobie samodzielnie.        

W jakie akcesoria warto doposażyć dziecięcy rower? Na jaką markę warto postawić i czy rowery dziecięce Romet to najlepszy wybór?  

Rowery dziecięce powinny być wyposażone w dzwonki, odblaski oraz rzecz jasna lampy rowerowe przednie i tylne. Przydać się może także bagażnik czy też koszyczek na dodatkowe akcesoria. A gdyby tak wybrać model, który jest wyposażony we wszystko, co trzeba? Na pewno warto postawić na rowery dziecięce Romet. W ich przypadku macie do czynienia zarówno z osłoną łańcucha,  solidnymi oponami, błotnikami, odblaskami, jak i dzwonkiem. Są też dodatkowe kółka, które ułatwiają naukę jazdy na rowerze. Można je łatwo zdemontować, gdy dziecko będzie już gotowe. Chłopcom spodoba się rower Romet Tom, a dziewczynkom Romet  Tola. Oczywiście są i inne marki oferujące dziecięce rowery.  Wśród nich można wyróżnić Limber z koszykiem i rączką do asekuracji czy Woom z oponami o niskich oporach toczenia i aluminiową ramą. Bez wątpienia jednak rowery dziecięce Romet przyciągają uwagę dobrymi komponentami, ciekawym designem, a także stosunkowo niską ceną.             

0zł