Fotelik czy przyczepka? - czyli sposoby na przewożenie dziecka rowerem

Fotelik czy przyczepka? - czyli sposoby na przewożenie dziecka rowerem

Rodzice, którzy jeżdżą na rowerze bardzo często zastanawiają się czy jest sposób aby można było kontynuować tę aktywność razem z dzieckiem. W sytuacji gdy dziecko nie jeździ jeszcze samodzielnie lub planujemy dalsze wycieczki, które przerastają możliwości dziecka, rozwiązania są przynajmniej dwa: fotelik dla dzieci z mocowaniem do roweru osoby dorosłej lub przyczepka podłączona także do roweru opiekuna. W tym artykule przybliżę oba wymienione sposoby przewożenia dzieci z wyszczególnieniem ich zalet jak i wad.

Fotelik

Fotelik rowerowy do przewozu dziecka to nic innego jak odpowiednie siedzisko mocowane do roweru osoby dorosłej. Najpopularniejsze są foteliki z mocowaniem z tyłu roweru i tu do wyboru mamy montaż do ramy roweru lub jeśli nasz rower wyposażony jest w bagażnik - montaż właśnie na nim. 

Fotelik mocowany do ramy roweru

Mocowanie do ramy polega na przykręceniu dedykowanego danemu modelowi fotelika adaptera (zazwyczaj za pomocą 4 śrub imbusowych). Należy pamiętać, że adapter przykręcamy do rury ramy roweru (stałego elementu) a nie do sztycy podsiodłowej! Nastepnie w otwory adaptera klikamy metalowy stelaż na którym opiera się sam fotelik. I tyle, w tym momencie fotelik jest gotowy aby usadzić w nim dziecko.

O czym należy pamiętać?

Minimalny wiek dziecka określany przez producentów fotelików to 9 miesięcy czyli jest to czas kiedy dziecko jest już w stanie samodzielnie siedzieć a kręgosłup jest odpowiednio wzmocniony.

Wytrzymałośc wagowa fotelika tj. maksymalna dopuszczalna waga dziecka zazwyczaj wynosi do 22kg.

Zalety:

  • Łatwy i dość szybki montaż - Raz przykręcony do ramy adapter możemy zostawić na stałe. 
  • Możliwość dokupienia drugiego adaptera - Większość producentów umożliwia zakup drugiego adaptera. Jeśli fotelik używany jest naprzemiennie w 2 różnych rowerach wystarczy przełożyć sam fotelik bez każdorazowej potrzeby odkręcania i przykręcania adaptera do ramy.
  • Skuteczna amortyzacja - Fotelik opraty na metalowym stelażu wykazuje sie dużym zakresem amortyzacji/elastyczności, poprawiając w ten sposób komfort dziecka.

Wady:

  • Brak widoku na dziecko - Mając dziecko za naszymi plecami nie jesteśmy w stanie utrzymywać ciągłęgo kontaktu wzrokowego z maluchem.
  • Ograniczona widoczność dziecka - Bliskość usadzenia dziecka z tyłu rodzica ogranicza mocno widok dziecka do przodu.
  • Mocowanie na sztywno do roweru - Może być potencjalnie niebezpieczne w sytuacji wywrotki/upadku. Przymocowany na stałe fotelik z dzieckiem przewraca się razem z rowerem dorosłego.
  • Przewóz tylko 1 dziecka - Foteliki wystepują tylko w wersjach jednoosobowych także na jednym rowerze jesteśmy w stanie przewieźć jedno dziecko chyba, że zamontujemy specjalny fotelik z mocowaniem na ramie z przodu roweru.

Fotelik mocowany na bagażniku

Mocowanie fotelika na bagażniku rzecz jasna wymaga aby rower osoby dorosłej był wyposażony właśnie w bagażnik. Montaż jest prosty gdyż w większości modeli fotelików polega jedynie na użyciu pokrętła, które z kolei zaciska podstawę fotelika na bagażniku gwarantując w ten sposób stabilne umocowanie.

Niektóre foteliki jak np. Hamax Plus wymagają dedykowanego bagażnika wyposażonego w system Hamax Quick Connection. W tym przypadku fotelik mocujemy na tzw. klik. 

O czym należy pamiętać, wybierając fotelik mocowany na bagażniku?

Minimalny wiek dziecka określany przez producentów fotelików to 9 miesięcy czyli jest to czas kiedy dziecko jest już w stanie samodzielnie siedzieć a kręgosłup jest odpowiednio wzmocniony.

Wytrzymałość wagowa fotelika tj. maksymalna dopuszczalna waga dziecka zazwyczaj wynosi 22-25kg. Istotne, aby wytrzymałość bagażnika pokrywała sią z tą wartością. Na szczęście, wiekszość bagażników stosowanych w rowerach wytrzymuje do 25kg.

