Jak połączyć miejski styl i funkcjonalność, wybierając rower miejski?

Jak połączyć miejski styl i funkcjonalność, wybierając rower miejski?

Rower miejski jest chyba jednym z najczęściej wybieranych jednośladów zaraz obok rowerów górskich. Oczywiście, jak to zwykle bywa, rower rowerowi nierówny. Dlatego decydując się na zakup, należy zwracać uwagę na pewne elementy. Jakie? Tego dowiecie się z naszego wpisu. Wszak przedstawimy w nim, jak połączyć miejski styl i funkcjonalność, wybierając tego typu rower. 

Rama ma znaczenie 

Rower miejski nie musi mieć wyjątkowych osiągów czy ponadprzeciętnych podzespołów. Przede wszystkim ma zapewniać maksymalną wygodę i na tym aspekcie trzeba się skupić. A skoro o wygodzie mowa, to rzecz jasna duże znaczenie ma rama. Wyróżniamy tutaj męską i damską. I należy dobierać ją do płci z powodu odmiennej budowy ciała. Rama męska ma klasyczną budowę, czyli jest niemal prosta i mocowana z jednej strony do części główki ramy, natomiast z drugiej do części podsiodłowej. Jak można się domyślić "damka" znacząco się różni. Jest obniżona, a dzięki temu wsiadanie i zsiadanie jest zdecydowanie wygodniejsze. A to oznacza, że bywają i panowie, którzy wolą ramy damskie. Notabene musimy wspomnieć, że choć obecnie rowery damskie od męskich nie różnią się niczym pod kątem jakości, to jeszcze 30 lat temu różnice były odczuwalne. A rowery  damki wymyślono tylko po to, aby kobiety podczas zsiadania z jednośladu nie pokazały nikomu swoich "wdzięków". Takie oto cnoty "niewieście" kierowały konstruktorami. Na szczęście te czasu mamy za sobą (chyba), ale na pewno w przypadku rowerów. O ile w rowerach miejskich opuszczona rama wpływa często na mniejszą sztywność, tak w miejskich jednośladach nie ma to zupełnie znaczenia.  Zwróćcie jeszcze uwagę na samo ustawienie rury podsiodłowej, która jest niemal pionowa, a to oznacza, że niezależnie od ustawienia wspornika będziecie mieć wyprostowaną pozycję ciała, ale i siedzieć blisko kierownicy. Warto zastanowić się nad wagą. W końcu, choćby w przypadku rowerów szosowych, im mniejsza waga, tym lepiej, a każdy gram jest zbędny. Ale ten parametr nie ma wielkiego znaczenia przy jednośladach miejskich, bo nie wpływa on na wygodę, chyba że musielibyście wnosić rower po schodach. 

Postaw na właściwe wyposażenie 

Oczywiście na funkcjonalność roweru miejskiego ma wpływ wyposażenie, ale ono, jak się zaraz się przekonacie, wpływa też na estetykę. Zatem rowery stylowe mogą być dobrze doposażone. Zacznijmy od przerzutek. W przypadku rowerów miejskich nie musi być ich wiele, ale tak 3-4 zupełnie wystarczą. Nie od dziś wiadomo, że każdy jednoślad dedykowany jeździe w miejskim terenie wyposażony jest w błotniki, ale cóż, nie każde są dobre. Zatem właśnie na nie zwróćcie szczególną uwagę, bo nie będziecie prezentować się stylowo, jadąc totalnie ubłoceni.  Na pewno estetykę łańcucha poprawia osłona łańcucha. Swoją drogą dobrze chroni przed upadkiem. W końcu nie musicie obawiać się, że sznurówka się wplącze i Wasza jazda zakończy się wywrotką. Przeżyliśmy to i nie polecamy. Dlatego wiemy też, że to bardzo ważny element. A teraz czas przejść do siodełka. Musi być szerokie i dobrze amortyzowane. A jeżeli do tego jest vintage, to jeszcze lepiej. Oczywiście absolutne must have to koszyk. W końcu świetnie prezentuje się na rowerze, ale też zapewnia większą wygodę. W końcu można pojechać rowerem na zakupy. Ok, panom polecamy raczej bagażnik. 

Rowery stylowe to modele wyjątkowe 

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Ale bądźmy szczerzy, są takie jednoślady, o których można powiedzieć, że były modne, są modne i pewnie jeszcze będą modne. Ale jak znaleźć rowery stylowe?  Na pewno kierować się pierwszym wrażeniem, bo jeżeli jakiś model Wam się spodoba i do tego ma dobre komponenty, to już wiecie, że podjęliście dobrą decyzję. Możecie wybrać rowery w kolorze białym, ale też bardziej wyróżniające się, bo z ramą w kolorze różowym. Jeżeli lubicie raczej vintage i cenicie retro, to modele inspirowane holenderkami sprawdzą się na 100%. A dla miłośników surowego stylu industrialnego, polecamy rowery z ramą imitującą postarzaną stal. Ale można też wybrać taki, którego rama prezentuje się niczym wykonana z drewna. Oczywiście to nie koniec możliwości, bo są dostępne i jednoślady wpisujące się w stylistykę high-tech. Ach ten rowerowy zawrót głowy... 

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad i cieszcie się przyjemnością, jaką daje jazda na rowerze! 

0zł