przerzutki Shimano - jakie wybrać w nowym rowerze?

przerzutki Shimano - jakie wybrać w nowym rowerze?

Jeśli szukasz nowego roweru i masz wątpliwości co do osprzętu, w jaki powinien być on wyposażony, to dobrze trafiłeś. Jeśli zastanawiasz się jakie przerzutki powinien posiadać Twój rower, aby dać Ci radość z jazdy i spełnił Twoje wymagania — ten artykuł jest dla Ciebie.

Większość rowerów w ofercie rowerzysta.pl, ale też większość rowerów aktualnie dostępnych na rynku, posiada przerzutki Shimano. Choć w ostatnich latach pojawiła się konkurencja dla japońskiego producenta, jak chociażby Sram czy Tektro, to właśnie Shimano wiedzie prym w dziedzinie przerzutek rowerowych. Dlatego niniejszy artykuł poświęcony został właśnie przerzutkom Shimano a skupimy się w nim na najbardziej popularnych grupach, które występują w rowerach młodzieżowych, miejskich, trekkingowych, crossowych i górskich. Zatem zaczynamy.

Shimano TOURNEY

shimano tourney

Najbardziej podstawowa grupa osprzętu Shimano, którą możemy spotkać w rowerach od dziecięco-młodzieżowych, po budżetowe rowery dla dorosłych. Co prawda, przerzutki tej klasy nie są zalecane do jazdy w trudnym terenie, to mimo to, reprezentują wysoką jakość wykonania charakterystyczną dla japońskiego producenta. Z powodzeniem sprawdzą się zatem w codziennym, rekreacyjnym zastosowaniu. Takie przerzutki działają dość precyzyjnie i przy nieforsownej eksploatacji wzorowo spełnią swoje zadanie.

TOURNEY TOURNEY

Shimano Tourney dostępne jest w wariantach 3x6, 3x7, a nawet 3x8 biegów.

Rozróżniamy też poszczególne warianty jak Tourney TZ, TY, TX i szosowy A070. Róznią się one między sobą budową, a także ilością obsługiwanych przełożeń.

Shimano ALTUS 

shimano altus

Grupa Altus powstała, aby ułatwić rowerzystom stawianie pierwszych kroków w jeździe terenowej. Podobnie jak w przypadku poprzedniej grupy, przerzutki Altus odnajdziemy w tańszych rowerach. Jednak w tej serii mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną technologią. Jak twierdzi sam producent, komponenty Altus zostały wyposażone w szereg funkcji poprawiających geometrię roweru i zapewniających jego doskonałą zwrotność. Przerzutki Altus umożliwiają bezproblemową zmianę przełożeń w wielu sytuacjach. Dzięki udoskonalonym funkcjom/poprawionemu wyglądowi seria Altus nadaje unikatowy styl każdemu rowerowi.

ALTUS PRZÓD ALTUS TYŁ

Warto wspomnieć, że Altus to najniższa grupa w hierarchii Shimano, w której znajdziemy tylną przerzutkę z technologią Shadow+. Oznacza to, że jest to konstrukcja o bardzo niskim profilu, z pojedynczą sprężyną, dzięki czemu przerzutka nie uderza o dolną rurę tylnego trójkąta w trudnych warunkach. W praktyce — tylna przerzutka nie odstaje znacząco poza obrys ramy i dzięki temu zapobiega uderzeniom przerzutki o przeszkody.

przerzutka klasyczna shadow+

Przerzutki Shimano Altus obsługują napędy 2x9 lub 3x9.

Shimano ACERA 

ACERA

Acera to grupa osprzętu, która reprezentuje kolejny poziom zaawansowania w hierarchii Shimano. Jest to tzw. klasa średnia. 

Shimano Acera to grupa przeznaczona do rowerów MTB oraz trekkingowych.

shimano acera shimano acera

Przerzutki Acera odznaczają się dokładną zmianą przełożeń przy zmniejszonej utracie energii pedałowania. Charakteryzuje je wszechstronna skuteczność i duża uniwersalność. W porównaniu do poprzedniej grupy, komponenty Acera wyprodukowane zostały z użyciem większej ilości stali nierdzewnej.

Wzorem poprzednich grup, także w serii Acera tylna przerzutka została wyposażona w podwójny mechanizm Servo-Panta SHIMANO.

Napędy z przerzutkami Shimano Acera to 3x73x8 (starsze wersje)2x9 lub 3x9. Najczęściej spotykane są wersje 9-rzędowe.

Shimano ALIVIO 

ALIVIO

Grupa Alivio jest często oceniana jako najlepsza pod względem relacji ceny do jakości. Nic dziwnego, gdyż jest to najtańsza grupa przerzutek Shimano, które mogą posłużyć do amatorskich wyścigów MTB. Alivio nie budzi zastrzeżeń co do trwałości materiałów, z jakich zostały wykonane poszczególne komponenty. Duża trwałość czyni ją także doskonałym wyborem dla każdego turysty dlatego przerzutki Alivio możemy często spotkać w rowerach trekkingowych. Przerzutki Alivio charakteryzują się także dużą precyzją działania.

