0zł
Top 5 artykułów rowerowych przydatnych jesienią

Top 5 artykułów rowerowych przydatnych jesienią

Jesień to czas kiedy sezon rowerowy dla większości rowerzystów powoli zbliża się do końca. Jeśli jednak pogoda dopisuje to jest to jeszcze dobry moment na realizację wycieczek rowerowych i pokonanie tras, których nie zdążyliśmy zrobić latem. Są też rowerzyści, którzy korzystają ze swoich rowerów przez cały rok np. na dojazdy do pracy. Bez względu na to, czy będzie to dłuższa wyprawa weekendowa, czy też krótka przejażdżka po mieście lub nasz codzienny dojazd, wsiadając na rower w tą jesienną porę należy mieć na uwadze kilka czynników:

- krótkie dni i szybko zapadający zmrok

- niskie temperatury

- duże prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych tj. deszcz, wiatr

- utrudnienia terenowe: mokra nawierzchnia, błoto

Zgodnie z powiedzeniem "przezorny zawsze ubezpieczony", świadomy rowerzysta powinien być przygotowany na powyższe niedogodności.

Dlatego poza odpowiednim przygotowaniem technicznym swojego roweru jest to właściwy moment by uzupełnić braki w wyposażeniu. Dostępne na rynku akcesoria nie tylko poprawią komfort jazdy w trudnych, jesiennych warunkach, ale przede wszystkim znacząco wpłyną na nasze bezpieczeństwo.

Poniżej przedstawiamy kilka sugestii akcesoriów przydatnych jesienią.

Najlepsze oświetlenie rowerowe na jesień

Dni są coraz krótsze więc jest duże prawdopodobieństwo, iż powrót z wycieczki nastąpi po zmierzchu. Obowiązkowym elementem wyposażenia roweru staje się więc oświetlenie przednie i tylne. Użycie dobrych lampek rowerowych nie tylko zapewni nam widoczność drogi ale też sprawi, że będziemy zauważeni przez innych uczestników ruchu, a zatem podniesie nasz poziom bezpieczeństwa.

Chcesz dowiedzieć się o rodzajach oświetlenia rowerowego? Sprawdź nasz film. 

Sprawdź nasze propozycje:

Zestaw oświetlenia KLS VEGA Zestaw oświetlenia KLS Perseus USB
Lampa tylna Prox Minor 60 Lm USB Lampa przód Prox Hamal Cree XP-G2 600lm 2600mAh USB

Smarowanie łańcucha w rowerze

Jesienna pora to także większe prawdopodobieństwo opadów i występowania błota podczas pokonywania tras terenowych. Sprawia to, że napęd roweru narażony jest na wilgoć i większe zabrudzenia. Nieodpowiednio zabezpieczony łańcuch może ucierpieć podczas eklpoatacji w trudnych jesiennych warunkach. Podobnie jeśli po skończonej jeździe zostawimy rower bez mycia i ponownego smarowania.

To co możemy zrobić aby zapewnić płynną pracę napędu w rowerze a jednocześnie przedłużyć jego żywotność to zaopatrzyć się w odpowiedni olej do łańcucha, odporny na mokre warunki. Stosowanie takiego oleju przed jazdą i ewentualnie po skończonej jeździe, przy uprzednim umyciu roweru, zdecydowanie wpłynie na poprawę pracy napędu, jego dobry stan techniczny i płynnośc pracy.

Rowerzysta.pl poleca:

olej muc-off wet smar na mokre warunki jesień
Olej Muc-Off wet ceramic lube do łańcucha 50ml UV Olej Muc-Off wet lube do łańcucha 120ml
smarowanie łańcucha na mokre warunki deszcz ochrona roweru preparat muc-off
Olej Muc-Off Hydrodynamic Team Sky Lube 50ml Preparat Muc-Off bike protect do ochrony roweru

