W całym tym zamieszaniu często zapominamy o bardzo ważnej kwestii, jaką jest odpowiedni dobór wielkości ramy. Co nam z tego, że rower świetnie jeździ, wygląda tak, że inni spoglądają na niego z zachwytem, jak jest on zbyt mały, lub co gorsza, zbyt duży, a każda przejażdżka jest niekomfortowa i odbiera chęci na kolejne wypady.

Jeżeli decydujemy się na zakup roweru w sklepie stacjonarnym, to nawet jeśli wcześniej nie byliśmy świadomi kwestii doboru wielkości ramy, wykwalifikowany personel powinien zwrócić na to uwagę i pomóc nam w wyborze właściwego rozmiaru. Oprócz tego, często mamy możliwość jazdy testowej i porównania kilku różnych modeli, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dokonać właściwego wyboru.

Co jeśli planujemy zakup roweru w Internecie? Okazuje się, że jest to mniej kłopotliwe niż często nam się wydaje. Poważny sklep internetowy to nie tylko strona www ze zdjęciami i opisem rowerów oraz wirtualnym koszykiem. To przede wszystkim sztab pracowników, którzy są tak samo zorientowani w branży, jak ich koledzy ze sklepów stacjonarnych. W związku z tym, nie zostajemy sami na “polu walki” i możemy mieć pewność, że z drugiej strony otrzymamy odpowiedni feedback.

Odpowiednio dobrana wielkość ramy bardzo istotnie wpływa na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby rower jaki mamy zamiar kupić dopasować do siebie. Przed zakupem zachęcamy do przymierzenia się do roweru. Jeśli nie jest to możliwe, przy doborze odpowiedniego rozmiaru ramy warto skorzystać z jednej z dwóch poniższych metod.

Dobór rozmiaru ramy według wzrostu (według tabeli).

Niektórzy producenci rowerów, ale też i sklepy internetowe, zamieszczają na swoich stronach tabele mające na celu pokazać nam jaki rozmiar ramy jest odpowiedni do naszego wzrostu. Jako przykład podaję tabelę z naszego sklepu:

Kolejny przykład, tym razem od producenta rowerów Merida. Bardzo przejrzyste i czytelne tabele:  


Dobór rozmiaru ramy według długości nogi (przekroku).
 
Zacznijmy od tego co to jest przekrok? 
Przekrok jest to nic innego jak długość nogi mierzona po jej wewnętrznej stronie od podłoża do kroku.
Jak więc prawidłowo zmierzyć przekrok? 
Stajemy oparci o ścianę (najlepiej boso) i odmierzamy odległość między naszym kroczem a podłogą.
Po co nam przekrok jeśli znamy nasz wzrost i możemy w tabeli odnaleźć odpowiedni rozmiar ramy?
Otóż każdy z nas jest inny, mam tu na myśli fakt, że każdy posiada odmienne proporcje długości nóg względem tułowia. W związku z tym może okazać się, iż mimo że nasz wzrost pozwala na ramę w rozmiarze L, to długość nogi wskazuje, że to właśnie rozmiar M będzie właściwym wyborem. W takiej sytuacji, parametr długości nogi jest ważniejszy i to tym powinniśmy się kierować odnajdując właściwy rozmiar w tabeli.
 
Istnieje też metoda dobierania wielkości ramy na podstawie wzoru. Jest to o tyle dobre wyliczenie, że pod uwagę bierzemy jednocześnie wzrost i przekrok.
 
Wynik (przekrok) który otrzymamy mnożymy:
x 0,57 - gdy kupujemy rowery górskie, 
x 0,63 - gdy kupujemy rowery trekkingowe, 
x 0,66 - gdy kupujemy rowery szosowe.
Aby uzyskać rozmiar ramy w calach, wynik musimy podzielić przez 2,54 (1cal=2,54cm).
 
Przykład dla roweru MTB:
Długość nogi od krocza – 85cm.
85cm x 0,57 = 48,45cm
48,45: 2,54=19 cali
 
Przy wyborze rozmiaru roweru oprócz stylu jazdy jaki preferujemy ważny jest też typ roweru jaki mamy zamiar kupić. Dla rowerów górskich, szosowych i trekkingowych rozmiary ujęte w tabelach zgadzają się w ok. 90%. Jeśli natomiast rower będzie używany bardziej ekstremalnie, tj. maratony, XC, downhill i enduro, wówczas najlepiej dobierać ramy o 1-2 rozmiary mniejsze. Podyktowane jest to tym , że mniejszym rowerem lepiej się manewruje. 
 
Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt, mianowicie różnicę w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn. Z tego tytułu powyższe wskazówki należy odnieść do wyboru rowerów dla mężczyzn. Kobieta przy tym samym wzroście co mężczyzna posiada inne proporcje budowy ciała.  Większość modeli przeznaczonych dla kobiet jest zaprojektowana z uwzględnieniem tychże różnic anatomicznych.
 
Podsumowując,  przy wyborze nowego roweru trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni rozmiar ramy. Zagwarantuje to nam nie tylko wygodę użytkowania jednośladu ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że nie możemy przesadzić w żadną ze stron. Z dwojga złego, lepiej jeśli nasz rower okaże się za mały niż odwrotnie. Ustawiając odpowiednio takie parametry jak wysokość siodła czy kierownicy jesteśmy w stanie choć w części zniwelować skutki za małej ramy. Zbyt dużego roweru raczej nie zmniejszymy, dlatego nie warto kupować go na wyrost. Idealnie, jeśli przed zakupem mamy możliwość przymierzenia się do upatrzonego wcześniej roweru lub chociaż do modelu o tej samej geometrii ramy. W sytuacji braku takiej możliwości, należy dokładnie zmierzyć swój przekrok i tym parametrem, obok wzrostu i naszego stylu jazdy, kierować się przy doborze nowego jednośladu. Zawsze warto zwrócić się o pomoc specjalisty, bez względu czy mamy do czynienia ze sklepem stacjonarnym czy internetowym.
 
Pamiętajmy, że prawidłowo dobrana wielkość roweru jest gwarancją bezpieczeństwa i wygody.