Zalety:

  • Łatwy i szybki montaż.
  • Możliwość dokupienia drugiego adaptera. - Niektórzy producenci fotelików (np. Hamax) umożliwiają zakup drugiego adaptera mocującego fotelik na bagazniku. Jeśli fotelik używany jest naprzemiennie w 2 różnych rowerach wystarczy przełożyć sam fotelik bez każdorazowej potrzeby odkręcania i przykręcania adaptera do bagażnika. 

Wady:

  • Brak widoku na dziecko - Mając dziecko za naszymi plecami nie jesteśmy w stanie utrzymywać ciągłęgo kontaktu wzrokowego z maluchem.
  • Ograniczona widoczność dziecka - Bliskość usadzenia dziecka z tyłu rodzica ogranicza mocno widok dziecka do przodu.
  • Mocowanie na sztywno do roweru - Może być potencjalnie niebezpieczne w sytuacji wywrotki/upadku. Przymocowany na stałe fotelik z dzieckiem przewraca się razem z rowerem dorosłego.
  • Przewóz tylko 1 dziecka - Foteliki wystepują tylko w wersjach jednoosobowych także na jednym rowerze jesteśmy w stanie przewieźć jedno dziecko chyba, że zamontujemy specjalny fotelik z mocowaniem na ramie z przodu roweru.
  • Ograniczona amortyzacja - Nie każdy fotelik z mocowaniem na bagażniku wyposażony jest w specjalne sprężyny amortyzujące. Jesli ich nie ma trzeba liczyć się z faktem, że pokonywanie nierówności może powodować dyskomfort u dziecka.

Przyczepka rowerowa

Przyczepki rowerowe to wszechstronne rozwiązanie do przewozu dziecka lub dzieci. 

Dostępne są w wersjach 1 i 2 osobowych, w różnych kolorach i z szeregiem różnych, często opatentowanych przez daną firmę, rozwiązań. Jazda z przyczepka rowerową jest w Polsce legalna, należy jedynie pamiętać aby rower razem z przyczepką nie przekraczał przepisowych 4m długości.

Mocowanie przyczepki do roweru wymaga użycia dołączonego dyszla/pałąka. Taki pałąk z kolei mocujemy do osi tylnego koła. W tym celu należy odkręcić główną śrubę mocująca tylne koło lub zwolnić “szybkozamykacz”. Jesli mamy bardziej zaawansowany rower wyposażony w sztywne osie może być konieczne dokupienie dedykowanego adaptera do osi piasty.

O czym należy pamiętać, decydując się na przyczepkę rowerową?

Minimalny wiek dziecka określany przez producentów to 6 miesięcy, jednak wówczas należy użyć specjalnego hamaka zamiast siedziska. Od około 1 roku życia dziecko może korzystać z siedziska  w przyczepce.

Maksymalna waga dziecka zazwyczaj wynosi 22kg i wzrost ok. 115-120cm.

Zalety:

