Rowery biegowe. Jak wybrać odpowiedni rower?

Rowery biegowe. Jak wybrać odpowiedni rower?

Jazda na rowerku biegowym, bez wątpienia sprawia dzieciom wiele radości, a ponadto umożliwia im pokonywanie nawet sporych odległości bez nadmiernego wysiłku. Jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu nasze pociechy w naturalny i nieprzymuszony sposób mogą nauczyć się utrzymywać równowagę oraz rozwijać zdolności motoryczne. Rowerki biegowe nie mają jednego rozmiaru, który byłby odpowiedni dla wszystkich dzieci. Jak więc dobrać właściwy model? Podpowiadamy!

Wiek dziecka

Wiekiem zalecanym przez producentów rowerków biegowych jest okres od 18 miesiąca do około 5 roku życia dziecka. Pamiętajmy jednak, że najważniejszym kryterium decydującym o możliwości rozpoczęcia przygody z rowerkiem biegowym jest gotowość naszej pociechy. Zanim nasze dziecko usiądzie na rowerku powinno stabilnie i pewnie chodzić. Na rynku dostępne są modele dostosowane dla dzieci od 1 do 4 roku życia. Różnią się one przede wszystkim wielkością. Najniższe rowerki przeznaczone są dla użytkowników o wzroście nieprzekraczającym 80 cm. Wyższe, dzięki możliwości regulacji, zazwyczaj mogą służyć, aż do chwili, gdy nasza pociecha zacznie poruszać się na tradycyjnym rowerku z dodatkowymi kółkami.

Kellys Kite

        KELLYS Kite

Rozmiar jednośladu – jak dobrać?

Lekki rowerek biegowy powinien być dopasowany przede wszystkim do wzrostu dziecka. Ludzie w tak młodym wieku intensywnie rosną, więc ważne jest, aby model, który wybierzemy posiadał możliwość regulacji siodełka. Dodatkowym atutem będzie również możliwość regulacji wysokości kierownicy. Sprawi to, że wybrany przez nas pojazd posłuży młodemu rowerzyście przez dłuższy czas. W celu oszacowania właściwej wielkości jednośladu, wystarczy zmierzyć przekrok młodego kolarza. Przed przystąpieniem do pomiarów warto jest założyć dziecku buciki, a następnie sprawdzić wysokość jaka występuje między ziemią a krokiem naszej pociechy. Ważne jest, aby dziecko pozostawało w pozycji wyprostowanej podczas pomiaru. Uzyskany wynik będzie maksymalną wysokością, na jakiej może znajdować się siodełko rowerka.

woom 1 woom 1
woom 1 woom 1

WOOM 1 poprzez zabawę wprowadza malucha w świat pojazdów dwukołowych

Koła w rowerku biegowym – jakie będą najlepsze?

Rowerki biegowe dostępne są przede wszystkim z kołami w rozmiarach: 12, 14 oraz 16 cali. Najczęściej spotkać można modele posiadające koła 12 calowe. Pasują one idealnie dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

koło 12" koło 12" w rowerku biegowym WOOM 1

Jednoślady z kołami 14 calowymi oraz większymi przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci wysokich oraz takich, które wymagają dłuższej nauki jazdy przed przesiadką na tradycyjny rower. Kolejną nurtującą kwestią może być to, czy wybrać koła pompowane, czy piankowe. Te pierwsze wyróżnia lepsza przyczepność do podłoża, zaś koła piankowe są mniej awaryjne, gdyż nie wymagają utrzymywania odpowiedniego ciśnienia oraz nie są tak bardzo narażone na przedziurawienie. Warto jednak pamiętać, że wersja pompowana zapewni dziecku bezpieczniejszą jazdę np. po trawie pokrytej rosą, wilgotnych jesiennych liściach czy przejeżdżaniu z impetem przez kałuże. Ponadto koła pompowane dobrze amortyzują, dzięki czemu jazda po utwardzonych drogach stanie się bardziej komfortowa. Warto jest więc dobrze zastanowić się, po jakim terenie nasze dziecko będzie jeździło najczęściej. 

Rowerek biegowy z hamulcami czy bez?

Hamulce w tego typu pojazdach nie są elementem obowiązkowym i dlatego też, nie każdy model je posiada. Warto jednak rozważyć taką opcję. Dzięki zamontowanym hamulcom w rowerku biegowym, dziecko już od samego początku swojej przygody nauczy się zatrzymywać pojazd, nie tylko za pomocą nóg, ale także przy użyciu dźwigni na kierownicy. Umiejętność taka ułatwi przesiadkę na tradycyjne dwa kółka, gdzie podstawową czynnością do zatrzymania pojazdu jest właśnie użycie hamulca. Warto również wspomnieć, że hamulce w rowerkach biegowych zaprojektowane są specjalnie pod kątem użytkowania przez najmłodszych – nie są tak mocne jak tradycyjne. 

WOOM 1 to rowerek biegowy wyposażony w mini hamulec V-brake woom 1

Wybierając rowerek biegowy dla swojej pociechy pamiętajmy, że musi on zapewniać komfortową i bezpieczną jazdę. Oprócz dopasowania pod względem technicznym warto, aby podobał się naszemu dziecku pod kątem wizualnym. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będzie Wam łatwiej wybrać ten odpowiedni model.

0zł