0zł
Mobilność w mieście. 5 powodów, dlaczego warto przesiąść się z czterech kółek na rower miejski

Mobilność w mieście. 5 powodów, dlaczego warto przesiąść się z czterech kółek na rower miejski

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że jazda na rowerze daje przyjemność. Pokusimy się nawet o stwierdzenie, że  jest to najprzyjemniejsza aktywność fizyczna. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego warto zrezygnować z przysłowiowych "czterech kółek" na  rzecz roweru miejskiego? Jeżeli nie to czas poznać 5 powodów, dlaczego warto postawić na rowerową mobilność w mieście. 

Powód 1: ceny benzyny

Gdy benzyna kosztowała ponad 5 złotych, nikt chyba nie spodziewał się, że może być jeszcze gorzej. A jednak "nigdy nie mów nigdy" i niestety okazuje się, że to stwierdzenie jest nad wyraz aktualne. Niestety ceny za paliwa tak poszybowały w górę, że gdybyśmy chcieli dojeżdżać wszędzie samochodem, to pewnie sporo z miesięcznej wypłaty wydawalibyśmy właśnie na nią. Obecną sytuację idealnie oddaje mem, który pozwolimy sobie zacytować. Sytuacja rzecz jasna dzieje się na stacji benzynowej: "Dzień dobry, benzyna czy diesel" pyta pracownik. Klient odpowiada: "Nie dziękuję, ja tylko oglądam". Biorcą pod uwagę dodatkowy wzrost cen innych produktów można wręcz odnieść wrażenie, że to nie tylko "suchar", ale sytuacja prawdziwa. A przecież nikt z nas nie chce płacić ponad 6 złotych za litr benzyny. Dlatego też czas zacząć oszczędzać i właśnie gdy zmienicie samochód na rower, to się na pewno uda i rzeczywiście różnicę już po tygodniu odczujecie w swoim portfelu. A jeżeli nie macie jeszcze jednośladu (tak niektórzy nadal nie kupili roweru) to czas na zakupy, tym bardziej że cena za dobry model wcale nie musi być wysoka. Doskonałym wyborem są choćby rowery miejskie Romet. Poza dobrymi parametrami technicznymi wyróżniają się też świetną estetyką. 

Powód 2: dla zdrowia 

Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że warto, a nawet trzeba o siebie zadbać i uprawiać jakąś aktywność. Zatem dla zdrowia warto jeździć na rowerze.  Tutaj powinniście wiedzieć, że taka aktywność podnosi tętno, a przy tym sprawia, że krew lepiej i szybciej krąży w żyłach, co przekłada się na kondycję serca i całego układu krwionośnego. Zatem dzięki temu można uniknąć miażdżycy. Znacząco zmniejsza się też ryzyko zawału serca i udaru. Jazda na rowerze zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka jelita i zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów. 

Powód 3: dla zdrowia, ale psychicznego 

Wiele mówi się o zdrowiu ciała, ale zapomina się o zdrowiu ducha, czyli zdrowiu psychicznym. A niestety z roku na rok rośnie liczba osób chorych, zmagających się z ciężkimi postaciami nerwic czy depresji. Pamiętajcie, że depresja to nie chwilowy smutek, ale poważna choroba, która w wielu przypadkach doprowadza do samobójstwa i nie można jej bagatelizować. Często określana jest też mianem raka duszy. Oczywiście jazda na rowerze jej nie wyleczy, jednak dzięki temu, że pozwala się odstresować, rzeczywiście zmniejsza ryzyko zachorowania. 

Powód 4: koniec z korkami 

W sumie, jeżeli cena benzyny dalej będzie rosła w tak zastraszającym tempie, to być może pozbędziemy się korków. Ale jednak nadal w wielu miastach (i to nie tylko tych największych) w godzinach szczytu trzeba swoje odstać. Ale tak już być nie musi. W końcu wystarczy zamienić samochód na jednoślad i szybko je ominąć. To bardzo proste. Dzięki temu zyskacie także więcej czasu dla siebie, który możecie wykorzystać na relaks. W końcu, zamiast stać godzinę w korku, można owy korek ominąć i potem w godzinę przygotować pyszny obiad czy zwyczajnie poczytać książkę. 

Powód 5: moda 

Jazda na rowerze jest modna i chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że w mieście modą zdecydowanie częściej się kierujemy. Jednak jest to moda, którą lubimy, bo przekłada się na nasze samopoczucie, ale i wygląd. W końcu jeżdżąc na rowerze, nie tylko spalamy kalorie, ale też świetnie modelujemy ciało, a do tego opóźniamy procesy starzenia się.  A skoro można odjąć sobie kilka lat i to bez medycyny estetycznej, to naprawdę warto. 

Skoro poznaliście już nasze 5 powodów, dlaczego warto wybrać rower miejski, to czas rzeczywiście zamienić samochód na jednoślad.  Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni. Wymodelujecie sylwetkę, poprawicie nastrój i przyczynicie się do zmniejszenia śladu węglowego.