Czy warto zabrać rower na wakacje?

Czy warto zabrać rower na wakacje?

Lato w pełni, wakacje na półmetku, jednak nie oznacza to końca naszych wyjazdów w celu wypoczynku. Wybierając destynacje na terenie kraju lub niedaleką zagranicę większość z nas zapewne wybierze auto jako środek transportu. Niektórzy zdecydują się na podróż pociągiem lub autokarem. Jeśli jesteśmy zapalonymi rowerzystami, pewnie nie raz przyszło nam na myśl zabrać ze sobą rower. Czy zatem warto to zrobić?

wyjazd z rowerem na wakacje

Podróżować z rowerem możemy na różne sposoby. W wielu przypadkach rower możemy zabrać nawet do samolotu. Nie powinno być też problemu z przewiezieniem roweru w pociągu, zwłaszcza jeśli posiada on przeznaczone do tego celu miejsca. Jednak najwygodniejszą formą niedalekich podróży z naszym rowerem wydaje się być jazda samochodem. O ile tylko dysponujemy odpowiednio dużym autem lub posiadamy stosowny bagażnik, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rower towarzyszył nam w wakacyjnej podróży. I nie muszą być to tylko i wyłącznie wakacje. Każda podróż związana z odpoczynkiem w terenie będzie świetną okazją, aby towarzyszył nam w tym ulubiony jednoślad.

sposoby na przewożenie roweru w aucie

bagażniki rowerowe

Zostały one stworzone do przewozu jednego lub kilku rowerów na zewnątrz auta. Czynią to w sposób stabilny i bezpieczny. Już sam fakt, że rower przewożony jest poza kabiną auta, bezpośrednio przyczynia się do naszego bezpieczeństwa w podróży. W razie wypadku, ostre krawędzie roweru nie stanowią zagrożenia dla kierowcy i pasażerów.

rower na dachu auta

rodzaje bagażników rowerowych

Na rynku dostępne są różne modele bagażników rowerowych. Najbardziej popularne są te mocowane na hak holowniczy lub na dachu auta. Możemy spotkać także bagażniki mocowane do tylnej klapy. Jaki rodzaj bagażnika wybierzemy, zależy od modelu samochodu i jego wyposażenia. Platforma rowerowa mocowana na haku wymaga, aby nasze auto było wyposażone właśnie w ten element. Montaż rowerów na dachu wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich belek dachowych. Na końcu pozostaje kwestia ceny, a te są bardzo zróżnicowane. Koszt bagażnika rowerowego do auta waha się od ok. 100 zł za prosty model dachowy, przez ok. 250 zł za podstawowy bagażnik nożycowy na hak, kończąc na najbardziej zaawansowanych modelach w kwocie nawet kilku tysięcy złotych.

bagaznik rowerowy na hak

przewożenie roweru wewnątrz auta

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużym autem lub posiadamy wystarczającą ilość wolnego miejsca, możemy zdecydować się na przewóz roweru wewnątrz samochodu. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest to, że rower nie stanowi dodatkowego oporu powietrza na zewnątrz auta, zatem nie wpływa to na większe zużycie paliwa. Oszczędzamy również czas i energię na montaż bagażnika, jak i samego roweru. Niestety przewożenie roweru wewnątrz auta niesie za sobą sporo wad. Często, aby zmieścić rower, musimy dokonać częściowego demontażu jednośladu. Na szczęście, zazwyczaj pomaga zdjęcie przedniego koła i wyjęcie sztycy siodełka. W ten sposób, rower nie tylko ma szansę zmieścić się w naszym aucie, ale tez zajmie nie więcej niż jedno miejsce przeznaczone dla pasażera. Co innego, jeśli chcemy przewieźć większa ilość rowerów. Nie powinno być problemu, jeśli podróżujemy we dwójkę i zabierzemy na pokład dwa rowery. Jednak przy komplecie pasażerów jedynym rozwiązaniem będzie przewóz rowerów na zewnątrz auta, we wspomnianych bagażnikach.

