0zł
Gadżety i akcesoria rowerowe, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drodze

Gadżety i akcesoria rowerowe, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drodze

Bez wątpienia bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem dla każdego rowerzysty. Jazda na rowerze jest ogromną frajdą i niezależnie od tego, jaki styl jazdy się preferuje, trzeba pamiętać, o odpowiednim wyposażeniu roweru, a także gadżetach i akcesoriach rowerowych, dzięki którym jazda na rowerze będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale również zmniejszy się ryzyko wypadków. Zatem, o jakich elementach wyposażenia roweru i rowerzysty należy pamiętać?  

Niezbędne i przydatne wyposażenie roweru – co mówią przepisy? 

Rowerzystę, jak każdego uczestnika ruchu drogowego, obowiązuje przestrzeganie przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku. Obowiązkowo każdy rower musi być zatem wyposażony w:

 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, 
 • dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieogłuszającym dźwięku,
 • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte,
 • co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe i jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu, o kształcie innym niż trójkąt.

W rozporządzeniu wymienione zostały także dodatkowe, nieobowiązkowe elementy wyposażenia, które niewątpliwie wpływają na bezpieczeństwo i są zalecane, a są to:

 • migające światła pozycyjne,
 • światła odblaskowe w barwie żółtej na pedałach,
 • paski odblaskowe na obu bokach opony  lub elementy na bocznych płaszczyznach kół,
 • dynamo,
 • błotniki rowerowe przednie i tylne,
 • dźwignia zmiany biegów,
 • bagażnik rowerowy tylny,
 • stabilna stopka rowerowa,
 • osłona łańcucha.

Warto podkreślić, że wszystkie elementy dodatkowe istotnie mogą zapobiec wypadkom czy uszkodzeniu roweru. W trudnych warunkach czy po zmroku rowerzyści są mało widoczni, dlatego migające światła pozycyjne są naprawdę potrzebne. Ponieważ widoczność na drodze często jest ograniczona, warto zadbać też o odblaski na kołach i pedałach. Światło przednie na dynamo nie zawiedzie nas, kiedy zapadnie zmrok. Błotniki rowerowe sprawią, że jazda w deszczu będzie bardziej bezpieczna i komfortowa, a osłona łańcucha zapobiega wkręceniu się nogawek spodni w łańcuch. 

Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy? Element nieobowiązkowy wyposażenia rowerzysty, który może uratować życie 

Bez wątpienia do akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo należy kask rowerowy. Można wybrać model uniwersalny albo też szosowy bądź górski. Zatem w zależności od tego, jakie trasy się preferuje, do wyboru jest kask pełny z dodatkową ochroną szczęki albo zapinany na pasek. Istotne znaczenie ma przede wszystkim prawidłowe noszenie kasku, który musi być dopasowany pod względem rozmiaru, stabilny i nie może się przesuwać. Pasek pod podbródkiem koniecznie trzeba zapiąć, gdyż bez niego kask nie chroni rowerzysty. Zapięcie powinno być na tyle ciasne, by pod spód zmieściły się co najwyżej dwa palce. Trzeba wiedzieć, że kask w 70% może chronić przed ciężkimi urazami głowy w czasie wypadków i w niemal 65% przed śmiercią z powodu urazu głowy. Oczywiście musi być nieuszkodzony i właściwie użytkowany.           

Zadbaj o swoje oczy w czasie jazdy i wybierz odpowiednie okulary rowerowe   

Nie można zapomnieć także o ochronie oczu podczas jazdy. W ciągu dnia nie tylko w słoneczną pogodę nasze oczy narażone są na szkodliwe   promieniowanie UVA, UVB i UVC, dlatego okulary rowerowe to akcesorium, które każdy kolarz, nie tylko zawodowiec, ale również amator, powinien mieć zawsze przy sobie. Tylko na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Dobre okulary rowerowe mają elastyczne zauszniki, a także noski. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować  je do twarzy i nie spadają ani nie zsuwają się w czasie jazdy. Istotne mogą być także szkła fotochromatyczne albo możliwość wymiany soczewek. Dzięki  temu ilość światła słonecznego przedostająca się przez nie jest dostosowana do warunków pogodowych. Dodatkowym atutem    są nieparujące szkła, dzięki specjalnej budowie z niewielkimi otworami w górnej części oprawek. Okulary powinny być lekkie, by nie odczuwało się ich w czasie jazdy. Zapewniają  ochronę nie tylko przed oślepiającym i niszczącym wzrok promieniowaniem, ale też przed kurzem, piaskiem czy kamieniami.  Zatem istotnie zwiększają bezpieczeństwo.         

Rękawiczki rowerowe – przydatny gadżet dla każdego rowerzysty  

Na koniec warto wspomnieć o innym gadżecie, który wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty, a mianowicie rękawiczkach rowerowych. Ten niepozorny element sprawia, że chwyt kierownicy zawsze jest pewny, a co za tym idzie, można też sprawnie zmieniać przerzutki, czy używać hamulców. Ważne by były wykonane z miękkiego materiału posiadającego perforację. Przy dłuższej jeździe można uniknąć też bolesnych otarć naskórka. 

Bez wątpienia wiele elementów wyposażenia i akcesoriów wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty na drodze. Niezależnie od tego, czy jeździsz od czasu do czasu rekreacyjnie, czy codziennie pokonujesz znaczne dystanse, powinieneś się koniecznie w nie zaopatrzyć.