Wakacyjne wyprawy rowerowe. Jak się do nich przygotować i o czym warto pamiętać?

Wakacyjne wyprawy rowerowe. Jak się do nich przygotować i o czym warto pamiętać?

Wakacje to dla wielu z nas czas wyjazdów. Jednak nie zawsze musi to oznaczać długą podróż samochodem i leżenie na plaży. Aktywny wypoczynek jest również świetną formą spędzenia tego czasu. W ten sposób możemy nie tylko odpocząć, ale też zadbać o naszą kondycję fizyczną. Oczywiście, my polecamy rower jako doskonały środek transportu i sposób na udane spędzenie urlopu.

Wakacje na rowerze to idealny czas, aby realizować dłuższe wyprawy. Większa ilość wolnego czasu i zazwyczaj przychylna pogoda umożliwiają dalekie wycieczki rowerowe jak nigdy w ciągu roku. Jeśli i Ty planujesz taki wypad, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy, jak przygotować się do długiej trasy rowerowej, co zabrać ze sobą i na co być przygotowanym. Zatem zaczynamy.

Bezpieczeństwo na drodze — zadbajmy o prawidłowy stan naszego roweru

Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od sprawnego roweru. Przed długą wycieczką rowerową koniecznie trzeba przeprowadzić jego konserwację. W tym celu warto zacząć od dokładnego umycia naszego jednośladu. Szczególną uwagę zwróćmy na napęd, czyli mechanizm korbowy, łańcuch, przerzutki, kasetę. Należy wyczyścić te elementy ze starego smaru, a po wszystkim nasmarować łańcuch i ewentualnie wszelkie ruchome połączenia.

mycie roweru

W kolejnym kroku sprawdźmy stan hamulców. W razie konieczności należy odtłuścić klocki hamulcowe oraz tarcze lub obręcze koła. Konieczna może się też okazać regulacja. Jeśli klocki hamulcowe noszą znaczne ślady zużycia — wymieńmy je na nowe. W ten sposób niewielkim kosztem zyskamy pewność hamowania.

hamulce w rowerze

Nie zapominajmy o ogumieniu. Należy sprawdzić ciśnienie w oponach i w razie konieczności dopompujmy je do wartości podanej przez producenta na boku opony. Przy okazji, warto dokonać oględzin bieżnika i ogólnego stanu opon. Jeśli opony w naszym rowerze mają już swoje lata, wielce prawdopodobne jest, że są w pewnym stopniu sparciałe lub posiadają mikropęknięcia. To, podobnie jak nadmierne zużycie bieżnika, kwalifikuje opony do wymiany na nowe.

opona rowerowa

Na koniec sugerujemy sprawdzić dokręcenie wszelkich śrub w rowerze. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te, które odpowiadają za newralgiczne łączenia, tj. mocowanie siodła do sztycy, kierownicy do mostka, mocowanie hamulców itp.

dokręcanie śrub w rowerze

niezbędne lub przydatne akcesoria

Warto wiedzieć, że do obowiązkowych elementów roweru należy dzwonek, o którym wielu cyklistów zapomina, co szczególnie odczuwają piesi poruszający się po tych samych traktach. Aby nie było potrzeby krzyczeć, a innych zmuszać do tego, by mieli „oczy z tyłu głowy”, lepiej zaopatrzyć się w ten niewielki, acz niezbędny, element, który także zapewnia rowerzyście bezpieczeństwo.

dzwonek rowerowy

Wymagane są także: przednie światło pozycyjne, czerwone światło tylne oraz czerwone światło odblaskowe. Trzeba zatem sprawdzić, czy światła są sprawne, zaopatrzyć się w zapasowe baterie lub naładować akumulatorki.

światła rowerowe

Jeśli nie masz w rowerze zamontowanego bagażnika, to wybierając się w długą wycieczkę rowerową, koniecznie musisz w ten element doposażyć swój rower, bo przecież gdzieś musisz umieścić swój bagaż, aby nie obciążać niepotrzebnie pleców. Jeśli jedziesz na wycieczkę z partnerem lub partnerką bądź całą rodziną, to te czynności musisz przemnożyć przez wszystkich uczestników rowerowej wyprawy.

bagażnik rowerowy

Bagażnik w rowerze umożliwi nam przewożenie wielu rzeczy. Do tego celu niezbędna będzie odpowiednia torba bagażnikowa lub sakwy. Pozwolą one umieścić przedmioty w jednym miejscu i w bezpieczny sposób je transportować.

