Kask rowerowy – zadbaj o bezpieczeństwo!

Kask rowerowy – zadbaj o bezpieczeństwo!

Urazy głowy mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Warto jest więc, aby podczas jazdy była ona odpowiednio chroniona. W tej roli doskonale sprawdza się kask rowerowy, który jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego kolarza. Jeżeli i Ty szukasz odpowiedniego kasku dla siebie lub bliskiej Ci osoby to jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę podczas zakupu kasku oraz jak dopasować poszczególne modele do rozmiaru głowy, typu aktywności i terenu, po którym najczęściej się jeździ.

kask rowerowy

Modele kasków rowerowych

Wybór typu kasku rowerowego zależy przede wszystkim od stylu jazdy oraz terenu, po którym rowerzysta będzie się poruszał. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, poniżej przedstawiamy listę tych najczęściej spotykanych.

Kask MTB (górski) – jest to jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych modeli. W przypadku amatorskiego kolarstwa, sprawdzi się nie tylko w górach czy na szosie, ale także w mieście. Ten rodzaj kasku rowerowego osłania tylną część głowy i zazwyczaj posiada daszek, który chroni oczy np. przed gałęziami oraz promieniami słonecznymi.

kask merida psycho merida psycho

Merida Psycho to przykład kasku MTB wykonanego w technologii inmould.

Kask szosowy – swoim wyglądem przypomina wspomniany już kask górski. Zaprojektowany został jednak z myślą o większych prędkościach, dlatego jest lżejszy, a jego konstrukcja jest bardziej aerodynamiczna. Nie jest też wyposażony w daszek, który w tym przypadku jest zbędny.

lazer strada

Lazer Strada Kineticore to zaawansowany technologicznie kask szosowy

Kask full-face – wyglądem bardzo zbliżony jest do kasków motocyklowych. Jest on mocno zabudowany, dzięki czemu osłania również szczękę. Dodatkowo posiada także mocowania na gogle. Najczęściej stosuje się go podczas szybkich zjazdów w trudnym terenie, gdzie osiągane są duże prędkości oraz istnieje duże prawdopodobieństwo upadku lub zderzenia się z drzewem.

kask full face

Kask full-face XLC ALL MTN BH-F05

Kask miejski – stworzony został z myślą o spokojnych, miejskich przejażdżkach. Producenci kasków tego typu biorą pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo, ale także ich wygląd zewnętrzny.

lazer cityzen

Stylowy i bezpieczny kask miejski Lazer Cityzen Kineticore

Kask typu „orzeszek” – tego typu ochrona głowy wykorzystywana jest przede wszystkim podczas skoków i wykonywania powietrznych ewolucji. Charakteryzuje go twarda skorupa oraz mała ilość otworów wentylacyjnych.

lazer armour

Lazer Armor 2.0 to kask w skate’owym stylu do jazdy miejskiej! Odjazdowy, bezpieczny i super wygodny.

Jak dobrać rozmiar kasku do głowy?

Odpowiedni rozmiar kasku jest bardzo ważny, dlatego też wybrany model przed zakupem najlepiej jest zmierzyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie uciska on głowy, ani nie jest zbyt luźny. Kask, który będzie ruszać się na boki, albo zjeżdżać na czoło nie ochroni głowy przed urazem, a dodatkowo może spowodować wypadek. Z kolei zbyt ciasny kask będzie powodował dyskomfort podczas noszenia go. Przed zrobieniem zakupów w Internecie, warto jest zmierzyć obwód głowy za pomocą miarki krawieckiej. Współcześnie, większość kasków posiada specjalne pokrętło, które umożliwia precyzyjną regulację obwodu, jednak tylko w pewnym zakresie. W przypadku, gdy uzyskana wartość z pomiaru głowy mieści się na pograniczu dwóch rozmiarów, warto jest zastanowić się nad innym modelem lub producentem. Mierząc obwód głowy najlepiej przyłożyć miarkę ponad linią brwi i uszu.

Wentylacja oraz waga

wentylacja w kasku

Na komfort jazdy wpływa nie tylko dobrze dobrany rozmiar kasku, ale również jego waga. Im model jest lżejszy, tym lepiej będzie się go użytkowało. Jest to szczególnie ważne podczas dłuższych tras rowerowych. Kolejną równie istotną kwestią jest wentylacja. Duża ilość wywietrzników zapewni o wiele lepszy komfort w upalne dni, jednak będzie skutkować gorszą aerodynamiką i wytrzymałością kasku. Dlatego też, kaski przeznaczone do jazdy ekstremalnej i szybkiej są gorzej wentylowane. Niektóre modele szosowe posiadają również specjalne nakładki. Pozwalają one zasłonić wywietrzniki w momencie, gdy rowerzysta będzie chciał osiągnąć większe prędkości lub po prostu zrobi się zimno.

Atesty – na co zwracać uwagę

Przed zakupem konkretnego modelu warto jest sprawdzić, czy posiada on oznaczenia potwierdzające spełnione określone normy prawne oraz że został przetestowany. Wszystkie sprzedawane na terenie Unii kaski powinny posiadać oznaczenie EN 1078. Jeżeli okrycie głowy nie posiada takiego oznaczenia, to zalecamy poszukać innego modelu. Pamiętajmy, że nowy kask ze sprawdzonego źródła, od renomowanego producenta to przede wszystkim gwarancja naszego bezpieczeństwa.

0zł