Jaki rower młodzieżowy wybrać? Przegląd rowerów na kole 24.

Jaki rower młodzieżowy wybrać? Przegląd rowerów na kole 24.

Większość nastolatków i dzieci uwielbia jazdę na rowerze, która to przynosi im wiele korzyści.  Pozwala między innymi zadbać o zdrowie oraz dobre samopoczucie i komfort psychiczny. Wybór roweru dla młodej osoby wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych czynnikach, które mają kluczowy wpływ na to, czy przyszły użytkownik będzie zadowolony ze swojego pojazdu. Rowery młodzieżowe są jednym z najpopularniejszych prezentów nie tylko komunijnych, ale także z okazji Dnia Dziecka czy urodzin. Jaki rower kupić młodemu kolarzowi, aby był z niego zadowolony, a jazda była przyjemna i komfortowa? 

Pierwszy „poważny” rower

rower młodzieżowy

W momencie, gdy nasze dziecko wyrasta już z małych rowerków, nadchodzi czas na zakup pierwszego „poważnego” jednośladu. Podczas wyboru tego właściwego, powinniśmy zastanowić się po jakim terenie najczęściej będzie jeździł nasz młody kolarz. Inny model sprawdzi się do jazdy w terenie zurbanizowanym, a inny podczas przejażdżek w terenie nieco trudniejszym, piaszczystym i nierównym. Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiednich kół. Dla dzieci starszych przeznaczone oraz polecane są rowery z kołami w rozmiarze 24 cali. Pamiętajmy również, że rower młodzieżowy koniecznie musi posiadać możliwość regulacji siodełka i kierownicy. Dzięki temu, będziemy mogli odpowiednio dopasowywać te ustawienia względem wciąż zmieniającego się wzrostu dziecka.

Rodzaje rowerów młodzieżowych na kołach 24”

W ofercie sklepów znajduje się wiele typów rowerów przeznaczonych dla osób młodych. Ich podział jest bardzo zbliżony do typów jednośladów dla dorosłych. Najczęściej występującą klasyfikacją, którą możemy spotkać w ofercie sklepów jest ta na rowery górskie, młodzieżowe a nawet elektryczne.

rower młodzieżowy

Rowery do jazdy w terenie.

Jeżeli nasze dziecko uwielbia wyprawy rowerowe, szczególnie na nieco trudniejszym podłożu lub w naszej okolicy występują głównie piaszczyste drogi to najlepszym wyborem będzie rower górski. Taki typ jednośladu stworzony jest do komfortowej i bezpiecznej jazdy po nierównych terenach oraz śliskich nawierzchniach. Jego budowa zapewnia doskonałą amortyzację i wytrzymałość. Szerokie opony zapewnią nie tylko odpowiednią trakcję, ale też komfort i bezpieczeństwo. Ergonomiczne uchwyty kierownicy stosowane w rowerach górskich dodatkowo poprawią komfort podczas jazdy.

ROMET JOLENE 24 romet rambler 24
                           młodzieżowy rower górski Romet Jolene 24                        młodzieżowy rower górski Romet Rambler 24 limited

Rowery młodzieżowe.

W skład modeli młodzieżowych wchodzą m.in. rowery miejskie oraz te przeznaczone do jazdy mieszanej. Miejskie jednoślady młodzieżowe doskonale sprawdzą się w roli pojazdu rekreacyjnego do jazdy np. po parku lub jako środek transportu do szkoły. Ten typ roweru pozwala na przyjęcie postawy, która nie obciąża nadmiernie kręgosłupa, co w tym wieku jest bardzo istotne. Modele te częściej niż wspomniane już rowery górskie, wyposażone są w dodatkowe akcesoria, np. koszyk, dzwonek lub błotniki. Jeżeli ciężko jest określić, po jakich trasach najczęściej będzie poruszać się młody kolarz, warto jest wybrać model uniwersalny. Rowery młodzieżowe crossowe lub trekkingowe sprawdzą się doskonale jako pojazd do jazdy zarówno po twardej, betonowej nawierzchni, jak i po mniej zurbanizowanych ścieżkach.

romet panda romet panda 24

Rower młodzieżowy Romet Panda 1 2022

Rowery elektryczne.

Warto również wspomnieć o bardzo ciekawej, coraz bardziej popularnej kategorii jaką są młodzieżowe rowery elektryczne. Za przykład może posłużyć model roweru Overvolt HT Kid od marki Lapierre, posiadający 24 calowe koła. Elektryczny napęd w nim zastosowany znacznie ułatwi pokonywanie trudnych podjazdów. Taki typ roweru idealnie sprawdzi się nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w terenie. Warto również zaznaczyć, że jednoślady elektryczne wymagają pedałowania, dlatego pomimo wspomagania elektrycznego, jazda na tego typu pojeździe wciąż będzie aktywną formą spędzania czasu.

Lapierre Overvolt HT KID 

młodzieżowy rower górski elektryczny Lapierre Overvolt HT 24

Podczas zakupów warto jest poznać opinię naszego dziecka, ponieważ w takim wieku posiada już swoje własne zdanie i potrafi mniej więcej określić swoje preferencje. Powinniśmy również dopasować wymiary roweru do wymiarów naszego dziecka. Odpowiednio dobrany model do preferencji młodego kolarza oraz terenu po jakim najczęściej będzie się on poruszał sprawi, że jazda stanie się komfortowa i bezpieczna. 

0zł