Na co zwrócić uwagę przy wyborze górskiego roweru? Jak wybrać najlepszy model w zależności od stylu jazdy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze górskiego roweru? Jak wybrać najlepszy model w zależności od stylu jazdy?

Jeszcze w latach 70-tych XX wieku nikt nie słyszał o rowerach MTB, gdyż pojawiały się dopiero pierwsze modele, podczas gdy sam jednoślad na dwóch kołach, najpierw ze specyficznym wielkim kołem z przodu, czyli bicykl, miał już wtedy ponad stuletnią historię. Dziś jednak zajmiemy się jego „wnukiem”, a nawet „prawnukiem”, czyli rowerem do jazdy w terenie, zwanym popularnie górskim. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jak dobrać model w zależności od stylu jazdy?     

Przeznaczenia nie oszukasz, ale czy na pewno? Czy wszystkie rowery górskie MTB mogą być uniwersalne? 

W myśl popularnego wyrażenia, zaczerpniętego z filmu, zastanowimy się, czy można oszukać przeznaczenie, to znaczy czy każdy rower górski może sprawdzić się zarówno do wymagającej jazdy pod górę po nierównym terenie, jak i zjazdu na górskim szlaku. Otóż, jak pewnie się domyślacie, nie jest to możliwe, gdyż są takie modele, które ze względu na swoją masę czy specyficzną geometrię nie będą nadawały się do jazdy w każdych warunkach. Należą do nich rowery górskie MTB specjalistyczne, przeznaczone np. jedynie do zjazdów albo do skoków i ewolucji, bo one także zaliczane są do tej szerokiej grupy. Niemniej jednak są takie rodzaje rowerów górskich MTB, które będą odpowiednie zarówno do wymagających podjazdów, jak i stromych zjazdów. Stąd już wiesz, że koniecznie swój jednoślad do jazdy w górach musisz dopasować do przeznaczenia, czyli rodzaju tras i specyfiki jazdy. Warto więc poznać wszystkie rodzaje mieszczące się w tej szerokiej kategorii.   

Poznaj rodzaje rowerów górskich 

Jeśli najbardziej interesuje Cię szybkość i chcesz dołączyć do tych, którzy po wjechaniu kolejką na szczyt ze swoimi jednośladami rozpoczynają jazdę w dół    pełną adrenaliny i szybkości, przy której mało doświadczony kolarz może mieć problem z utrzymaniem równowagi, szczególnie przy skokach na nierównościach, to doskonałym wyborem będzie oczywiście rower MTB downhill. Taki rower wymaga bardzo dużego skoku od 180 do 220 mm i pełnego zawieszenia. Środek ciężkości usytuowany jest nisko, co sprawia, że rower można łatwo napędzić, a jednocześnie jest niezwykle zwrotny. Brak jest przednich przerzutek, stąd jazda pod górę jest właściwie niemożliwa, przy masie roweru wynoszącej ok. 20 kg. Dla początkujących adeptów jazdy z górki polecamy bardziej freeride, który jest łatwiejszy do opanowania ze względu na szerszą kierownicę, mniejszy skok, szerokie bieżniki i czułe hamulce

Na rowerze enduro pokonacie nawet dziury i kamienie, a jego konstrukcja sprawia, że można na nich jeździć po naprawdę stromych podjazdach, ale i zjeżdżać z górki. Tutaj również ważne jest pełne zawieszenie, ale także niższa waga całej konstrukcji, pomiędzy 12 a 16 kg. Sztywna rama i szeroka kierownica ułatwiają zróżnicowaną jazdę. Jednak jeśli nie jest się bardzo doświadczonym rowerzystą, trzeba zwrócić uwagę na to, by rower był wyposażony w przednią przerzutkę, choć jak sama nazwa wskazuje, jest to model dla wytrzymałych. 

Wśród wielu rodzajów możemy wyróżnić także rowery trail i hardtail. Te pierwsze zapewniają dużą zwrotność oraz stabilność przy dużych prędkościach. Mniejszy skok nadrabiają sztywnymi osiami kół, a także szerokimi oponami, dzięki czemu ich przyczepność jest na bardzo wysokim poziomie, a opony dodatkowo są odporne na przebicie. Bardzo często wyposażone są w technologię Piast Boost, która pozwala na zmianę wielkości kół z szerszych 27,5 na węższe 29, gdy chcecie pokonywać dłuższe dystanse. Rowery hardtail  posiadają jedynie przedni amortyzator. Taki rodzaj zawieszenia sprawdzi się dla rowerzystów, którzy nie mają problemów zdrowotnych, np. z kręgosłupem, bowiem wszelkie drgania w czasie jazdy po nierównościach nie są tak dobrze pochłaniane, jak w przypadku modeli z pełnym zawieszeniem. Na takim rowerze szybciej się męczymy, dlatego gorzej sprawdzi się w czasie stromych zjazdów, dobrze z kolei wypada na odcinkach bardziej płaskich i mniej wymagających. 

Warto wspomnieć jeszcze o powstałej stosunkowo niedawno kategorii elektrycznych rowerów górskich MTB. Obecność silnika elektrycznego niewątpliwie pomocna jest na podjazdach, także w górach, dzięki temu w czasie jazdy można odrobinę odpocząć. Istotne znaczenie ma usytuowanie silnika, który powinien być umieszczony centralnie, aby nie zaburzał masy roweru, a tym samym nie utrudniał jazdy w górach, zwłaszcza wtedy gdy ze wspomagania nie korzystamy.                 

Dlaczego geometria ma ogromne znacznie przy wyborze górskiego roweru? 

Już wiesz jak dobrać rower do stylu jazdy, musisz jednak zwrócić też uwagę na geometrię. Większa długość górnej rury wpływa na pozycję podczas jazdy, która jest bardziej pochylona. Niżej osadzona kierownica, podobnie jak dłuższa rura górna sprawdza  się do sportowego, aerodynamicznego stylu jazdy. Ważna jest także waga całej ramy. Najlżejsze są oczywiście konstrukcje karbonowe, pozbawione spawów, natomiast należy wystrzegać się rowerów górskich z ciężką, stalową ramą, które niekiedy można zakupić w supermarketach.     

Parametry, które mogą być istotne i które należy dopasować indywidualnie, również względem swojego wzrostu i wagi 

Istotną kwestią jest oczywiście wielkość kół. Jak pewnie zauważyliście, do wyboru są średnice 26 cali, 27,5-cali lub 29-cali. Te pierwsze sprawdzają się dla osób niższych i drobnych. Uniwersalny rozmiar to 27,5. Natomiast dla wysokich osób, polecane są rowery górskie MTB z kołami 29-calowymi. Większe koła zapewniają z reguły lepszą przyczepność, a mniejsze – zwrotność.  

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam w wyborze odpowiedniego roweru górskiego. Jazda na nim może być naprawdę przyjemna i to w zróżnicowanym terenie. Szukając modeli bardziej uniwersalnych, warto postawić na enduro lub trail.           

0zł