Jak poprawić komfort jazdy na rowerze?

Jak poprawić komfort jazdy na rowerze?

Chcesz udać się na przejażdżkę rowerową, ale blokują Cię przed tym wspomnienia bolących pleców lub drętwiejących rąk podczas jazdy? Masz już dość nieprzyjemnego trzęsienia w czasie jazdy po nierównych leśnych ścieżkach? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu! W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pomogą poprawić komfort Twojej jazdy.

Wygoda i jej ogromna rola

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia roweru, który wpływa na wygodę jazdy jest siodełko. Właściwie dopasowane siedzisko nie tylko poprawia komfort jazdy, ale także sprawia, że nawet wielogodzinne wycieczki staną się naprawdę przyjemne. Typ siodełka powinien być dobrany do rodzaju roweru oraz jego przeznaczenia. Twarde i wąskie modele przeznaczone do celów sportowych nie sprawdzą się w rowerze używanym do miejskich przejażdżek lub długich wycieczek. W jednośladach miejskich najlepiej posłużą modele szerokie i grubo wyściełane. Dobrze jest wybierać siodełka posiadające sprężyny i żelowe wkładki. Jeżeli jesteś posiadaczem źle dobranego siedziska, ale z jakichś przyczyn nie chcesz go wymienić to możesz skorzystać z nakładek żelowych. Są one łatwe do zamontowania, a poprawa komfortu jazdy będzie odczuwalna natychmiast.

selle royal respiro athletic selle royal respiro moderate selle royal respiro relaxed

Dobrze dobrana rama

Rowery dedykowane dla kobiet i mężczyzn nie są tylko chwytem marketingowym. Oprócz rozmiaru ramy oraz materiału z jakiego została wykonana, ważny jest również jej rodzaj i przeznaczenie. Z punktu widzenia anatomii, kobiety mają dłuższe nogi i krótszy tułów, dlatego rower powinien posiadać krótszą górną rurę ramy oraz niżej położony środek suportu. Dzięki takiej konstrukcji jazda będzie zdecydowanie przyjemniejsza. Mężczyźni zaś, mają krótsze nogi i dłuższy tułów, dlatego modele rowerów dla nich przeznaczone posiadają dłuższą rurę górną. Warto również wspomnieć o rozmiarze ramy. Jej wybór zależy głównie od wzrostu kolarza. Dla osób niskich zalecane są ramy w rozmiarze „XS”. Ramy w rozmiarze „S” będą idealne dla osób mierzących powyżej 160 cm. Wszyscy mający więcej niż 170 cm wzrostu powinni wybierać ramy w rozmiarze „M”, zaś rozmiar „L” idealnie sprawdzi się dla osób wyższych niż 180 cm. Masz wątpliwości jak dobrać odpowiednią dla siebie ramę, zapraszamy do przeczytania artykułu.

                                                     rower męski z prostą górną rurą ramy                 rower damski z obniżoną górną rurą ramy

Komfort, wygoda i bezpieczeństwo – czyli odpowiednie pedały rowerowe 

Jednym z najważniejszych elementów roweru są jego pedały. To właśnie one w znaczący sposób potrafią poprawić komfort i wygodę jazdy, a ponadto wpływają na jej bezpieczeństwo. Wbrew pozorom wybór poszczególnych modeli ma naprawdę duże znaczenie. Możemy zdecydować się na platformy klasyczne lub zatrzaskowe. Ten drugi typ polecany jest szczególnie do rowerów szosowych oraz górskich. Pedały rowerowe zatrzaskowe umożliwiają zintegrowanie systemu buta z pedałem. Pozwala to na lepsze przenoszenie siły mięśni na napęd roweru, dzięki czemu możemy osiągać większe prędkości, a przy okazji poprawić komfort jazdy.  W przypadku rowerów miejskich zazwyczaj zaleca się wybór modeli klasycznych. Ważne, aby bez względu na typ pedałów rowerowych były one antypoślizgowe, dzięki temu ryzyko ześlizgnięcia się nogi będzie dużo mniejsze.

pedały platformowe pedały mtb pedały uniwersalne

                         pedały platformowe                                                      pedały MTB                                                              pedały uniwersalne

Koła i ich wielkość

Duży wpływ na komfortową jazdę ma również wielkość kół naszego jednośladu. Modele powinny być wybierane pod względem preferowanego przez nas stylu jazdy. Najbardziej komfortowe doznania dla miłośników szybkiej i dynamicznej jazdy dostarczą większe opony, w rozmiarze np. 29 cali. Dzięki takiemu ogumieniu użytkownik roweru będzie w stanie rozwinąć większe prędkości, a jednocześnie drgania spowodowane nierównościami drogi będą mniej odczuwalne. Dla zwolenników jazdy w trudniejszym terenie zalecane są opony mniejsze np. 26-calowe, które są bardziej zwrotne i pozwalają na łatwiejsze „branie” nawet ostrych zakrętów. Temat rozmiaru kół w rowerze górskim opisaliśmy w osobnym artykule.

koła rowerowe


Prawdą jest, że na poszczególnych elementach roweru nie należy oszczędzać. Warto jest wybierać te wykonane z materiałów najwyższej jakości. Pamiętajmy jednak, że nie tylko jakość się liczy. Poszczególne elementy takie jak kierownica czy siodełko powinny być właściwie ustawione, dobrane do nas i naszych preferencji. W razie problemów i wątpliwości zespół Rowerzysta.pl z przyjemnością doradzi i pomoże w podjęciu dobrej decyzji każdemu.

0zł