Jesień na rowerze - w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?

Jesień na rowerze - w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?

Wrześniowa pogoda w tym roku jest wyjątkowo udana. Wysokie temperatury za dnia i brak opadów sprzyjają wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Także rowerzyści mogą bez przeszkód kontynuować regularne przejażdżki. Niestety wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Trzeba liczyć się z tym, że już wkrótce może przyjść prawdziwa jesień i zmiana pogody na gorszą. Jednak nie musi oznaczać to rezygnacji z roweru. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujemy i zaopatrzymy w niezbędne akcesoria, które umożliwią nam bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się rowerem.

Jesień na rowerze — z czym przyjdzie nam się zmierzyć?

Bez względu na to, czy będziemy używać roweru na dłuższe wyprawy weekendowe, krótkie przejażdżki po mieście lub na codzienne dojazdy, jesienną porą należy liczyć się z takimi czynnikami jak:

- krótkie dni i szybko zapadający zmrok

- niskie temperatury

- duże prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych tj. deszcz, wiatr

- utrudnienia terenowe: mokra nawierzchnia, błoto

Zgodnie z powiedzeniem "przezorny zawsze ubezpieczony", świadomy rowerzysta powinien być przygotowany na powyższe niedogodności.

Dlatego poza odpowiednim przygotowaniem technicznym swojego roweru jest to właściwy moment, by uzupełnić braki w wyposażeniu. Dostępne na rynku akcesoria nie tylko poprawią komfort jazdy w trudnych, jesiennych warunkach, ale przede wszystkim znacząco wpłyną na nasze bezpieczeństwo.

Poniżej przedstawiamy kilka sugestii akcesoriów przydatnych jesienią.

oświetlenie rowerowe — podstawowy element wyposażenia roweru jesienią

Coraz krótsze dni sprawiają, że jest duże prawdopodobieństwo, iż powrót z wycieczki nastąpi po zmierzchu. Do tego nie najlepsza pogoda i ograniczona widoczność na drodze zobowiązuje nas do posiadania i używania oświetlenia naszego jednośladu. Zatem oświetlenie przednie i tylne staje się obowiązkowym elementem wyposażenia roweru. Zastosowanie dobrych lampek rowerowych nie tylko oświetli nam drogę, ale też sprawi, że będziemy zauważeni przez innych uczestników ruchu, a zatem podniesie nasz poziom bezpieczeństwa.

propozycje oświetlenia rowerowego od rowerzysta.pl:

Lampa zestaw Azimut Hexagon 40lm + Rubin 5 LED Zestaw lampek Azimut Hexagon 40lm + Rubin 5 LED
kls vega lampki Zestaw oświetlenia KLS Vega USB
lampki sigma aura Zestaw oświetlenia Sigma Aura 25 + Cubic
zesta lampek CUBE Acid PRO
Zestaw lamp Cube Acid PRO 40 usb

Chcesz dowiedzieć się o rodzajach oświetlenia rowerowego? Sprawdź nasz film.

błotniki — czyli ochrona przed wodą i błotem

Nadejście jesieni oznacza większe prawdopodobieństwo opadów i występowania błota podczas pokonywania tras terenowych. Jeśli nasz rower nie posiada błotników, to zdecydowanie warto je zakupić i zamontować. Dzięki błotnikom zarówno rower, jak i my sami, będziemy mniej narażeni na kontakt z wodą, błotem i innymi zanieczyszczeniami pryskającymi spod kół.

Wybierając odpowiednie błotniki, weźmy pod uwagę rodzaj roweru, wielkość kół i szerokość opon. Nie bez znaczenia jest też sposób montażu. Jeśli w rowerze nie mamy dedykowanych miejsc do montażu błotników, pozostaje montaż w rurze sterowej przedniego amortyzatora i na sztycy siodła.

proponowane błotniki do do roweru górskiego:

