0zł
W co warto się wyposażyć na wycieczki majowe

W co warto się wyposażyć na wycieczki majowe

Maj to czas, który bez wątpienia kojarzy nam się pozytywnie. Dni są długie, temperatury sprzyjają aktywności na zewnątrz. Jeśli myślimy o aktywnej majówce to bardzo często wybór pada na rower. Słusznie, gdyż jest to świetna forma, aby w aktywny sposób spędzać czas z rodziną i znajomymi poznając przy tym bliższe lub dalsze okolice. Przy okazji takich wypadów musimy pamiętać o niezbędnych akcesoriach rowerowych, jakie powinny znaleźć się u naszego boku. W tym artykule przybliżę takie właśnie akcesoria i uzasadnij dlaczego warto je mieć i zabierać ze sobą na majówkowe wyprawy.

1. Błotniki rowerowe

Sprawa niby oczywista. Część rowerów (miejskie, trekkingowe) posiadają je w fabrycznym wyposażeniu. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami roweru crossowego lub górskiego to musimy liczyć się z mokrymi i brudnymi plecami jeśli zaskoczy nas deszczowa pogoda a musimy kontynuować jazdę.

Można tego uniknąć wyposażając nasz rower w odpowiednie błotniki. Jest to rozwiązanie niedrogie a skutecznie pozwoli ochronić nas, rower i inne akcesoria przed pryskającą spod kół wodą i błotem. Nasza propozycja błotników to:

rower górski:

Błotniki Simpla ADHD SDL Long kpl. 27,5-29"https://www.rowerzysta.pl/blotnik-simpla-adhd-sdl-long-kpl-275-29

To uniwersalne błotniki MTB, które pasują zarówno do kół 27,5”, jak i 29”. Są wykonane z wytrzymałego tworzywa więc powinny posłużyć latami. Występują w wersji długiej, by jak najlepiej chronić nas i rower przed odpryskami spod kół. Ich montaż jest prosty i szybki. Tył mocowany jest za pomocą klamry do sztycy podsiodłowej; przód - za pomocą tulei rozporowej (zakres średnicy 18-36 mm) od spodu rury sterowej. Błotniki dostępne są w różnych kolorach, aby zapewnić idealne dopasowanie stylistyczne do roweru. Do tego odblaskowe elementy zwiększają poziom bezpieczeństwa poprzez poprawę widoczności po zmierzchu.

rower crossowy:

Błotniki rowerowe SKS Velo 47 Trekking 28"https://www.rowerzysta.pl/blotnik-sks-komplet-28-velo-trekking-47mm-czarne

Propozycja błotników od SKS. Szerokość 47 mm będzie odpowiednia do większości opon w rowerze crossowym lub do tych z łagodniejszym bieżnikiem.

2. Oświetlenie

Majówkowe wycieczki to często długie wyprawy krajoznawcze trwające kilka dni z rzędu, realizowane od poranka do późnej pory wieczornej a co za tym idzie także po ciemku. Nawet jeśli preferujemy krótsze wypady zawsze mogą mieć miejsce, że nie zdążymy wrócić przed zmierzchem. Dlatego w obowiązkowym wyposażeniu naszego roweru muszą się znaleźć odpowiednie lampki. Oto propozycje:

Zestaw oświetlenia Kellys Noble: https://www.rowerzysta.pl/lampa-zestaw-kls-noble

Kellys Noble to lampki zasilane klasycznymi bateriami AA i CR 2032. Zestaw oferuje światło o wystarczającej mocy, aby sygnalizować naszą obecność na drodze, a jednocześnie przednia lampka oświetli drogę przed rowerem.

Zestaw lamp rowerowych Prox Pictor 350lm + 10lm USBhttps://www.rowerzysta.pl/lampa-zestaw-prox-pictor-350lm-10lm-usb-czarny

Zestaw Prox Pictor to minimalistyczne lampy ładowane przez USB. Mają dużą moc świecenia: 350lm (przód) i 10lm (tył). Oferują kilka trybów świecenia a do tego posiadają wskaźnik naładowania akumulatora. Są solidnie wykonane i odporne na zachlapania więc bez obaw przyjdą nam z pomocą podczas deszczu.

