0zł
Rowery miejskie damskie – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak znaleźć model w 100% dopasowany do potrzeb?

Rowery miejskie damskie – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak znaleźć model w 100% dopasowany do potrzeb?

Coraz więcej osób wybiera rower jako środek transportu do pracy, co oczywiście bardzo słuszne. Ale na rowerze można też jeździć na wycieczki czy choćby po pieczywo – w końcu łączy w sobie funkcjonalność, ale i  zabawę. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie idealnego jednośladu. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze jednośladu miejskiego w wersji damskiej. 

Wybór ramy ma znaczenie

Jeszcze do niedawna uważano (przynajmniej sporo osób uważało), że rower damski sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej, a gdy kobieta szuka modelu bardziej profesjonalnego, to powinna wybrać koniecznie model męski. Na szczęście te czasy mamy za sobą i choć nadal niektórzy próbują kobiety sprowadzić do poziomu "cnót niewieścich", to jednak damskie nie znaczy gorsze. A to oznacza, że i producenci bardziej się postarali i aktualnie rowery damskie są tak samo trwałe, niezawodne, ale też dopasowane do damskiej anatomii. Tzw. damki mają niższy przekrok, co ułatwia wsiadanie na rower i zsiadanie z niego bez dużego ryzyka nieprzyjemnej kontuzji, choć wiele modeli już tej górnej ramy nie ma. Także jej rozmiar jest mniejszy i tutaj sprawdza się bardzo dobrze takie zestawienie:

Rozmiar Wielkość ramy Wzrost
S/M 18” 162- 167 cm
M 19” 167- 172 cm
M/L 20” 172- 175 cm
L 21” 175- 177 cm

 

Różnice w anatomii widoczne gołym okiem

Różnice w anatomii damskiej i męskiej są widoczne gołym okiem. Zasadniczo kobiety są lżejsze od mężczyzn, ale też niższe, a do tego mają węższe ramiona, które są usytuowane bliżej siebie. Ale tych różnice jest więcej, bo w końcu także rozstaw kości kulszowych jest mniejszy, zaś nogi dłuższe w stosunku do tułowia, no i oczywiście szersze biodra. Z tego też powodu należy dobierać jednoślady do płci, bo w modelach damskich koła są mniejsze, podobnie jak rozstaw kierownicy, tak samo siodełko jest usytuowane bliżej. Cała geometria jednośladu dostosowana jest do damskiej sylwetki. Dzięki temu jazda jest przyjemniejsza, wygodniejsza, ale także bezpieczniejsza. Zatem to kolejne powody, dlaczego dla płci pięknej nadają się damki. 

O siodełku słów kilka czy zdań parę

Już wspomnieliśmy, jak bardzo różni się anatomia kobieca od męskiej. Ale jednak poza rozmiarem ramy czy geometrią bardzo duże znaczenie ma wybór siodełka. W rowerach miejskich co do zasady siodełka są szersze niż w modelach szosowych, ale w miejskich rowerach damskich są jeszcze szersze. A dzięki temu nawet długa jazda w pozycji wyprostowanej jest w pełni komfortowa. Tutaj znowu warto przywołać anatomię damską. Otóż kobiety mają szerszy rozstaw wyrostków kostnych na miednicy niż mężczyźni. Dlatego też w ich przypadku siodełko powinno być szersze niż dla panów, nawet w modelach miejskich, gdyż tylko wtedy pośladki będą miały pełne podparcie. Zwróćcie też uwagę na wypełnienie. I tutaj oczywiście siodełko powinno być miękkie, a to oznacza, że musi być grubo wyściełane.

Styl napisany kobiecym gustem 

Kobiety poza parametrami technicznymi zwracają też uwagę na estetykę i ma ona naprawdę duże znaczenie, a czasami można nawet odnieść wrażenie, że większe niż jakość podzespołów. Zatem skoro już wiecie jak wybrać ramę, a także siodełko i na co zwrócić uwagę, to czas przejść do estetyki, bo przecież, aby rower był idealnie dopasowany do nas, musi być też stylowy. A trzeba przyznać, że miejskie rowery damskie, szczególnie rowey Romet, są tanie, ultra stylowe, aż trudno przejść obok nich obojętnie. Można postawić na modele utrzymane w nowocześniejszym stylu albo zdecydować się na coś bardziej oldschoolowego, choćby kolekcję vintage. Biała rama i kierownica czy siodełko pięknie się prezentują, choć wpadł nam w oko też jednoślad w kolorze miętowym. Widać, że inspirowany jest klasykami typu holenderki.

Pamiętajcie, że przy wyborze roweru nie warto iść na kompromisy. Ażeby pasował Wam w 100%, musi  być nie tylko maksymalnie praktyczny, ale też ultra wygodny, a przy tym super stylowy. Przydadzą się też dobre błotniki, bo przecież my kobiety lubimy dobrze wyglądać i to niezależnie czy jedziemy do pracy, czy tylko po bułki.