Błotniki Simpla Raptor SDE Błotniki Simpla Raptor SDE
Błotnik Simpla Hammer 2 SDE kpl. 24-29" Błotniki Simpla Hammer 2 SDE

proponowane błotniki do do roweru crossowego:

sks velo 47 Błotniki SKS Velo 47 
sks velo 55 Błotniki SKS Velo 55

aby czyszczenie roweru było przyjemniejsze

Nie oszukujmy się — nawet najlepsze błotniki nie ochronią w pełni naszego roweru, jeśli przyjdzie nam jeździć w trudnych warunkach. Jesień to taka pora, kiedy należy się nastawić na dość częste mycie naszego jednośladu. W zasadzie może okazać się to konieczne po każdej jeździe w deszczu, czy błocie. Czyszczenie, połączone z oliwieniem łańcucha sprawi, że rower będzie przygotowany do kolejnej jazdy, a w międzyczasie, nie dojdzie do korozji poszczególnych komponentów. Dobrze jest więc mieć na wyposażeniu odpowiednie szczotki, które ułatwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc i umożliwią dokładne czyszczenie. Jeśli zabrudzenia są znaczne a łańcuch, zębatki i kółka od przerzutki zaklejone są smarem, to warto posiłkować się preparatami do czyszczenia. Dzięki właściwościom rozpuszczającym i odtłuszczającym pomogą pozbyć się starych warstw smaru i brudu oraz skrócą nam czas pracy.

W czyszczeniu roweru pomogą Ci:

szczotka do detali muc off szczotka do detali Muc-Off Individual Detailing
zestaw szczotek park tool zestaw szczotek do czyszczenia PARK TOOL
przyrząd do czyszczenia łańcucha przyrząd do czyszczenia łańcucha Azimut KL-7000

Zobacz czym jeszcze czyścić i smarować swój rower:

kto smaruje, ten jedzie

Napęd roweru jest jesienią jeszcze bardziej narażony na wilgoć i zabrudzenia. Nieodpowiednio zabezpieczony łańcuch może ucierpieć podczas eksploatacji w trudnych warunkach. Podobnie, jeśli po skończonej jeździe zostawimy rower bez mycia i ponownego smarowania.

Aby zapewnić płynną pracę napędu w rowerze, a jednocześnie przedłużyć jego żywotność należy regularnie używać odpowiedniego oleju do łańcucha. Jesienią sprawdzi się olej dedykowany do mokrych warunków. Jest on bardziej lepki od swojego odpowiednika na suche warunki. Dzięki temu lepiej odpiera wodę i chroni przed błotem. Stosowanie takiego oleju przed jazdą i ewentualnie po skończonej jeździe, po uprzednim umyciu roweru, pozytywnie wpłynie na pracę napędu, jego stan techniczny i płynność pracy.

do smarowania łańcucha jesienią polecamy:

olej finish line wet olej do łańcucha Finish Line Cross Country WET
olej muc off olej do łańcucha Muc-Off C3 wet ceramic lube 

bądźmy widoczni

W kwestii bezpieczeństwa, jesień to szczególny czas, kiedy należy zadbać o naszą widoczność na drodze. Zapewni nam ją nie tylko oświetlenie, ale też wszelkie odblaski. Upewnijmy się, czy nasz rower wyposażony jest w białe światło odblaskowe z przodu i czerwone z tyłu. W razie ich braku uzupełnijmy wyposażenie roweru o ten właśnie element. Kosztuje to naprawdę niewiele, a skutecznie poprawia zauważalność rowerzysty przez kierowców samochodów. Nie zaszkodzi, jeśli nasz rower będzie posiadał też odblaski na szprychach kół i w pedałach. Przy naprawdę złych warunkach pogodowych, a takie jesienią mogą zdarzyć się często, każdy element poprawiający naszą widoczność na drodze jest na wagę złota. Zachęcamy do stosowania różnego typu odblasków, począwszy od małych zawieszek, przez opaski, a kończąc na kamizelkach odblaskowych. Pamiętajmy, że nawet te najdrobniejsze mogą uratować nam życie.

szelki odblaskowe szelki odblaskowe Azimut

Jesień nie zawsze musi oznaczać złą pogodę. Nawet jeśli nadejdzie ochłodzenie i większe prawdopodobieństwo opadów nie musi to oznaczać rezygnacji z roweru. Przy zastosowaniu odpowiedniego ubioru i prawidłowym przygotowaniu roweru, jesienna jazda rowerem może okazać się całkiem przyjemna. Jeśli dodatkowo wyposażymy się we wspomniane akcesoria, poprawimy nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo. Zachęcamy Was do korzystania z roweru nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią, a z pewnością dostrzeżecie ogrom korzyści z tego płynących.

jesień na rowerze

0zł