Akcesoria do czyszczenia roweru

Jeśli mówimy o trudnych warunkach jak deszcz, błoto itp. to trzeba być przygotowanym na to, że po jeździe konieczne będzie umycie naszego jednośladu. Taki zabieg połączony z naoliwieniem łańcucha sprawi, że rower będzie przygotowany do kolejnej jazdy a w między czasie nie dojdzie do korozji poszczególnych komponentów w rowerze. Poza sprawdzonymi preparatami do smarowania łańcucha dobrze mieć w zestawie odpowiednie narzędzia w postaci specjalnych szczotek. Ułatwią one dotarcie do trudno dostępnych miejsc i umożliwią dokładne czyszczenie. Jeśli zabrudzenia są znaczne a łańcuch, zębatki i kółka od przerzutki zaklejone są starymi wartstwami smaru to warto posiłkować się preparatami do czyszczenia. Dzięki właściwościom rozpuszczającym i odtłuszczającym pomogą pozbyć się starych warstw smaru i brudu oraz skrócą nam czas pracy.

W czyszczeniu roweru pomogą Ci:

szczotka do opon i kaset muc-off szczotka do łańcucha roweru
Szczotka Muc-Off do czyszczenia opon i kaset Szczotka Azimut Chain Clean
preparat do czyszczenia łańcucha w rowerze szczotka do napędu czyszczenie roweru
Preparat Expand Washer 250ml Szczotka Muc-Off do czyszczenia napędu

Zobacz czym jeszcze czyścić i smarować swój rower:

Akcesoria zabezpieczające rower

Z drugiej strony, co możemy zrobić aby zapobiegać ubrudzeniu naszego roweru i sprawić by jazda w trudnych warunkach była przyjemniejsza? Jeśli nasz rower nie został wyposażony w błotniki rowerowe należy zastosować własnie ten element z gamy akcesoriów rowerowych. Błotniki będą chronić zarówno rower jak i nas samych przed wszelkimi zanieczyszczeniami pryskającymi spod kół. Wybierając odpowiednie błotniki należy wziąść pod uwagę rodzaj roweru, wielkość kół i szerokośc opon, a także ich sposób montażu. Nie wszystkie rowery, jak np. większość modeli górskich, posiada otwory montażowe w ramie. Jeśli w rowerze nie mamy dedykowanych miejsc do montażu błotników pozostaje montaż w rurze sterowej przedniego amortyzatora i na sztycy siodła. 

Do roweru górskiego polecamy:

błotniki do roweru górskiego MTB błotniki kls do roweru
Błotniki Simpla ADHD SDL Błotniki KLS Knight

Do roweru crossowego polecamy:

błotniki do roweru crossowego błotniki kls rower crossowy
Błotniki Simpla UBIQUIT SDL Błotniki KLS Rainy

Poznaj różne typy błotników rowerowych:

Akcesoria poprawiające widoczność:

Wracając do bezpieczeństwa, nie tylko oświetlenie w rowerze zapewni nam widoczność na drodze. Przy naprawdę złych warunkach pogodowych, a takie jesienią mogą nas zaskoczyć podczas każdej jazdy, drastycznie spada widoczność na drodze. Dbając o swoje i innych bezpieczeństwo zachęcamy do stosowania różnego typu odblasków począwszy od małych zawieszek, przez opaski, a kończąć na kamizelkach odblaskowych. Pamiętajmy, że nawet te najdrobniejsze mogą nam uratować życie. 

Nasza rekomendacja:

szelki odblaskowe na rower bezpieczeństwo widoczność na drodze
Szelki odblaskowe Azimut

Podsumowanie:

Dopóki nie nadejdzie zima warto korzystać z roweru zarówno w celach rekreacyjnych jak i jako środka transportu. Przy odpowiednim przygotowaniu i zastosowaniu niektórych akcesoriów będziemy przygotowani na niekorzystne warunki, z którymi jesienią trzeba się co raz częściej liczyć. Nasz rower z pewnością odwdzięczy się dłuższą sprawnością i bardziej płynną pracą. Kończąc sezon warto umyć dokładnie rower i przesmarować wszelkie ruchome elementy. Wówczas będziemy mogli z pełną parą rozpocząć wiosną nowy sezon.

Zachęcamy Was do korzystania z roweru jak najdłużej w ciągu roku a z pewnością dostrzeżecie ogrom korzyści z tego płynących.