Producent określa Alivio cechami: cichy, ciekawe wzornictwo, doskonałe działanie.

alivio alivio tył

Shimano Alivio korzysta z 9-rzędowej kasety dlatego obsługiwane napędy to 2x9 lub 3x9.

Shimano DEORE

deore

Deore to jedna z najpopularniejszych grup osprzętu Shimano i nie tylko, gdyż oferuje najwięcej w stosunkowo najlepszej cenie. Deore to pierwsza grupa spośród dotychczas wymienionych, która poza cross country/maraton, dedykowana jest także do trailu, enduro i all mountain. W tak wymagajacym zastosowaniu może się sprawdzić tylko wytrzymały i precyzyjny osprzęt. Takie jest właśnie Deore.

deore przód deore tył

Producent twierdzi, że grupa Deore została stworzona, aby zapewnić jeszcze więcej emocji i przyjemności z jazdy. Duży zakres dostępnych przełożeń gwarantuje łatwe pokonywanie stromych podjazdów i utrzymanie większej prędkości. Dzięki płynności działania, większej stabilności łańcucha i pewnym zmianom przełożeń, komponenty z grupy Deore pozwalają zachować większą pewność i kontrolę na szlaku.

Shimano Deore dostępne jest w 3 wariantach napędów: Deore 12s (1x12), 11s (2/1x11), 10s (2/1x10).

Shimano SLX

shimano slx

SLX to grupa osprzętu MTB skierowana do zaawansowanych zawodników, jak i początkujących entuzjastów kolarstwa górskiego.

Sprawdzi się zarówno podczas całodziennych wypraw w terenie, jak i również wystarczy do wygrywania wyścigów MTB.

Co oferują przerzutki SLX? Na pewno ponadprzeciętną zmianę przełożeń przy przyspieszaniu i niezawodność działania. W porównaniu do poprzedniej grupy (Deore), SLX pozwala odczuć poprawę w dokładności działania i płynności zmiany biegów pod obciążeniem.

Shimano reklamuje tę grupę jako gotową zawsze i wszędzie.

slx slx

Obecnie, Shimano SLX oparta jest na napędzie 12-rzędowym. Z przodu najczęściej spotkamy się z 1 zębatką (1x12), jednak dostępna jest też wersja z przednią przerzutką, a więc napęd 2x12. Na rynku dostępne są też przerzutki SLX do napędów 3x10.

Shimano DEORE XT

deore xt

DEORE XT, często określana po prostu jako XT, to będąca najdłużej w ofercie Shimano grupa osprzętowa MTB. Zaufały jej generacje rowerzystów górskich na całym świecie. Od najwyższej grupy w hierarchii Shimano różni się niewiele — głównie większą wagą. Za to reprezentuje ten sam poziom prezycji, funkcjonalności i trwałości a przy tym kosztuje dużo mniej. Nic więc dziwnego, że seria Deore XT jest w kręgu zainteresowania ambitnych rowerzystów MTB, którzy stawiają na jakość a przy tym nie chcą przepłacać.

Deore XT to:

- niezrównana jakość zmiany przełożeń przy przyspieszaniu dzięki technologi Hyperglide+

- specjalny profil zębatki MTB usprawnia działanie łańcucha i jego trzymanie dzięki DYNAMIC CHAIL ENGAGEMENT+

- szeroki zakres regulacji dla dopasowanej ergonomiki dzięki I-SPEC EV

deore xt deore xt

Przerzutki Deore XT obsługują 12-rzędowe kasety. Z przodu zaś spotkamy się z 1 lub 2 zębatkami.

Shimano DEORE XTR

shimano xtr

Seria XTR jest najwyższa w hierarchii Shimano więc łatwo się domyślić, że musi być naj. Komponenty XTR należą do najlżejszych i zostały wyprodukowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, niestety są też najdroższe w zakupie.

XTR to:

- Większa elastyczność i układ kokpitu zoptymalizowany pod kątem jazdy według I-SPEC EV
- Szybszy dostęp do dźwigni i niewielki opór roboczy dzięki nowemu systemowi zmiany przełożeń
- Precyzja rozwiązania HYPERGLIDE+ pozwala zmieniać przełożenia, nie przerywając pedałowania

shimano xtr shimano xtr

Deore XTR występuje zarówno w wersji mechanicznej, jak i elektronicznej (DI2). Obie wykorzystują kasety 12-rzędowe.

Klasyczna wersja dostępna jest z jedno lub dwurzędową korbą, więc obsługuje napęd 1x12 lub 2x12.

0zł