0zł
Jaki rodzaj napędu w rowerze elektrycznym jest najlepszy?

Jaki rodzaj napędu w rowerze elektrycznym jest najlepszy?

Rowery z napędem elektrycznym cieszą się coraz większą popularnością. W sumie to w pełni zrozumiałe, wszak sprawdzą się nawet dla osób, które dobrej kondycji nie mają, albo też nie mogą zbytnio przeciążać swojego organizmu. Notabene e-rowery są świetnym środkiem transportu do pracy. Biorąc pod uwagę ceny piliwa chyba coraz więcej osób przerzuci się na takie rozwiązanie. A jeszcze kilka lat temu wiele osób uważało, że rowery elektryczne nie sprawdzą się – cóż każdy ma prawo się mylić. Oczywiście, jak to zwykle bywa, rower rowerowi nierówny, dlatego też dziś doradzimy Wam, jaki rodzaj napędu wybrać.

Jaki napęd wybrać? Oto jest pytanie i czas poznać odpowiedź na nie!

Rowery z napędem elektrycznym cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem. Z roku na rok rośnie liczba osób, które decyduje się na zakup e-bike. Pomyślcie tylko, że w Belgii prawie 50% osób stawia właśnie na rowery elektryczne. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że powoli ich popularność będzie równała się klasycznym jednośladom. Oczywiście wybór napędu w dużej mierze warunkowany jest Waszym budżetem i tym jaki rower elektryczny wybierzecie. Zacznijmy może od najprostszego modelu, czyli silnika w przednim kole. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku rowerów elektrycznych miejskich z niższej półki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że takie silniki mają najniższą moc. Jak już wiecie montowane są w przednim kole, dlatego też nie sprawdzą się do rowerów typowo sportowych, ale na co dzień takie rozwiązanie jest całkiem dobre, tym bardziej że relatywnie obniża cenę roweru elektrycznego.

Rowery z napędem elektrycznym w tylnym kole – czas poznać zalety

Rowery z silnikiem w tylnym kole można uznać za bardzo popularne rozwiązanie, a może i najpopularniejsze. Na pewno do zalet można zaliczyć większa moc niż w przypadku rowerów z napędem w przednim kole. Ale napęd umieszczony w tylnym kole jest także stosunkowo uniwersalny. Wynika to z faktu, iż może być stosowany nie tylko w dobrych rowerach miejskich, lecz także trekkingowych, a nawet w rowerach górskich, które jak wiadomo sprawdzają się w trudniejszych czy bardzo trudnych warunkach. 

Nowoczesne rozwiązania dla wymagających 

Rowery z napędem elektrycznym w tylnym kole można uznać za rozwiązanie w miarę uniwersalne, ale jeżeli zależy Wam na jeszcze lepszej jakości i zaawansowaniu technologicznemu, to koniecznie powinniście wybrać rowery z silnikiem centralnym, czyli takim umieszczonym w korbie. Można o nich powiedzieć wiele i to wiele dobrego. Przede wszystkim takie silniki mają wysokie momenty obrotowe, co bezpośrednio wpływa na przyspieszenie. I to przyspieszenie jest naprawdę dobre. Z tego też powodu polecane są do sportowej jazdy, choćby po górach, ale też w bardziej wymagającym terenie. Takie rozwiązanie stosuje się nawet w rowerach miejskich czy trekkingowych z wyższej półki. Oczywiście musicie wiedzieć, że w połączeniu z baterią mocowaną w ramie wpływają na świetne rozłożenie masy w centralnej części roweru, a to wpływa na wygodę, ale też jeszcze większe bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo musicie też wiedzieć, że silnik znajduje się przy korbie i to właśnie ruch korby napędza rower, a nie tylko samo koło. Takie silniki wyposażone są dodatkowo w czujnik nacisku na korbę, a dzięki temu zyskuje się komfort jazdy, która jest płynna. O ile przy poruszaniu się po prostym i utwardzonym terenie nie ma dużego znaczenia, tak w przypadku jazdy w trudnym czy niejednolitym terenie liczy się już bardzo. Na tym zalety się nie kończą, bo tak umieszczony napęd w połączeniu z tylną przerzutką umożliwia dostosowanie momentu obrotowego przekazywanego na tylne koło. I co z tego wynika? Oczywiście to, że na takim rowerze wjedziesz nawet na stromy podjazd. Taki wjazd nie jest możliwy w przypadku innych napędów.  

Jak widzicie są różne napędy, ale wybór w dużej mierze zależy od tego, na jak bardzo profesjonalnym użytkowaniu roweru Wam zależy.