Pewne elementy wyposażenia roweru nie są konieczne, ale niewątpliwie przydatne. Na pewno do takich należą lusterka rowerowe, które wyraźnie zwiększają bezpieczeństwo rowerowe. Dzięki nim możesz zauważyć, co dzieje się za Twoimi plecami, w razie konieczności szybciej zjechać na bok czy odpowiednio zareagować.

lusterko rowerowe

W Polsce odblaski na kołach nie są wymagane, ale w Niemczech czy Czechach już tak, zatem jeśli Twoja rowerowa wycieczka wiedzie za granicę, to musisz o tym pamiętać.

odblaski na kołach

Gdy masz zamiar jechać po zmroku, czy to w Polsce, czy za granicą, to niewątpliwie przyda się także kamizelka odblaskowa, która, choć nie jest wymagana, to z pewnością będzie przydatna. Obowiązek jej posiadania w przypadku trudnych warunków atmosferycznych jest na Słowacji.

kamizelka odblaskowa

Trudno wyobrazić sobie długą wyprawę rowerową bez zabrania ze sobą choćby minimum narzędzi rowerowych. Pokonując wiele kilometrów, musimy liczyć się z tym, że w dowolnym momencie może przydarzyć się jakaś awaria. Pozostając zdani na siebie, musimy być przygotowani na potrzebę szybkiej naprawy roweru w plenerze. Poniżej przedstawiamy listę narzędzi, które muszą powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego rowerzysty wyruszającego w dalszą podróż:

- zestaw kluczy imbusowych i śrubokręt (multitool)

- łyżki do opon

- zestaw naprawczy do dętek i/lub zapasowa dętka

- pompka

- skuwacz/rozkuwacz do łańcucha

narzędzia rowerowe

Przyda się także mała tubka odpowiedniego oleju, gdyż pokonując wiele kilometrów, do tego w różnych warunkach terenowych i pogodowych, z pewnością zajdzie potrzeba nasmarowania łańcucha.

Chroń swoje ciało i bądź gotowa/y na różne okoliczności

Bez wątpienia bezpieczeństwo rowerowe wiąże się nie tylko ze sprawnym rowerem i znajomością przepisów drogowych, czy uważną jazdą, ale również z ochroną swojego ciała przed urazami.

Choć kask nie jest elementem obowiązkowym, to niewątpliwie każdy zdroworozsądkowo podchodzący do tematu rowerzysta go używa. Może on w razie wypadku uratować życie. Zatem w kask należy zaopatrzyć nie tylko dzieci, ale też i siebie. Na długą wycieczkę rowerową będzie konieczny, a gdy wybierasz się na rowerze za granicę, to tym bardziej, bo w wielu krajach przepisy są inne niż w Polsce i kaski rowerowe trzeba mieć zawsze założone na głowie. Warto wybrać także rękawiczki, które chronią przed obtarciami i przy długiej trasie będą prawdziwym wybawieniem.

kask rowerowy

Przezorny zawsze ubezpieczony. Kierując się tym znanym przysłowiem, wybierając się w długą trasę rowerową, warto zaopatrzyć się w zestaw do udzielania pierwszej pomocy. Jest to poręczna apteczka, która zajmuje niewiele miejsca, a w razie wypadku poratuje nas opatrunkami, bandażami, kocem ratunkowym i innymi pomocnymi w takiej sytuacji akcesoriami.

apteczka rowerowa

Nie zaszkodzi zabrać także odpowiedni krem ochronny UV, gdyż wiele godzin w letnim słońcu może po prostu wywołać oparzenia skóry.

krem UV

Jeśli wybieramy się w miejsca opanowane przez owady, zwłaszcza komary i muchy, wybawieniem może się okazać odpowiedni preparat odstraszający.

środek na komary

 

Jak się spakować na długą wycieczkę rowerową?

Musimy jeszcze koniecznie podjąć temat pakowania, co w przypadku długiej wycieczki rowerowej wcale nie jest łatwe. Musisz spakować do swojej sakwy rowerowej ubrania na zmianę i prowiant na część podróży oraz portfel i apteczkę. Przydadzą się również podstawowe narzędzia i pompka. Oczywiście, jeśli Twoja trasa wiedzie po asfaltowych drogach i miastach, to być może wiele akcesoriów nie będzie potrzebnych, wszak znajdziesz tam serwis rowerowy (warto sprawdzić wcześniej, gdzie się znajduje). Sakwa rowerowa będzie lepsza od plecaka, bo łatwo i stabilnie zamontujesz ją na bagażniku. Jeśli wyruszacie całą rodziną, to wszystkie osoby dorosłe będą musiały jechać z dodatkowym ciężarem, gdyż potrzebnych rzeczy będzie wtedy więcej.

rower z sakwami

Odpowiednie przygotowanie do długiej wycieczki rowerowej jest kluczowe, by w czasie jazdy już tylko cieszyć się swoją pasją i widokami. Warto wcześniej zarezerwować noclegi. W sezonie bardzo często trzeba dokonywać rezerwacji nawet na polach namiotowych, bo zainteresowanie jest ogromne i należy wziąć to pod uwagę.

wakacje na rowerach

0zł