  • Bezpieczeństwo - Poziom bezpieczeństwa przewożonych w przyczepce dzieci jest większy niz w przypadku fotelika. Dzieje sie to za sprawą, że przyczepka oparta jest na konstrukcji klatki, która w razie wywrotki/wypadku chroni dziecko. Dodatkowo dyszel mocujący przyczepkę do roweru wyposażony jest w elastyczny element, który poniekąd oddziela przyczepke od roweru i zapobiega jej wywróceniu po upadku roweru.
  • Komfort - Poziom komfortu dziecka jest nieporównywalny z tym co oferują foteliki. Dziecko siedzi wygodnie w przestronnym wnętrzu przyczepki, mając odpowiednią ilośc miejsca na nogi i wygodne oparcie głowy. Oczywiście dziecko przypietę jest pasami bezpieczeństwa, zazwyczaj pięciopunktowymi. Dziecko z pewnością doceni fakt, że na pokład przyczepki może ze sobą zabrać ulubione zabawki/maskotki, a rodzic to, że może dodatkowo zadbać o malucha dokładając poduszkę czy kocyk. Niektóre modele przyczepek oferują także możliwość pochylania oparcia co jest przydatne kiedy dziecko śpi, a nie da się ukryć faktu, że dłuższa jazda po prostu działa na dzieci usypiająco. Wiekszość przyczepek rowerowych posiada wydajną amortyzację także nawet jazda po nierównościach nie powinna stanowić większej przeszkody a dziecko znacząco nie odczuje dyskomfortu z tym związanego.
  • Wszechstronność - Większość, jak nie wszystkie dostepne na rynku przyczepki, posiadają siatkę/moskitierę chroniącą przed owadami jak i wszelkimi odpryskami z tylnego koła roweru. Chroni ona dziecko przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu wentylacji. W razie deszczu, mamy do dyspozycji folię przeciwdeszczową. Może się zdarzyć, że boczne okienka będą otwierane co w upalne dni ułatwi cyrkulację powietrza we wnętrzu przyczepki. Dodatkowo, producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach, które mają udogodnić rodzicom jak i dziecku korzystanie z przyczepki. Dlatego daną przyczepkę często możemy doposażyć w akcesoria tj. hamaki dla niemowląt (umożliwiają korzystanie z przyczepki juz od 6 miesiąca życia), dodatkowe podparcia siedziska dla małych dzieci, dostawki cargo i organizery, uchyty na butelkę, pokrowce i osłony, oświetlenie, a nawet śpiworek na nóżki zapewniający dziecku ciepło w chłodniejsze dni. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że przyczepka rowerowa często nie ogranicza się tylko do funkcji ciagnięcia za rowerem. Wielu producentów oferuje możliwość doposażenia przyczepek w tzw. jogger kit. Dzięki temu rozwiązaniu przyczepki możemy używać także do biegania i to w pełni bezpieczny sposób. Również częstym elementem wyposażenia przyczepek są przednie kółka lub koło. Przy ich zastosowaniu przyczepka zmienia sie w pełnoprawny wózek spacerowy. 
  • Przewóz 1 lub 2 dzieci - W przypadku wersji 2 osobowej możemy na pokład przyczepki zabrać dwójkę dzieci, które z pewnością bardzo polubią wspólne wycieczki. Każde dziecko posiada oddzielne pasy bezpieczeństwa, a często też oddzielne zagłówki i podparcia.
  • Przewóz dodatkowych przedmiotów - Przyczepki posiadają luk bagażowy, w którym możemy przewozić niezbędne podczas wycieczki rzeczy.
  • Dobra widoczność dziecka - Siedząc w przyczepce, która jest nieznacznie oddalona od roweru osoby prowadzącej, dziecko ma  możliwość swobodnego rozglądania się na boki a także posiada lepszą widocznośc z przodu niż ma to miejsce w foteliku. 

Wady:

  • Wysoka cena - Przyczepki, co jest raczej zrozumiałe, są niestety znacząco droższe od fotelików.
  • Duże rozmiary - Choć przyczepki są składane i bez problemu zmieszczą się w bagażniku przeciętnego auta, to jednak zajmuja zdecydowanie więcej miejsca niż foteliki, co musimy wziąć pod uwage także podczas zimowego przechowywania przyczepki w domu, garażu, piwnicy. Również podczas jazdy, zwłaszcza po po wąskich drogach rowerowych, musimy pamiętać, że za naszym rowerem znajduje się ok. 1,5 metrowej długości przyczepka, co może częściowo utrudnić  manewrowanie i omijanie innych uczestików ruchu czy przeszkód.
  • Szkodliwość spalin - Okazuje się, że wożenie maluchów w przyczepkach może być dla nich szkodliwe. Chodzi o spaliny samochodów i wysokość na jakiej znajduje się dziecko przewożone w przyczepce. Według brytyjskich naukowców, którzy swoje wnioski opublikowali w “Journal of Hazardous Materials Advances”: stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest o 14 procent wyższe w przyczepce, w której siedzi dziecko, niż na wysokości rowerzysty. wniosek nasuwa się sam: poruszając się w mieście, wożąc dzieci w przyczepkach lepiej unikać godzin szczytu a w wolnym czasie lepiej wybierać trasy poza miastem.

Podsumowując, nie musimy rezygnować z jazdy na rowerze mając małe dziecko. Wybierając odpowiednie dla nas rozwiązanie możemy dzielić tę przyjemność razem z nim.

Które to będzie rozwiązanie, wybór pozostawiam każdemu z nas. Powyższa analiza zalet i wad stosowania fotelików i przyczepek powinna przybliżyć temat i ułatwić właściwy wybór.

Jeśli zamierzamy dużo jeżdzić na rowerze z naszym dzieckiem warto rozważyć zakup zarówno fotelika jak i przyczepki. Fotelika możemy używać na krótszych dystansach i będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze dla dziecka jeśli poruszamy się w mieście wśród wszechobecnych aut. Przyczepka z pewnością spełni swoje zadanie podczas rodzinnych wypraw poza miasto lub na jego peryferiach. Bez względu na to, który sposób przewozu dziecka na rowerze wybierzemy, najważniejsze jest to, że spędzimy ten czas razem, w sposób aktywny a dodatkowo mamy szansę zaszczepić w młodym pokoleniu rowerowego bakcyla.

0zł