auto wewnątrz

Warto też osłonić czymś napęd roweru, aby uchronić przed ubrudzeniem tapicerkę auta, przewożone przedmioty lub odzież pasażerów. Na koniec nie zapomnijmy o zabezpieczeniu roweru, aby zachował on stabilność w trasie. Możemy przytroczyć go gumowymi ekspanderami do haczyków w bagażniku, a kierownicę do zagłówka przedniego fotela.

korzyści zabierania ze sobą roweru na wakacje

sposób na poznanie okolicy

kobieta na rowerze

Jazda rowerem pozwala doskonale poznać okolicę. W odróżnieniu od przemieszczania się autem rower umożliwi nam eksplorację nowych miejsc poza głównymi drogami, a nawet utartymi szlakami turystycznymi. Malownicze zakątki, które umykają naszej uwadze, podróżując autem czy autobusem, na rowerze będą na wyciągniecie ręki. Jadąc rowerem, możemy podziwiać krajobrazy, przyrodę i architekturę. Zyskujemy też lepszy kontakt z lokalną społecznością.

Doskonałą motywacją do pokonywania nowych tras na rowerze mogą okazać się aplikacje, które rejestrują nowe kilometry. Mogą stanowić one swoisty dzienniczek naszych podróży, a także pozwolą rywalizować z innymi użytkownikami. Rekomenduję wandrer.earth i StatsHunters.

aktywna forma spędzenia czasu

rowerem na wakacjach w górach

Jazda na rowerze podczas wyjazdu wakacyjnego to doskonały sposób na aktywność fizyczną. Mając wiele wolnego czasu i energii, łatwo będzie zmotywować się na ten wysiłek. Z pewnością pozwoli to utrzymać naszą kondycję fizyczną lub nawet szlifować formę, a przy okazji spalić zbędne kalorie.

szybki i ekonomiczny sposób na przemieszczanie się

starsza para na rowerach

Mając do dyspozycji rower podczas naszego pobytu wakacyjnego, nie będziemy zdani tylko i wyłącznie na samochód lub środki tranportu publicznego. Pozwoli to zachować elastyczność i swobodę w przemieszczaniu się. Przebywając w zurbanizowanych miejscach, rower pozwoli na sprawne przemieszczanie się niezależnie od tłumów czy korków. Wykorzystując lokalne skróty, zyskamy na czasie a przy okazji lepiej poznamy okolicę.

trening w nowych warunkach

podjazd rowerowy

Nowe trasy i szlaki będą doskonałą podstawą do wykonania treningu. Jeśli w miejscu naszego miejsca zamieszkania brakuje pagórków, możemy wybrać góry jako cel naszej podróży z rowerem. Pokonywanie wymagających, górskich podjazdów będzie nie lada wyzwaniem i ćwiczeniem siły nóg, a także wydolności. Sam fakt, że będziemy używać roweru na urlopie, pozytywnie wpłynie na naszą formę fizyczną.

przełamanie rowerowej rutyny

Jeśli jesteśmy znudzeni pokonywaniem tych samych tras w najbliższej okolicy naszego miejsca zamieszkania, to zabranie ze sobą roweru na wakacje będzie świetnym sposobem na przełamanie rutyny. Pokonywanie nowych szlaków i dróg przyniesie radość z jazdy i wniesie powiew świeżości do naszej pasji.

na rowerze nad morzem

Jak widać, wykorzystanie roweru podczas wyjazdu wakacyjnego niesie za sobą wiele korzyści. Warto więc odrobinę się pofatygować, aby zmieścić nasz jednoślad w aucie lub zakupić odpowiedni bagażnik do przewozu roweru. Będąc na miejscu, zyskamy na mobilności i możliwości sprawnego przemieszczania się. Dzięki temu poznamy nową okolicę i dotrzemy do miejsc, gdzie pieszo byłoby za daleko.

para na rowerze

0zł