Jak dbać o hamulce w rowerze?

Jak dbać o hamulce w rowerze?

Hamulce to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego roweru. Odpowiadają one za skuteczne i pewne zatrzymanie roweru. Współcześnie, ich najczęściej stosowanymi rodzajami w rowerach są hamulce tarczowe hydrauliczne lub mechaniczne. Rzadko już można spotkać nowoczesny jednoślad z hamulcami typu v-brake. Aby móc w pełni korzystać z potencjału tego elementu, należy dbać przede wszystkim o ich czystość. Jak prawidłowo czyścić hamulce rowerowe? Zapraszamy do lektury.

hamulce v-brake hamulce tarczowe hydrauliczne hamulce tarczowe mechaniczne

                               hamulce v-brake                                        hamulce tarczowe hydrauliczne                             hamulce tarczowe mechaniczne

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy skompletować niezbędny sprzęt. Do tarcz i zacisków powinno używać się dedykowanego odtłuszczacza, który jest mniej „agresywny” od standardowego. Warto zaopatrzyć się również w specjalną szczotkę, która umożliwi dokładne wyczyszczenie każdego z elementów jednośladu. Dobrze jest usunąć brud z roweru od razu po skończonej jeździe, szczególnie jeśli jest zabłocony. Jeżeli zrobimy to tuż po powrocie do domu, błoto nie zdąży jeszcze zastygnąć i będzie można łatwiej je usunąć.

mycie roweru

do mycia roweru rekomendujemy produkty Muc-off

Odtłuszczanie tarcz i klocków hamulcowych

Tarcze są szczególnie ważnym elementem całej konstrukcji. Nawet najdrobniejsze zabrudzenia, a zwłaszcza te wywołane przez tłustą substancję mogą sprawić, że nasz rower przestanie skutecznie hamować. W roli odtłuszczacza najlepiej sprawdzi się dedykowany do tego preparat. Środki takie są bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla naszego sprzętu. Jeżeli zbyt rzadko będziemy odtłuszczali tarcze, to na ich powierzchni może pojawić się korozja. Pamiętajmy, że pordzewiałe tarcze hamulcowe nadają się już tylko i wyłącznie do wymiany na nowe. Aby zapobiec takiej sytuacji musimy po prostu regularnie dbać o nasz sprzęt i poświęcać mu szczególną uwagę. Do wyczyszczenia klocków hamulcowych możemy użyć tego samego preparatu co w przypadku tarcz.

odtłuszczanie tarczy hamulcowej

odtłuszczanie tarczy hamulcowej preparatem Muc-off

Czyszczenie hamulców krok po kroku

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić przystępując do usuwania brudu z naszych hamulców jest spryskanie ich płynem do czyszczenia tarcz hamulcowych. Jeżeli zabrudzenia nie chcą zejść, możemy pomóc sobie wspomnianą szczotką lub gąbką. Warto jednak pamiętać, że przyrządy używane do pielęgnacji hamulców nie powinny służyć do czyszczenia innych elementów roweru. Kolejnym krokiem jest spłukanie całości wodą. Nie należy jednak stosować zbyt mocnego ciśnienia, gdyż możemy uszkodzić łożyska w piastach i przerzutce. Jeżeli brud wciąż utrzymuje się na tarczach lub zaciskach, warto jest zdjąć koła, dzięki czemu uzyskamy lepszy dostęp do poszczególnych elementów. Można również wyjąć klocki hamulcowe, dzięki temu będziemy mieli ułatwiony dostęp do tłoczków. Ostatnim etapem jest dokładne wytarcie wszystkich elementów i poskładanie ich w jedną całość.

czyszczenie tarczy hamulcowej

Piszczące klocki hamulcowe

Podstawową metodą na hałas jest omówione już wcześniej regularne czyszczenie oraz dbanie o tarcze i klocki hamulcowe. Jeżeli jednak nie przynosi to oczekiwanych efektów, warto jest spróbować ustawić i wyregulować klocki od nowa. Powinny one być ustawione równolegle do tarczy i w równej odległości od niej. Jeśli tak nie jest, należy poluzować śruby trzymając zacisk w ramie, ustawić zacisk, zacisnąć klamkę hamulcową i trzymając ją, dokręcić zacisk.


Dbanie o hamulce od nowości

Nawet jeżeli rower jest praktycznie nowy, warto jest zainteresować się dogłębniej przynajmniej jego klockami. Tarczę hamulcową należy przetrzeć czystą szmatką, uważając przy tym, aby nie rozsmarować po niej niczego tłustego. Klocki powinno się wyjąć z zacisku, dokładnie wytrzeć – tak samo jak wnętrze zacisku. Jeżeli już to zrobisz, sprawdź czy nie mają one żadnych zadr, ostrych krawędzi itp. Jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości możesz przetrzeć je drobnym papierem ściernym.

Regularne przeglądy i pielęgnacja pojazdu oraz jego elementów, nawet ta wykonywana przez nas samych w garażu, pozwala zapobiec wielu niepożądanym usterkom. Warto jest więc poświęcić trochę czasu, aby jak najdłużej cieszyć się dobrze działającymi, gwarantującymi komfortową i bezpieczną jazdę hamulcami. Dedykowane środki czystości oraz odtłuszczacze do rowerów dostępne są w ofercie sklepu Rowerzysta.pl.

0zł