0zł
Rodzaje zabezpieczeń rowerowych – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, by uchronić rower przed kradzieżą

Rodzaje zabezpieczeń rowerowych – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, by uchronić rower przed kradzieżą

Kradzieże rowerów nadal są plagą. Niestety z roku na rok ta liczba się zwiększa, można powiedzieć, że wprost proporcjonalnie do zwiększającej się ilości jednośladów, których notabene jest sporo, wszak jazda na rowerze stała się modna. Jednak przed kradzieżą można, ale i trzeba się zabezpieczyć. Wystarczy tylko wybrać właściwe zabezpieczenia rowerowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam ich rodzaje.

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli dlaczego warto stosować zabezpieczenia rowerowe?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest prosta. W końcu mają zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Ale musicie też wiedzieć, że zabezpieczenia działają odstraszająco, zatem jeżeli potencjalny złodziej zobaczy dobrze zabezpieczony jednoślad, być może zrezygnuje z jego kradzieży. W końcu mówią: "przezorny zawsze ubezpieczony" i "okazja czyni złodzieja". Ale musicie też wiedzieć, że tak naprawdę żadne zabezpieczenie nie daje 100% pewności, ale jednocześnie niestosowanie ich sprawia, że prawdopodobieństwo kradzieży wzrasta, szczególnie jeżeli zostawicie jednoślad w słabo oświetlonym miejscu, bez opieki, przez kilka godzin. Warto też zastanowić się, w jakiej cenie kupić zapięcie, bo i tutaj przekrój jest duży. Wiele osób uważa, że zapięcie powinno stanowić około 10% wartości roweru. 

Pętla stalowa – tak  czy nie?

Dobre zabezpieczenie to takie, które jest mocne i trwałe. Jeszcze do niedawna sądzono, że najlepszym wyborem jest pętla stalowa. W tym przypadku panowała zasada, że im pętla grubsza, tym lepiej. I trochę jest w tym prawdy, ale też trochę nie. Otóż musicie wiedzieć, że sporo pętli można przeciąć przy użyciu obcęgów. Ale można także utrudnić życie złodziejowi i postawić nie na zwykłą  linkę, lecz taką, która posiada stalowy pancerz, przez to będzie bardzo trudna do sforsowania. Takie zabezpieczenie jest dobre, ale też nieidealne, dlatego polecamy je stosować w miejscach dobrze oświetlonych, gdzie ryzyko kradzieży jest małe. Zaletą jest tutaj na pewno cena i jeżeli chcecie wydać niewiele, to lepiej takie zabezpieczenie niż żadne. 

U-lock – skuteczność na miarę dużych oczekiwań

Dużą popularnością cieszą się zabezpieczenia rowerowe typu zapięcia U-lock, co zrozumiałe, wszak wydają się bardzo dobrym wyborem. Jak sama nazwa wskazuje, mają kształt litery U, choć można także usłyszeć, że są w kształcie szekli i oba te stwierdzenia są słuszne.  W tym przypadku najlepiej wybierać modele wykonane ze stali hartowanej bądź utwardzanej. Powinny być też wyposażone w dobry zamek. Dzięki temu zabezpieczenie będzie niejako podwójne. Doskonałym wyborem jest choćby zamek KLS Block Grey marki Kellys. Jest to zabezpieczenie w przedziale budżetowym, czyli kosztuje niewiele, a jednak daje dobrą ochronę. Co ciekawe U-lock może być stosowany nawet w miejscach, gdzie ryzyko kradzieży jest bardzo duże. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a dokładnie pamiętajcie, aby zakładać go przez ramę, dzięki temu będzie jeszcze trudniejszy do sforsowania, ale także do podważenia. 

Składane zapięcie rowerowe to także dobry wybór

Dostępne są także składane zapięcia rowerowe, które są także bardzo dobrym wyborem i możecie je stosować nawet w miejscach, w których ryzyko, że ktoś ukradnie Wasz rower, jest na wysokim poziomie.  Ich skuteczność często porównywana jest do zapięć typu U-lock. Jednak znacząco różnią się konstrukcją. Otóż modele składane posiadają metalowe panele, które połączone są ruchomymi nitkami. Dzięki temu tak naprawdę można rower przypiąć w różnych miejscach, a nawet spiąć kilka jednośladów. Wynika to z faktu, że zapięcie jest stosunkowo elastyczne. 

Dobry, ale ciężki – dlaczego warto wybrać łańcuch rowerowy?  

Zabezpieczenia rowerowe

Na uwagę zasługuje także łańcuch rowerowy. Jest trudny do uszkodzenia, ale też przecięcia. Można powiedzieć, że jest to zabezpieczenie prawie idealne, bo użycie słowa "prawie" wynika z faktu, że niestety łańcuchy są bardzo ciężkie. Ale jeżeli rzeczywiście potrzebujecie skutecznej ochrony,   to takie rozwiązanie będzie dla Was idealne. Pamiętajcie, aby przy wyborze zwrócić uwagę, czy Wasz łańcuch posiada osłonę materiałową  bądź taką wykonaną z gumy, gdyż w innym przypadku może uszkodzić Wam lakier na ramie, a tego przecież chce się uniknąć.

A może blokada na koło?

Blokada na koło kojarzy nam się raczej z "niespodzianką", jaką często można otrzymać od straży miejskiej za niewłaściwe parkowanie. Ale blokada na koło może być też świetnym zabezpieczeniem rowerowym. Wystarczy ją tylko zamocować pod siodełkiem. Potem należy tylko ją zamknąć i już unieruchamia tylne koło, które nie ma możliwości obracania się. Takie rozwiązanie jest średnim zabezpieczeniem, ale np. cieszy się dużą popularnością w Holandii, choć w tym kraju kradzieże rowerów wcale nie są plagą, mimo że większość mieszkańców na nich jeździ.

Każde zabezpieczenie ma swoje zalety, zatem wybór zależy od Waszych preferencji, ale i  poziomu zabezpieczenia, jaki jest dla Was ważny. Zwróćcie też uwagę na blokady, które mogą być zamykane na zamek lub szyfr. Dostępne są także zamki z kartą kodową.