0zł
Jak często należy używać smaru do roweru? Jaki produkt będzie najlepszy?

Jak często należy używać smaru do roweru? Jaki produkt będzie najlepszy?

Pielęgnacja i konserwacja roweru jest ważna. Choć jest to truizmem, to jednak wiele osób o tym zapomina, a to duży błąd, który sprawia, że podzespoły się szybciej zużywają. Na pewno duże znaczenie ma smarowanie łańcucha rowerowego. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej. 

Smar smarowi nierówny, czyli wybierz ten najlepszy

Zacznijmy od tego, że jest wiele różnych smarów i wybór należy dostosować do preferencji jazdy, ale też warunków, w których się jeździ. Dostępne są choćby smary uniwersalne, które co do zasady  mają sprawdzać się zarówno w mokrych, jak i suchych warunkach. Ale, jak wiecie, idealne, uniwersalne produkty nie istnieją i choć smary uniwersalne stanowią ochronę, to jednak w trudnych warunkach nie jest ona bardzo duża, ale też nie można powiedzieć, że nie dają żadnej ochrony. Jedno jest pewne, a mianowicie to, że takie produkty sprawdzą się raczej dla rowerzystów weekendowych niż prawdziwych miłośników jednośladów.

Można wybrać smar do roweru na mokre warunki i takie trzeba powiedzieć, że takie produkty najlepiej sprawdzają się w naszych polskich warunkach, bo jak wiadomo, pogoda w Polsce potrafi zaskakiwać i choć obecnie jest ciepło, to wcale nie oznacza, że przez kolejne dni nie będzie ulew. Smary mokre trudno się wypłukują i bardzo dobrze trzymają na powierzchni łańcucha. Przez to też stanowią dobrą ochronę przed korodowaniem. 

A skoro były smary na mokre warunki, to oczywiście są też takie na suche warunki. Takie produkty najczęściej w swoim składzie mają teflon, a to oznacza, że świetnie chronią łańcuch przed zabrudzeniami. Smar stanowi także warstwę ochronną, przez co brud nie przywiera. Ale niestety w czasie ulewy bardzo szybko się wypłukuje.

 Alternatywą dla tych produktów jest wosk na bazie parafiny, ale tutaj zdania są podzielone i większość dobrych rowerzystów uważa, że należy wybierać produkty dedykowane do warunków.

Co ile smarować, by potem nie żałować?

Cóż, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna, bo tak naprawdę to, jak często trzeba smarować łańcuch rowerowy, zależy od tego, jak użytkujecie jednoślad. Jeżeli poruszacie się po terenie, w którym panują trudne warunki, czyli jest sporo błota i piasku, ale i pogoda nie dopisuje, to oczywiście smarowanie będziecie musieli przeprowadzać częściej. Natomiast jeżeli jeździcie głównie po asfalcie i to w ładną pogodę bez opadów, to ta czynność może być wykonywana z mniejszą częstotliwością. Jednocześnie, jeżeli stosujecie smar do roweru na mokre warunki, to nawet jesienią to smarowanie może przebiegać co około 100 km, które przejechaliście. Warto też kierować się rekomendacją, jaką daje producent, no i oczywiście obserwować swój rower, bo jeżeli zacznie już wydawać dziwne odgłosy, oznacza to, że czas na nasmarowanie wypada właśnie teraz.

Jak smarować łańcuch w rowerze?

Łańcuch w rowerze pełni bardzo ważną funkcję. To właśnie dzięki niemu energia z mięśni wytwarzana podczas pedałowania jest przenoszona na tylne koło. Zatem wpływa nie tylko na wygodę, ale i komfort oraz poniekąd także szybkość. Dlatego o łańcuch trzeba dbać, co na szczęście wcale nie jest ani trudne, ani też czasochłonne. Nim przejdziemy do smarowania, należy wyczyścić łańcuch i tutaj z pomocą przychodzi  produkt usuwający tłuszcz. Nakładamy go na szmatkę, następnie umieszczamy ją na łańcuchu, a drugą ręką kręcimy pedałami – taki nasz life hack.  Gdy łańcuch jest już czysty, przechodzimy do smarowania. Jeżeli macie produkt z aplikatorem, to na każde ogniwo łańcucha nakładajcie odrobinę smaru. Pozostaje jeszcze poczekać około 15-20 minut i ponownie nałożyć kropelkę smaru. Nadmiar wystarczy zebrać ręcznikiem papierowym. Trzeba wiedzieć, że nadmiar smaru do roweru trzeba usunąć i o tej czynności nie można zapominać, bo gdy jest go za dużo, przyciąga zabrudzenia, a tego chcemy przecież uniknąć przez możliwie najdłuższy czas. Pamiętajcie też, że łańcuch zawsze smarujemy po wewnętrznej stronie, która ma kontakt z zębatkami i koniecznie przed użyciem smaru wstrząsamy butelkę. Dzięki temu wszystkie składniki dobrze się wymieszają. 

Wniosek z tego płynie jeden: smarować łańcuch rowerowy trzeba dedykowanymi produktami. Dzięki naszemu poradnikowi wiecie na ten temat wszystko, co niezbędne.