0zł
Jakie rowery turystyczne warto wybierać na długie trasy?

Jakie rowery turystyczne warto wybierać na długie trasy?

Rower stał się świetnym środkiem transportu do pracy i świetną alternatywą dla samochodu – to fakt niezaprzeczalny, biorąc pod uwagę ceny paliwa. Ale rower jest też środkiem transportu, dzięki któremu można przeżywać przygody. W końcu  sprawdzi się także na długie trasy, zatem jednośladem można pokonywać setki kilometrów. Ale tutaj rzecz jasna należy wybrać odpowiedni model. Jaki rower turystyczny będzie najlepszy dla miłośników długich czy bardzo długi wycieczek?

Ciesz się przygodami i nie przejmuj innymi rzeczami

Wybierając rower, trzeba pamiętać jak ważna jest jakość i funkcjonalność jednośladu. To pozwoli Wam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, choćby tych związanych z faktem, że nie każdy jednoślad sprawdzi się na danej trasie. Często mówi się, że nie ma rzeczy uniwersalnych, ale czy to samo tyczy się rowerów? Cóż, na szczęście nie. Wiadome jest, że podczas długich wycieczek droga potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, czyli najpierw jest piękna i równa, by potem stać się drogą z dziurami, a na końcu jeszcze czeka nas podróż po wertepach. I rower musi dać w takich warunkach radę. Nie można iść na żadne kompromisy, wszak o bezpieczeństwo, ale i wygodę naszą chodzi. Dlatego też jedynym słusznym wyborem są rowery turystyczne, czyli rowery trekkingowe. W końcu sprawdzą się one w łatwych i trudniejszych warunkach. Owszem po górach na nich nie pojeździcie, ale po nieutwardzonych drogach już tak.

Rowery trekkingowe – stworzone do długich tras

Dla każdego długa trasa może oznaczać coś innego. Dla jednych będzie to 20 km, a dla innych 100 lub więcej km.  Dobry rower trekkingowy sprawdzi się dla jednych i drugich. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czyli rower rowerowi nierówny. Ale znalezienie modelu na miarę oczekiwań wcale nie musi być trudne niczym misja Jamesa Bonda.  Na samym początku należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest rama. Można wybrać karbon, ale cóż jest kosztowny. Na szczęście rama aluminiowa i ze stali także da radę.  Nie zapomnijcie o amortyzacji. Dla jednych to dodatkowa waga, a dla innych must have i maksimum wygody. My należymy do teamu wygoda i must have. Tym bardziej że wybierając się w dłuższą trasę, będziecie jeździć nie tylko po idealnie prostych drogach, lecz także po dróżkach. Nie można też zapominać, że nie tylko wygoda ma znaczenie. Dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo i tutaj duże znaczenie mają hamulce. My polecamy Wam klasyki, ale nadal w cenie, czyli v-brake. Są mocne, a przy tym cechuje je prostota. A to oznacza, że w razie awarii możecie je naprawić, choć  awarie zdarzają się nader rzadko. Dla komfortu i wygody dobrze jest postawić na dobry napęd, czyli wcale niemałą ilość przyłożeń, ale i tutaj większość rowerów trekkingowych posiada konfigurację 3x10, która jest optymalnym rozwiązaniem.

Porozmawiajmy o oponach

Oczywiście nie można zapominać, jak ważne są opony, a są rzeczywiście bardzo ważne. Na pewno muszą być odporne na przebicia. Polecamy modele z szerszymi ogumieniem, bo wtedy komfort jazdy jest jeszcze większy. Poruszając się po różnych drogach i to tych miejskich, wiejskich, ale i dróżkach trzeba wiedzieć, że świetnie sprawdzają się opony semi-slick. Do tego nie zapominajcie jak duże znaczenie ma wielkość opon. Rzecz jasna lepiej sprawdzą się 28-calowe niż 26-calowe. Przede wszystkim drgania są mniej odczuwalne, ale też możecie osiągnąć większą szybkość. 

Wyposażenie ma znaczenie, czyli o czym jeszcze pamiętać?

Solidne błotniki nie tylko chronią ubranie przed zabrudzeniem, ale też chronią podzespoły. Dlatego dla wygody i ochrony należy wyposażyć w nie rower. O dobrym oświetleniu chyba nie musimy przypominać, bo każdy rowerzysta wie, że ono oraz kask, a także odblaski znacząco poprawiają bezpieczeństwo. Przypomnimy natomiast, by wybrać dobre sakwy czy torby, dzięki temu spakujecie to, co najważniejsze, a przy tym nie obciążyć jednośladu. A potem możecie cieszyć się już z przyjemności, jaką daje pokonywanie dużych odległości.