Zdrowotne korzyści jazdy na rowerze

Zdrowotne korzyści jazdy na rowerze

Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc uchronić Cię przed poważnymi chorobami, takimi jak otyłość, choroby serca, rak, choroby psychiczne, cukrzyca i zapalenie stawów. Kluczową rolę odgrywają wszelkie aktywności na świeżym powietrzu tj. jazda na rowerze. Regularne korzystanie z roweru to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych, w tym tych związanych z siedzącym trybem życia.

Jazda na rowerze to zdrowe, nieinwazyjne ćwiczenie, z którego mogą korzystać osoby w każdym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. Jest to również zabawne, tanie i dobre dla środowiska.

Jazda rowerem do pracy lub na zakupy to jeden z najbardziej efektywnych czasowo sposobów na połączenie regularnych ćwiczeń z codzienną rutyną.

jazda na rowerze — dla zdrowia i formy

siła i forma

Wystarczy od 2 do 4 godzin jazdy na rowerze tygodniowo, aby odczuć ogólną poprawę stanu zdrowia. Jazda na rowerze to:

- mała urazowość – powoduje mniejsze obciążenie i mniej kontuzji niż większość innych form ćwiczeń

- dobry trening mięśni – jazda na rowerze angażuje wszystkie główne grupy mięśni podczas pedałowania

- łatwość – w przeciwieństwie do niektórych innych sportów, jazda na rowerze nie wymaga wysokich umiejętności fizycznych. Większość ludzi wie, jak jeździć na rowerze, a kiedy już się nauczysz, nie zapomnisz.

- siła i wytrzymałość – jazda na rowerze zwiększa wytrzymałość, siłę i wydolność tlenową

- odpowiednio dobrana intensywność – jazda na rowerze może być uprawiana początkowo z bardzo niską intensywnością. Szczególnie jeśli dochodzisz do siebie po urazie lub chorobie. Jednak może stanowić też ambitny, wymagający trening fizyczny.

- dobry sposób na poprawę kondycji – przyjemność, jaką daje jazda rowerem, oznacza, że ​​będziesz częściej do niej wracał/a. Szczególnie, w porównaniu z innymi aktywnościami fizycznymi, które wymagają przebywania w pomieszczeniach lub wymagają specjalnego czasu, lub miejsca.

- oszczędność czasu – jako środek transportu jazda na rowerze zastępuje siedzący tryb życia (siedzenie) spędzany na prowadzeniu pojazdów silnikowych lub korzystaniu z komunikacji publicznej

korzyści zdrowotne wynikające z regularnej jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to przede wszystkim aktywność aerobowa, co oznacza, że ​​serce, naczynia krwionośne i płuca trenują. Odetchniesz głębiej, spocisz się i odczujesz podwyższoną temperaturę ciała, co przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji w dłuższej perspektywie.

zdrowie

Korzyści zdrowotne wynikające z regularnej jazdy na rowerze obejmują

- zwiększona wydolność sercowo-naczyniowa

- większa siła i elastyczność mięśni

- poprawa ruchomości stawów

- obniżony poziom stresu

- poprawa postawy i koordynacji ruchowej

- wzmocnienie kości

- obniżony poziom tkanki tłuszczowej

- zapobieganie lub leczenie chorób

- zmniejszenie lęku i depresji

- poprawne funkcjonowanie szarych komórek mózgu

Jazda na rowerze a konkretne problemy zdrowotne

Jazda na rowerze może poprawić zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a także może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

Otyłość i kontrola masy ciała

Jazda na rowerze to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest to wydajna forma aktywności i w przeciwieństwie do wielu ćwiczeń można ją łatwo zintegrować z codziennym życiem.

Jazda na rowerze pomaga kontrolować lub zredukować naszą wagę, ponieważ przyspiesza metabolizm, buduje mięśnie i spala tkankę tłuszczową. Fizjolodzy sportowi odkryli, że tempo metabolizmu organizmu – wydajność, z jaką spala kalorie i tłuszcz – wzrasta nie tylko podczas jazdy, ale przez kilka godzin po niej.

Jeśli próbujesz schudnąć, jazda na rowerze musi być połączona ze zdrowym planem żywieniowym.

Badania sugerują, że powinniśmy spalać około 2000 kalorii tygodniowo poprzez ćwiczenia. Stała jazda na rowerze spala około 300 kalorii na godzinę. Jeśli jeździsz na rowerze dwa razy dziennie, spalone kalorie szybko się sumują. Brytyjskie badania pokazują, że półgodzinna jazda na rowerze każdego dnia pozwoli spalić prawie pięć kilogramów tłuszczu w ciągu roku.

Choroby układu krążenia


Choroby sercowo-naczyniowe obejmują udar, nadciśnienie i zawał serca. Regularna jazda na rowerze stymuluje i poprawia pracę serca, płuc i krążenie, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie serca, obniża tętno spoczynkowe i obniża poziom tłuszczu we krwi. Badania pokazują również, że ludzie, którzy dojeżdżają do pracy rowerem, są dwa do trzech razy mniej narażeni na zanieczyszczenia niż osoby dojeżdżające do pracy samochodem, więc ich czynność płuc jest lepsza.

Rak


Związek między ćwiczeniami fizycznymi a rakiem jest od lat tematem badań wielu naukowców. Badania wykazały, że jeśli jeździsz na rowerze, zmniejsza się ryzyko raka jelita grubego. Niektóre dowody sugerują, że regularna jazda na rowerze zmniejsza także ryzyko raka piersi.

Cukrzyca


Częstość występowania cukrzycy typu 2 wzrasta i stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Uważa się, że brak aktywności fizycznej jest głównym powodem do rozwoju tej choroby. Badania przeprowadzone na dużą skalę w Finlandii wykazały, że osoby, które jeździły na rowerze przez ponad 30 minut dziennie, miały o 40 procent mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Urazy kości i zapalenie stawów


Jazda na rowerze poprawia siłę, równowagę i koordynację. Może również pomóc w zapobieganiu upadkom i złamaniom. Jazda na rowerze jest idealną formą ćwiczeń, jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów, ponieważ jest to ćwiczenie, które w niskim stopniu obciąża stawy.

Choroby psychiczne


Regularna jazda na rowerze może złagodzić stany psychiczne, takie jak depresja, stres i niepokój. Wynika to z efektów samego ćwiczenia oraz przyjemności, jaką może przynieść jazda na rowerze.

Problemy ze snem

Jazda na rowerze, bez względu czy będzie to przykładowo pokonywanie górskich szlaków, czy codzienne dojazdy do pracy, nie tylko poprawi Twoją kondycję, ale także pomoże Ci lepiej spać.

Skrócenie regularnego snu o godzinę na dobę może doprowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, co może utrudnić zasypianie.

Ćwiczenia, w tym jazda na rowerze, mogą naprawić ten brak równowagi i przywrócić zdrowy sen.

zdrowie na rowerze

Jak widać, jazda na rowerze to nie tylko dobra zabawa i trening, to przede wszystkim sposób na dobrą kondycję i zdrowie. Nawet jeśli jesteśmy młodzi i nie borykamy się z problemami zdrowotnymi, warto jeździć na rowerze, aby ustrzec się chorób w przyszłości.

0zł