Jakie akcesoria rowerowe zabezpieczą podczas jazdy

Jakie akcesoria rowerowe zabezpieczą podczas jazdy

Niestety co roku wiele mówi się o wypadkach z udziałem rowerzystów, nierzadko śmiertelnych. Czy można zapobiec niebezpiecznym sytuacjom? Na pewno również rowerzystów obowiązuje zasada ograniczonego zaufania na drogach publicznych, no i oczywiście przestrzeganie przepisów drogowych. Ale o wypadek nietrudno nawet na rowerowej ścieżce, zwłaszcza gdy łączy się z traktami pieszymi np. w parku miejskim. Dlatego w dzisiejszym poradniku postanowiliśmy przedstawić top 5 akcesoriów rowerowych, których na wyposażeniu rowerzysty, zwłaszcza tego, który porusza się po drogach publicznych, naszym zdaniem nie powinno zabraknąć.   

    

Po pierwsze: kaski rowerowe, które mogą uratować życie

Kaski rowerowe w wielu krajach nie są na drodze obowiązkowe. Tak jest nawet w Holandii, w której   jest nawet więcej jednośladów niż obywateli. Według tamtejszej jednostki zajmującej się badaniami bezpieczeństwa drogowego, która nosi nazwę SWOV, obowiązek noszenia kasku mógłby uratować 85     żyć rocznie. Czy to mało, czy dużo, trudno ocenić, nie znając statystyk. Warto więc je przytoczyć w odniesieniu do tego kraju, który rowerami zarówno tradycyjnymi, jak i e-bikami „stoi”. Otóż w 2020 r. zanotowano  229 wypadków śmiertelnych z udziałem rowerzystów. I biorąc pod uwagę tę statystykę,  nawet co trzeciemu kask rowerowy mógłby uratować życie, a to naprawdę sporo. Tymczasem w tym   kraju zaledwie 10% rowerzystów regularnie korzysta z kasków rowerowych. Obecnie w Holandii rozważane jest wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku, tym bardziej że statystyki śmiertelnych wypadków rosną. A jak to wygląda w Polsce? Jak  do tej pory przepisy nie nakazują jazdy w kasku ani dorosłym, ani dzieciom, co nie znaczy,  że nie warto w nie inwestować. Tylko w 2020 roku doszło do  3768 wypadków z udziałem rowerzystów, zginęło w nich 249 rowerzystów, a 3403 zostało rannych.   

Warto wiedzieć, że kask rowerowy zmniejsza ryzyko śmiertelnych obrażeń głowy o 71% i poważnych obrażeń czaszki o 60%. Dobry kask rowerowy powinien być dopasowany do głowy i kolokwialnie mówiąc, porządnie na niej „siedzieć”. Tutaj dużą rolę odgrywają paski, które wszak nie są na ozdobę i muszą być dobrze wyregulowane przy uszach i zapięte pod brodą. Jazda w niezapiętym kasku mija się z celem, bo taki kask nie chroni naszej głowy. Jest wiele rodzajów kasków rowerowych, ale najczęściej wybiera się modele uniwersalne. Na drogach można korzystać też z kasków z wydłużonym tyłem, czyli szosowych. Ważna jest zarówno solidna budowa kasku, jak i perforacja, gwarantująca komfort rowerzysty w czasie wysiłku. Choć jak na razie jedynie Australia i Nowa Zelandia wprowadziły nakaz jazdy w kaskach rowerowych dla wszystkich, a większość krajów europejskich taki nakaz stosuje w przypadku dzieci, to warto sugerować się doświadczeniami osób, którym kask uratował zdrowie, a nierzadko życie. Tutaj nie powinno się stosować przysłowia: mądry Polak po szkodzie.            

Po drugie: oświetlenie rowerowe, abyś był widoczny w trudnych warunkach i po zmroku   

 

Kolejnym niezbędnym i wymaganym akcesorium jest oświetlenie rowerowe. Konieczne jest białe światło z przodu i czerwone z tyłu. Tak stanowią przepisy. Można zakupić komplet na akumulator czy też na dynamo. Nowoczesne oświetlenie ładowane jest z akumulatora, który jest powerbankiem. Pełne naładowanie oświetlenia, które korzysta z akumulatora o mocy 8000 mAh, pozwala na ciągłą jazdę nawet przez 12 godzin. Jednak komfort to jedno, a najważniejszy jest aspekt bezpieczeństwa. Zatem jeśli jeździcie po zmroku, a jesienią to wcale nie takie rzadkie, to absolutnie o sprawne oświetlenie musicie dbać. Jeśli chodzi o rodzaj, to już zależy od Waszych preferencji, jak i zasobności portfela, jednak sprawna lampa przednia i tylna w jednośladzie to podstawa.     

Po trzecie: kamizelki odblaskowe dla jeszcze lepszej widoczności na drodze 

Są takie akcesoria rowerowe, które do obowiązkowych nie należą, ale warto je mieć. Są to kamizelki odblaskowe. Warto jeszcze nadmienić, że podobnie jak piesi, także rowerzyści poza terenem zabudowanym powinni być wyposażeni w elementy odblaskowe. Stąd takie akcesorium warto mieć, a gdy wybieracie się na rodzinną wycieczkę rowerową na Słowację czy Litwę, to musicie mieć je zarówno Wy, jak i Wasze dzieci, bo według tamtejszych przepisów w kamizelce trzeba jeździć nie tylko po zmroku, ale również w złych warunkach pogodowych. Powód jest prosty, takie elementy mają dużą powierzchnię odbijającą światło. Przez to rowerzysta jest bardziej widoczny na drodze.        

Po czwarte: lusterka rowerowe, bo nie masz oczu dookoła głowy   

Choć niektórym to może wydawać się dziwne, to lusterka rowerowe mogą pomóc uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.  Co ważne są to akcesoria rowerowe uniwersalne i można je stosować zarówno w przypadku rowerów miejskich, MTB, crossowych, jak i wszelkich e-bików. Ich montaż jest łatwy, a obecność przegubu kulkowego umożliwia ich ustawienie w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu w czasie jazdy nie będziecie polegać jedynie na swoim słuchu i tym, co zauważycie przed sobą i kątem oka, a będziecie mieć pełen przegląd tego, co dzieje się za Wami. Od razu zauważycie bardziej niecierpliwych kierowców samochodów i łatwiej Wam będzie się poruszać, chociażby w miejskich korkach.        

Po piąte: okulary rowerowe, aby promienie słoneczne Cię nie oślepiały 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć okularów rowerowych, wszak oślepiające światło może być nie tylko nieprzyjemne, ale i prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Warto wybrać niezwykłe modele przeciwsłoneczne, a dedykowane do jazdy na rowerze, które są lekkie, odpowiednio wyprofilowane. Można dopasować w ich przypadku zarówno szerokość noska, jak i wyregulować zauszniki. Niektóre modele mają nawet wymienne soczewki przepuszczające od kilkunastu do nawet 80% światła, zatem możecie je wymieniać w zależności od warunków pogodowych. 

Warto dbać o swoje bezpieczeństwo. Akcesoria rowerowe mogą zmniejszyć ryzyko wypadków, dlatego zdecydowanie warto po nie sięgać.       

0zł