Plecak z bukłakiem - czy warto stosować  podczas jazdy na rowerze?

Plecak z bukłakiem - czy warto stosować podczas jazdy na rowerze?

Podczas uprawiania wszelkich aktywności powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Zwłaszcza w okresie letnim, przy wysokich temperaturach, nie możemy zapominać o tym, aby mieć przy sobie zapas wody lub innego napoju. Wybierając się na rower mamy do dyspozycji różnej pojemności bidony, które wkładamy do koszyków przymocowanych do ramy roweru. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy bezpośrednio dźwigać ich ciężaru. Wadą — ograniczona pojemność i konieczność oderwania rąk od kierownicy, a dla wielu, nawet potrzeba zatrzymania się, aby się napić. Co zatem możemy wykorzystać zamiast bidonów? Rozwiązaniem może być plecak rowerowy.

Plecak rowerowy to przydatne akcesorium podczas jazdy rowerem. Sprawdzi się nie tylko podczas długich wypraw, jako uzupełnienie sakw i toreb mocowanych bezpośrednio do roweru, ale też podczas krótkich, jednodniowych wycieczek. Plecak rowerowy pomieści wszelkie niezbędne drobiazgi i akcesoria jak dokumenty, podstawowe narzędzia, prowiant, elementy odzieży itp. Jednak plecak rowerowy może pełnić też inną, bardzo ważną funkcję. Może służyć do przewożenia zapasu wody lub napoju, z którego będziemy korzystać podczas jazdy i to bez zatrzymywania się i bez odrywania rąk od kierownicy. Wystarczy, że będzie to plecak z bukłakiem.

bukłak - co to takiego?

Bukłak to nic innego jak worek na wodę z dołączonym wężykiem, na końcu którego znajduje się wygodny ustnik. Aby prawidłowo przewozić bukłak ze sobą, potrzebujemy plecaka ze specjalną przegrodą i uchwytem. Plecaki z bukłakiem posiadają też otwór umożliwiający wyprowadzenie wężyka na zewnątrz i specjalne szlufki lub magnes na ramionach. Ich zadaniem jest trzymanie wężyka wzdłuż jednego z ramion plecaka, co zapobiega jego przemieszczaniu się i jednocześnie daje nam łatwy dostęp do końcówki z ustnikiem.

bukłak zefal

Wykonany z PEVA i bez BPA, 2-litrowy bukłak firmy Zefal

pierwszy bukłak w historii

Pomysł na stworzenie pierwszego bukłaka rowerowego narodził się w 1989 roku. Wtedy to, entuzjasta rowerowy Michael Eidson, przygotowując się do wymagających zawodów Hotter’N Hell 100, wykorzystał klasyczny worek do kroplówki, który napełnił wodą, wsunął do podkolanówki, a następnie do plecaka. Następnie przerzucił gumowy wężyk przez ramię i zacisnął go spinaczem do bielizny. Dzięki temu rozwiązaniu Eidson był w stanie pić w czasie pedałowania, podczas gdy inni zawodnicy się z niego śmiali, stale napełniając swoje bidony wodą podczas postoju. Tak oto powstał pierwszy bukłak na wodę, czyli rozwiązanie pozwalające na nawadnianie bez użycia rąk.

Bukłak do plecaka, jak i same plecaki do przewozu bukłaków, jako pierwsza wypuściła na rynek firma Camelbak. Po dziś dzień marka słynie z produkcji systemów nawadniania do różnych typów aktywności. Wiele innych firm postanowiło wykorzystać popularność tego wynalazku i również posiada w swojej ofercie takie plecaki, jak i same bukłaki.

z czego zrobione są współczesne bukłaki?

Do produkcji bukłaków używany jest PCW, czyli polichlorek winylu (z ang. PVC) lub PEVA — kopolimer etylenu i octanu winylu (poly ethylene-vinyl acetate). Zapewnia to bukłakom lekkość i dużą trwałość, przy zachowaniu odpowieniego stopnia elastyczności (rozciągliwości). Warto podkreślić, że markowe bukłaki pozbawione są szkodliwego BPA i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Wielu producentów stosuje też technologię zapobiegającą rozwijaniu się bakterii wewnątrz bukłaka.