3. Narzędzia

Odpowiednie narzędzia w postaci kluczy, łyżek do opon, pompki to niezbędny element wyposażenia każdego odpowiedzialnego rowerzysty, który w sytuacji kryzysowej chciałby pozostać samowystarczalny. Poluzowanie się śruby, “kapeć” w oponie, nieodpowiednie ustawienie siodła czy kierownicy to tylko przykładowe sytuacje, z jakimi spotkał się każdy doświadczony rowerzysta w trakcie wycieczki. Wybierając się na majowe wyprawy przygotujmy się zawczasu dopełniając nasze wyposażenie o narzędzia, które mimo niewielkich rozmiarów pomogą nam wyjść z opresji.

Klucze imbusowe Kellys Chaineyhttps://www.rowerzysta.pl/klucze-imbusowe-kellys-chainey

Ten 11-częściowy niezbędnik to prawdziwy kombajn wśród kluczy rowerowych.

Oprócz klasycznych imbusów i wkrętaków posiada także skuwacz i rozkuwasz łańcucha. Wszystko to w minimalistycznej formie o wadze zaledwie 202 g.

Łyżki do opon Kellys Jackhttps://www.rowerzysta.pl/lyzki-do-opon-kellys-jack

Komplet 3 łyżek od Kellys’a ułatwi zdjęcie opony z obręczy i ponowne jej założenie w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba zmiany dętki. Mając na uwadze, że jest to przyrząd niewielkich rozmiarów a do tego lekki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać go ze sobą na każdą, nie tylko majową, wyprawę.

4. Bagażnik

Podobnie jak w przypadku błotników czy oświetlenia, rowery miejskie i trekkingowe mają seryjne bagażniki jednak w rowerze crossowym czy górskim ich nie znajdziemy. Większość rowerów posiada uchwyty umożliwiające montaż bagażnika więc jeśli wybieramy się w dalszą podróż lub po prostu często przewozimy różne przedmioty to warto doposażyć nasz rower w bagażnik jak np.:

Bagażnik KLS CONVOY 26"-29" czarnyhttps://www.rowerzysta.pl/bagaznik-kls-convoy-26-29-czarny

Solidny bagażnik, który pozwoli przewieźć do 25 kg bagażu. Co istotne, nadaje się także do rowerów z hamulcami tarczowymi. Odpowiedni do rowerów z kołami 26"-29".

5. Torby i sakwy

Celowo kategorię te zostawiłem na sam koniec. W końcu majówkowe wyprawy kojarzą nam się z dużą ilością różnego sprzętu i przedmiotów, które trzeba ze sobą zabrać. Aby nie dźwigać wszystkiego na plecach możemy wykorzystać wspomniany bagażnik, na który zamocujemy pojemne sakwy. Dzięki temu zabierzemy ze sobą nie tylko niezbędne narzędzia, ale też prowiant, odzież, sprzęt fotograficzny itp. Godne polecenia z naszej oferty:

Sakwa na bagażnik Merida Big Pannier 2021https://www.rowerzysta.pl/sakwa-na-bagaznik-merida-big-pannier-2021

Mają aż 78 litrów, więc bez problemów zmieścisz w nich wszystko, czego potrzebujesz na długiej trasie. są wytrzymałe gdyż zostały wykonane z wytrzymałego na rozdarcia poliestru. Górną sakwę można odpiąć w razie takiej potrzeby. Elementy odblaskowe wpływają na lepsza widoczność, gdy poruszamy się po zmierzchu.

Torba na ramę KLS Maya 020https://www.rowerzysta.pl/torba-na-rame-kls-maya

Jeśli zabraknie nam miejsca na bagażniku możemy wykorzystać wolne miejsce na ramie roweru. KLS Maya mocowana jest pod górną rurą ramy a jej smukły kształt sprawi, że nie będzie nam przeszkadzać w trakcie pedałowania. Pojemność 3 l będzie wystarczającą, aby pomieścić najbardziej potrzebne drobiazgi. Będziemy mieli do nich łatwy dostęp bez potrzeby przeszukiwania sakw tylnych.

Wycieczki rowerowe realizowane w majówkowy czas to swego rodzaju zwyczaj, który wpisuje się w coroczny grafik aktywnych Polaków. Aby każda taka wyprawa odbywała się bez większych kłopotów warto być odpowiednio przygotowanym. Wykorzystajmy to, że rower jest wspaniałym pojazdem, który mimo dość kompaktowej formy umożliwia nam szereg możliwości transportowych. Mając ze sobą przedstawione w tym blogu akcesoria stawimy czoło niemal każdej sytuacji, z jaką możemy się spotkać w trakcie wyprawy. Życzymy wam pogodnych dni majowych i ciekawych, pełnych pozytywnych wrażeń wycieczek rowerowych.