0zł
Jak przygotować się do długiej wycieczki rowerowej. O czym każdy cyklista powinien pamiętać?

Jak przygotować się do długiej wycieczki rowerowej. O czym każdy cyklista powinien pamiętać?

Zbliżają się wakacje, robi się coraz lepsza pogoda, zatem coraz więcej osób decyduje się na wycieczki rowerowe, nawet te długie, trwające kilka dni i wymagające dłuższych przygotowań. Na pewno w tym przypadku ważna jest logistyka, bo trzeba jeszcze znaleźć miejsca noclegowe. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, co należy ze sobą zabrać i o czym każdy cyklista powinien pamiętać.  Oczywiście inaczej będą wyglądały przygotowania do rodzinnego wyjazdu, a inaczej gdy wybierasz się jedynie z partnerem/partnerką lub w pojedynkę, co także weźmiemy pod uwagę. 

Bezpieczeństwo na drodze – o czym bezwzględnie należy pamiętać? 

Przed długą wycieczką rowerową koniecznie trzeba przeprowadzić konserwację swojego roweru. Niezbędne może być mycie, także łańcucha, a po tej czynności również jego smarowanie. Trzeba sprawdzić stan hamulców i w razie konieczności je wyregulować, czy w przypadku uszkodzenia klocków hamulcowych, wymienić je na nowe. Należy oczywiście sprawdzić ciśnienie w oponach i w razie konieczności je dopompować, ale nie do maksymalnej granicy zalecanej przez producenta, a lekko poniżej tego parametru. Warto wiedzieć, że do obowiązkowych elementów roweru należy dzwonek, o którym wielu cyklistów zapomina, co szczególnie odczuwają piesi poruszający się po tych samych traktach. Aby nie musieć krzyczeć, a innych zmuszać do tego, by mieli „oczy z tyłu głowy”, lepiej zaopatrzyć  się w ten niewielki, acz niezbędny, element, który także zapewnia rowerzyście bezpieczeństwo.  Wymagane są także: białe światło przednie, czerwone światło tylne oraz czerwone światło odblaskowe. Trzeba zatem sprawdzić, czy światła są sprawne, a ponadto zaopatrzyć się w zapasowe lub baterie. Jeśli nie masz w rowerze zamontowanego bagażnika, to wybierając się w długą wycieczkę rowerową, koniecznie musisz w ten element doposażyć swój rower, bo przecież gdzieś musisz umieścić swój bagaż, aby nie obciążać niepotrzebnie pleców. Jeśli jedziesz na wycieczkę z partnerem lub partnerką bądź całą rodziną, to te czynności musisz przemnożyć przez wszystkich uczestników rowerowej wyprawy, bo wszystkie jednoślady muszą być sprawne.             

Chroń swoje ciało i zabezpiecz się przed upadkiem z roweru  

Bez wątpienia bezpieczeństwo rowerowe wiąże się nie tylko ze sprawnym rowerem i znajomością przepisów drogowych, czy uważną jazdą, ale również z ochroną swojego ciała przed urazami. Zatem koniecznie trzeba wybrać ochraniacze w odpowiednim rozmiarze, najlepiej zarówno na kolana, jak i łokcie. Choć kask nie jest elementem obowiązkowym, to niewątpliwie każdy zdroworozsądkowo podchodzący do tematu rowerzysta taki kupuje. Może on w razie wypadku uratować życie. Zatem należy w kask zaopatrzyć nie tylko swoje dziecko, ale również siebie. Na długą wycieczkę rowerową będzie konieczny, a gdy wybierasz się na rowerze za granicę, to tym bardziej, bo w wielu krajach przepisy są inne niż w Polsce i kaski rowerowe trzeba mieć zawsze założone na głowie. Warto wybrać także rękawiczki, które chronią przed obtarciami i przy długiej trasie będą prawdziwym must have.      

Jakie akcesoria rowerowe są przydatne, choć niekonieczne? 

Pewne elementy wyposażenia roweru nie są konieczne, ale niewątpliwie przydatne. Na pewno do takich należą lusterka rowerowe, które wyraźnie zwiększają bezpieczeństwo rowerowe. Dzięki nim możesz zauważyć, co dzieje się za Twoimi plecami, w razie konieczności szybciej zjechać na bok czy odpowiednio zareagować. W Polsce odblaski na kołach nie są wymagane, ale w Niemczech czy Czechach już tak, zatem jeśli Twoja rowerowa wycieczka wiedzie za granicę, to musisz o tym pamiętać. Gdy masz zamiar jechać po zmroku, czy to w Polsce, czy za granicą, to niewątpliwie przyda się także kamizelka odblaskowa, która nie jest wymagana, ale przydatna. Obowiązek jej posiadania w przypadku trudnych warunków atmosferycznych jest na Słowacji.      

Jak się spakować na długą wycieczkę rowerową?   

Musimy jeszcze koniecznie podjąć temat pakowania, wszak w przypadku długiej wycieczki rowerowej jest to wyjątkowo trudne. Musisz spakować do swojej sakwy rowerowej ubrania na zmianę i prowiant na część podróży oraz portfel i apteczkę. Mogą przydać się również łaty rowerowe i narzędzia potrzebne do wymiany czy pompowania opon. Oczywiście, jeśli Twoja trasa wiedzie po asfaltowych drogach i miastach, to być może wiele akcesoriów nie będzie potrzebnych, wszak znajdziesz tam serwis rowerowy (warto sprawdzić wcześniej, gdzie się znajduje), a opony możesz napompować przy użyciu kompresora na stacji benzynowej. Sakwa rowerowa będzie lepsza od plecaka, bo łatwo i stabilnie zamontujesz ją na bagażniku. Jeśli wyruszacie całą rodziną, to wszystkie osoby dorosłe będą musiały jechać z dodatkowym ciężarem, wszak potrzebnych rzeczy będzie wtedy więcej.  

Odpowiednie przygotowanie do długiej wycieczki rowerowej jest kluczowe, by w czasie jazdy już tylko cieszyć się swoją pasją i widokami. Warto wcześniej zarezerwować noclegi. W sezonie bardzo często trzeba dokonywać rezerwacji nawet na polach namiotowych, bo zainteresowanie jest ogromne i należy wziąć to pod uwagę.