bukłak camelbak crux

Bukłak Crux 2l z systemem quick link jest często stosowany w plecakach Camelbak

bukłak rowerowy — pojemność

Bukłak na wodę do plecaka występuje w różnych pojemnościach. Zazwyczaj jest to od 1,5 do 3 litrów. Jaką wartość wybierzemy, zależy od naszych osobistych preferencji. Im bardziej pojemny jest bukłak rowerowy, tym większy zapas wody możemy zabrać ze sobą. Jednak duży bukłak wymaga odpowiednio dużego plecaka. Dlatego, jeśli chodzi o krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, możemy wybrać mniejszy plecak z bukłakiem o pojemności 1,5l. Na długie wyprawy zalecamy większy plecak i bukłak 2,5-3l.

plecak rowerowy z bukłakiem — różne pojemności

Plecak rowerowy z bukłakiem występuje z pojemnością całkowitą od 2,5 do nawet 20 litrów. Objętość bukłaka nie przekracza więcej niż 30 % pojemności całkowitej plecaka, także zostaje dużo wolnego miejsca na najbardziej potrzebne przedmioty tj. kurtka wiatrówka lub przeciwdeszczowa, dokumenty, narzędzia i prowiant.

plecak z bukłakiem Camelbak

Camelbak posiada w swojej ofercie plecaki o różnej pojemności.

plecak z bukłakiem — wygodna i wytrzymała konstrukcja

Aby sprostać wymaganiom różnych użytkowników, plecak na rower z bukłakiem wykonany jest z wytrzymałych materiałów. Często spotkamy się z takimi technologiami i materiałami jak. ripstop, cordura, 3D Vent Mesh.

Ciężko wyobrazić sobie plecak rowerowy z bukłakiem bez odpowiedniej wentylacji pleców. Dlatego plecak z bukłakiem posiada panel tylny z systemem zapewniającym wentylację i odprowadzanie wilgoci tj. Air Support i Body Mapping Technology.

plecak camelbak

Przykład tylnego panelu w techologii Air Support w plecaku Camelbak H.A.W.G.® Pro 20

Plecak z bukłakiem na rower posiada też w standardowym wyposażeniu regulowany pas piersiowy i biodrowy. Ich zadaniem jest stabilizacja i równomierne przytwierdzenie plecaka do pleców użytkownika.

W plecaku rowerowym nie może zabraknąć też odblasków, które mają zapewnić lepszą widoczność po zmroku. Plecaki Camelbak posiadają odblaskowe logo i szlufki do trzymania wężyka bukłaka lub zamocowania lampki.

jak mocujemy bukłak na wodę do plecaka?

Plecaki przygotowane do współpracy z bukłakami posiadają specjalną przegrodę wraz z uchwytem (haczyk, rzep, sznurek). Wystarczy, że umieścimy bukłak w takiej przegrodzie i zaczepimy go na dedykowanym uchwycie. Wężyk należy przeprowadzić przez przeznaczony do tego otwór i poprowadzić wzdłuż jednego ramienia plecaka.

mocowanie bukłaka w plecaku

Rozmieszczenie ekwipunku wraz z bukłakiem w plecaku Camelbak M.U.L.E. EVO 12

plecak z bukłakiem — niska waga

Plecak z bukłakiem na wodę jest wygodny w noszeniu, a jego konstrukcja jest lekka. Pomimo zastosowania wspomnianych udoskonaleń, jego waga nie powinna przekroczyć 1200 g w przypadku dużych plecaków jak np. Camelbak H.A.W.G.® Pro 20 o pojemności całkowitej 20 litrów. Jeśli nie potrzebujemy aż tak dużo miejsca, możemy wybierać spośród mniejszych i lżejszych plecaków tj. Camelbak Classic™ Light (190 g), Camelbak Rogue™ Light (210 g), Zefal Z Hydro XC (430 g) czy Camelbak Lobo™ 9 (510 g).

Dzięki niskiej masie i wygodzie noszenia będziemy w stanie przez długi czas mieć na sobie plecak z bukłakiem wypełnionym wodą i nie odczujemy zbytniego dyskomfortu. Trudy dźwigania dodatkowego ciężaru z pewnością wynagrodzi łatwy, wygodny i ciągły dostęp do picia. A to wszystko bez zatrzymywania się i odrywania rąk od kierownicy!

Zalety stosowania plecaka z bukłakiem podczas jazdy rowerem 

- umożliwia picie bez zatrzymywania się i odrywania rąk od kierownicy

- wygodny w przewożeniu: niska waga, idealne dopasowanie do pleców, równomierne rozmieszczenie ciężaru

- zapobiega rozlaniu się płynu — gwarantuje szczelność

- pozwala zabrać dużą ilość płynu ze sobą niezależnie od zastosowanych w rowerze bidonów

- poza zapasem płynów pozwala zabrać ze sobą dodatkowe przedmioty

0zł